Ballina / Tag: Berat

Tag: Berat

Berat, 19-vjeçarja i vjedh gjyshes 40 mijë euro në shtëpi

Një 19-vjeçare është ndaluar nga policia e Beratit e dyshuar për vjedhje. Burimet policore bëjnë të ditur se Kamela Sh., 19 vjeçe banuese në Berat i ka vjedhur gjyshes së saj në shtëpi një shumë prej 40 mijë euro. “Kamela Sh 19 vjeçe, banuese në Berat, pasi dyshohet se në banesën e gjyshes, shtetases N.M 74 vjeçe, banuese në Berat, …

Lexo më shumë »

Përdhunimi i 6-vjeçares, prindërit: Abuzuesi u lirua, vetëgjyqësi!

Prindërit e 6-vjeçares që kanë denoncuar në polici një adoleshent për përdhunimin e saj, kërcënojnë me vetëgjyqësi, pas hetimit në gjendje të lirë të 13-vjeçarit. Ngjarja ndodhi 3 ditë më parë në Berat, ndërkohë që prindërit këmbëngulin që i mituri të mbahet pas hekurave, pasi thonë se e ka pranuar akuzën. Prindërit e 6-vjeçares në Berat që akuzojnë një 13 …

Lexo më shumë »

E rëndë/ 13-vjeçari nën akuzë, kreu marrëdhënie seksuale me 6 vjeçaren

Ndaj një 13 vjeçari ka nisur procedimi penal në Berat, për shkak se akuzohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me një vajzë 6 vjeçare. Ka qenë nëna e vajzës, një 22 vjeçare me iniciale M.Zh, ajo që ka denoncuar rastin në polici. “Në Berat më datë 15.11.2016, filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin K.S 13 vjeç, banues …

Lexo më shumë »

Meta pret rekomandim pozitiv nga Komisioni Europian

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta pret rekomandim pozitiv nga Komisioni Europian. Gjatë takimit me strukturat e LSI, në Berat, Meta evidentoi rolin kyc të partisë që drejton në realizimin e reformave, sidomos asaj në drejtësi. Meta apeloi për bashkëpunim për të përmbushur kriteret për integrim në Bashkimin Europian. Ilir Meta: “Ne presim javën e ardhshme një rekomandim pozitiv …

Lexo më shumë »

Armë, heroinë dhe kanabis në automjet, arrestohet shtetasi italian

Një shtetas italian me banim në Kuçovë ka rënë në prangat e policisë së Beratit për prodhim dhe shitje të narkotikëve. Blutë bënë arrestimin e shtetasit Fabrizio Polidori, 46 vjeç, shtetas italian, rezident në lagjen “11 Shkurti”, pasi në automjetin me të cilin udhëtonte me targa AA755OF iu gjetën armë dhe drogë. Më kontretisht gjatë kontrollit në bagazhin e mjetit …

Lexo më shumë »

Berat, panairi i produkteve bujqësore dhe blektorale

Njësia administrative e Roshnikut në Berat ka hapur një panair për promovimin e produkteve bujqësore, blektorale dhe turistike. Kufizuar me bashkitë e Gramshit, Skraparit dhe nën hijen e malit Tomorr në perëndim kjo njësi administrative me 3.960 banorë është e njohur për produktet e saj që nga fiku i famshëm i Roshnikut, rrushi, ulliri, por dhe produktet blektorale. Për të …

Lexo më shumë »

Viti i ri shkollor, Klosi: Të nxisim arsimin profesional

Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi ka vizituar shkollën profesionale “S. Bandilli” në Berat. Në fjalën e tij gjatë kësaj vizite, ministri Klosi është shprehur se, këtë vit nis sfida për profesionalizimin e arsimit profesional, i cili, siç tha ai, do të kthehet në identitet. “Rritja e numrit të nxënësve në …

Lexo më shumë »

Berat, zjarr masiv në pyllin pranë “Gurit të Bardhë”. Dyshohet i qëllimshëm

Një zjarr i fuqishëm përfshiu pasditen e së enjtes pyllin me pisha në lagjen “Guri i Bardhë” në Urën Vajgurore në Berat. Zjarri u shfaq pranë guroreve dhe më pas era e favorizoi, duke e shpërndarë në masivin me pisha në kodër. Tereni tepër i vështirë dhe mungesa e mjeteve bënë që flakët të shkatërrojnë më shumë se 4 hektarë …

Lexo më shumë »

Investim 20 mln $ në Berat për grumbullimin e perimeve

Ministria e Ekonomisë ka lidhur  një marrëveshje me një kompani private, e cila do të marrë me qera kundrejt shumës një euro një hapësirë prone prej rreth 42 mijë metër katror në Berat, ndërsa kompania do të investojë një shumë prej 20 milionë dollarësh. Marrëveshja u nënshkrua publikisht nga ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi, e cila theksoi se kompania do …

Lexo më shumë »

Dy fëmijë plagosin me armë gjahu 64 vjeçarin në Berat

Dy fëmijë plagosin me armë gjahu 64 vjeçarin. Kushërinjtë, djemë xhaxhallarësh, njëri 13 vjeç dhe tjetri 17 kanë marrë armën e gjahut në shtëpi dhe kanë dalë për të gjuajtur ndonjë kafshë. Mësohet se 64 vjeçari me banim në qytetin e Beratit shkonte në fshatin Drobonik, ku jetonin dhe fëmijët për të punuar tokat e tij. Policia mësoi ngjarjen sot rreth …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co