Ballina / Tag: Belgjikë

Tag: Belgjikë

Si e kontrollon mafia shqiptare trafikun e drogës në Belgjikë (FOTO)

Mafia shqiptare kontrollon portin Antwerp, në Belgjikë. Britanikja “Mirror” shkruan se “kryeqyteti i Kokainës në Evropë” përdoret nga shqiptarët për të dërguar një nga lëndët narkotike me të shtrenjta drejt Londrës. Droga e klasit A vjen në Antwerp nga Kolumbia, duke u fshehur në pllaka mermeri dhe trarë prej druri, të ngarkuar në kontejnerët e anijeve. Më pas janë shqiptarët ata …

Lexo më shumë »

Tetë shqiptarë të Kosovës të arrestuar për terrorizëm në Belgjikë

Në një operacion të gjerë në kuadrin e luftës anti-terrorit në Belgjikë janë arrestuar tetë persona. Të arrestuarit dyshohen se kanë qenë pjesë aktive të një grupimi terrorist që rekrutonte dhe financonte gjihadistë për të luftuar për grupimin terrorist ISIS. Deri tani, prokuroria belge nuk ka bërë të ditur asnjë detaj për identitetin e të arrestuarve gjatë ditës së djeshëm. …

Lexo më shumë »

Pejani që fitoi 168 mln Euro në Belgjikë ka ikur në Gjermani “nga frika”

Shqiptari, që para disa ditësh fitoi lotarinë evropiane “EuroMillions” në Belgjikë, në shumë prej 168 milionë eurosh, është zhvendosur në Gjermani. Kjo pasi milioneri i ri është ndierë i rrezikuar. Shqiptari, i cili sipas mediave belge është me prejardhje nga Peja dhe që në Belgjikë ka shkuar gjatë luftës në Kosovë më 1999, është bërë pre e hajdutëve. Që nga momenti …

Lexo më shumë »

Shqiptari në Belgjikë fiton në lotari shumën prej 168 milionë euro

Fituesi i lotarisë “EuroMillions” në Belgjikë është një shqiptar, babai i 4 fëmijëve që punon në një kompani pastrimi, shkruajnë mediat ndërkombëtare. Shqiptari me fat fitoi 168 milionë Euro, ndërkohë që kishte luajtur me vetëm 15 euro. “E kam të vështirë ta besoj”, është shprehur fituesi i Lotarisë Kombëtare. Ai është një ndjekës i futbollit, i pëlqejnë filmat e Robert De …

Lexo më shumë »

Shpërthim me bombë në Institutin e Kriminalistikës në Bruksel

Një bombë ka shpërthyer në ambientet e jashtme të Institutit të Kriminalistikës në Bruksel, por fatmirësisht pa shkaktuar viktima. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 02:30 të mëngjesit sipas orës lokale, shkruan BBC duke iu referuar mediave lokale belge. Një makinë ka hyrë në parkingun e Institutit, kur një ose më shumë persona thuhet se shpërthyen një bombë pranë laboratorit. Alarmi …

Lexo më shumë »

Belgjikë, plagosen dy police, autori i qëlloi me hanxhar

Dy police femra janë plagosur në jug të Belgjikës pasi një agresor i ka goditur ato me hanxhar. Policet ishin në krye të detyrës, jashtë stacionit policor të Sharleroi-t. Agresori bërtiti “Allahu ekber” përpara se të kryente sulmin. Por, oficerët e tjerë ndërhynë në kohë dhe e qëlluan atë. Njëra nga policet ka plagë të rënda në fytyrë, ndërsa kolegia …

Lexo më shumë »

Alarm për bombë në Belgjikë

Alarm per bombë në qendrën tregtare “City2” në Bruksel të Belgjikës Policia janë njoftuar në 5.30 të mëngjesit për një situatë të dyshimtë, tha Ilse Van de Keere, zëdhënëse e policisë së Brukselit – Ixelles. Një rrethim i sigurisë është themeluar dhe njësia SEDEE (Forcat e armatosura Belge) janë në vend. Operacionet janë ende në vazhdim. Mediat raportuan se një …

Lexo më shumë »

Avokati i Frrokut kërkon marrjen në pyetje të 100 dëshmitarëve

Këtë të martë, në Gjykatën e Tiranës është zhvilluar seanca e radhës ndaj ish-deputetit Mark Frroku, për akuzën e vrasjes nën Belgjikë. Bëhet e ditur se gjatë kësaj seance, avokati i Frrokut paraqiti një sërë provash në favor të klientit të tij dhe kërkoi pyetjen e mbi 100 dëshmitarëve. Mësohet se mes 100 dëshmitarëve rezultojnë edhe shtetas belg, si dhe oficerë …

Lexo më shumë »

U zhduk në ’96-ën, një milion monedha do të mbajnë fytyrën e tij

Në Evropë çdo dy minuta zhduket një fëmijë. E njëjta gjë ka ndodhur edhe me Liam Vanden Branden nga Belgjika në vitin 1996. Ai ishte vetëm dy vjeç kur u zhduk dhe që nga ajo kohë kanë kaluar plot 20 vjet pa ditur se çfarë ndodhi. Ky është rasti më i gjatë i një fëmije të humbur në Evropë. Për këtë …

Lexo më shumë »

Mediet në Belgjikë zbulojnë një skandal të ri

Shefi i policisë në Mechelen kishte pamundësuar arrestimin e terroristëve! Shefi i policisë në Komunën belge, Mechelen, Iv Bogarc, ka intervenuar personalisht që në bazën kombëtare të të dhënave për terrorizëm të mos përfshihen disa informata tejet të vlefshme. Ai pamundësoi pranimin e të dhënave, të cilat do të kishin mundësuar arrestimin qysh në dhjetor të vitit të kaluar të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co