Ballina / Tag: Berlin

Tag: Berlin

Arrestohen dy kosovarë në Gjermani, dyshohet se po planifikonin sulme terroriste

Dy vëllezër kosovarë janë arrestuar në orët e para së të premtes në qytetin gjerman të Duisburg pasi dyshohen se po planifikonin akte terroriste. Policia e Gjermanisë thotë se dy vëllezër, të lindur në Kosovë, janë arrestuar të dyshuar se ata kanë planifikuar sulm në një qendër tregtare në pjesën perëndimore të Gjermanisë. Policia tha se personat, 28 dhe 31 …

Lexo më shumë »

Rritet numri i të vdekurve nga përplasja e kamionit për turmën në Berlin

Së paku 12 veta janë vrarë dhe rreth 50 të tjerë janë plagosur, pasi një kamion është futur mbrëmjen e djeshme në një treg të Krishtlindjeve, në qendër të Berlinit, njoftoi policia gjermane. Pamjet televizive nga vendi i ngjarjes tregojnë njerëz të shtrirë në tokë dhe tezga të rrëzuara. Policia tha se dyshon se kamioni është përplasur qëllimisht për turmën, ndërsa …

Lexo më shumë »

Basha nga Gjermania: Kërkojmë hapjen e negociatave. Merkel na mbështet

Nga Gjermania ku mori pjesë në kongresin e CDU, kryetari i PD, Lulzim Basha ka kërkuar hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Në një deklaratë për mediat, kryeopozitari Basha tha se hapja e negociatabe do të ishte presion shtesë ndaj qeverisë së dështuar Basha: Partia Demokratike dhe unë jemi fare të qartë në qëndrimin tonë, ne kërkojmë hapjen e negociatave …

Lexo më shumë »

Gjermania: Nuk hapim negociatat me Shqipërinë

Bashkimi Europin nuk do të hapë në dhjetor negociatat me Shqipërinë. Mësohet se Gjermania ka kërkuar zbatimin e 7 kushteve, përveç 5 prioriteteve. Këto kushte do të bëhen të ditura sot në një konferencë për shtyp në Tiranë nga kreu i Komisionit per Çeshtjet Europiane në Bundestag, Gunther Krichbaum. Sipas disa burimeve, Berlini ka arritur në konkluzionin se Shqipëria s’ka …

Lexo më shumë »

Bushati: Vettingu të çohet deri në fund

Vetëm një javë përpara vizitës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Gjermani, Berlinin e ka vizituar minsitri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili është takuar me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier. Ky i fundit, duke risjellë në kujtesë vizitën e tij të pak muajve më parë në Shqipëri, konstaton progresin e arritur nga Shqipëria. “Kur isha unë në Tiranë, …

Lexo më shumë »

Kështu u prit presidenti rus në Berlin (FOTO)

Presidentin rus Vlaldimir Putin në Berlin e kanë pritur arushë të vogël të përgjakur. Dhjetëra qytetarë në këtë mënyrë kanë shprehur protestën për bombardimin rus në Siri. “Ndaloni bombardimin e fëmijëve të Alepos”, shkruan në një pllakat të madh që mbanin qytetarët. Përkrah këtij pllakati është fotografia e fëmijës së përgjakur në lot. Presidenti rus ka deklaruar në Berlin se do …

Lexo më shumë »

Zjarr në një nga kullat e famshme të Berlinit (Video)

Një zjarr ka shpërthyer në kompleksin e ndërtesës Europa-Center, një nga monumentet e Berlinit, shkruajnë mediat e huaja. Pamjet e shpërndara në rrjetet sociale tregojnë shtëllunga të mëdha tymi që dalin nga kulmi i saj. Flakët shpërthyen në tavanin e 21 katëshes, kanë raportuar të martën mediat gjermane. Po sipas medieve gjermane, një defekt i kondicionerit të ajrit mund të …

Lexo më shumë »

Fushatë kundër Donald Trump në Berlin

Fushata anti Trump ka bërë që atmosfera amerikane e zgjedhjeve të mbërrijë në Berlin të Gjermanisë. Një grup aktivistësh të quajtur avaaz ndërtuan një mur kartoni me portretitn e kandidatit republikan të dizenjuar në të në afërsi të ish murit të Berlinit, ku iu bënë thirrje të gjithë amerikanëve që jetojnë në gjermani të mos votojnë miliarderin nga nju jorku …

Lexo më shumë »

Maxhuni në Berlin, merr premtim për anëtarësimin e PK-së në Interpol

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Berlin, ku sot është takuar me zv/presidentin e BKA-së, Peter Henzller. Në një njoftim për media thuhet se gjatë këtij takimi është biseduar për bashkëpunimin që ka Policia e Kosovës (me BKA-në në fusha të ndryshme në luftimin e krimit, ku rëndësi e veçantë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co