Ballina / Tag: BDI

Tag: BDI

BDI dhe VMRO vazhdojnë konsultimet për qeverinë

Kur i kanë mbetur edhe gjashtë ditë nga përfundimi i mandatit për formimin e Qeverisë së re, VMRO-DPMNE-ja shpreson që pikërisht parimi i fituesit me fituesin, të jetë shtysë që ta dërgojë këtë parti edhe në një mandat tjetër bashkëqeverisje me BDI-në. Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se konsultimet mes dy partive vazhdojnë kurse gjatë ditëve të ardhshme priten takime të tjera …

Lexo më shumë »

Përfundoi takimi mes Ahmetit dhe Zaevit

Pas vizitës së djeshme të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti me Nikolla Gruevskin, sot ai u takua edhe me kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev. Këtë takim e kanë konfirmuar të dy partitë përmes komunikatave të tyre. Në komunikatat e të dy partive nuk thuhet se është biseduar për formimin e Qeverisë së re. “Ky është takimi i parë në nivel liderësh …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Deklarata e partive shqiptare, produkt nga platformat zgjedhore

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka zhvilluar sot një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Maqedoni, Fatos Rekën. Ata kanë biseduar për zhvillimet politike në vend dhe rajon, për zgjedhjet të cilat u mbajtën më 11 dhjetor dhe për formimin e qeverisë së re. Ahmeti theksoi që deklarata e partive politike shqiptare është produkt i përbashkët nga …

Lexo më shumë »

Partitë shqiptare në Maqedoni me deklaratat e ndryshme për Platformën

Tri nënshkrime dhe plot interpretime. Është ky përfundimi për Platformën politike shqiptare pas deklaratave të subjekteve politike për të njëjtën. “Deklarata është listë e dështimeve të partive të mëparshme dhe reflektim i partive të reja. Qëllimi i saj është që shqiptarët të bëhen shtetformues”, është shprehur kreu i koalicionit “Rilindje me Besë” Bilall Kasami. “Ishte me rëndësi në fazë të …

Lexo më shumë »

Këto janë 15 kushtet e BDI-së për të hyrë në koalicion qeveritar (FOTO)

Nëpër rrjetet sociale dhe në mediat shqiptare në Maqedoni nisi të qarkullojë fotografia e një letre në të cilën thuhet se Bashkimi Demokratik për Integrim i ka parashtruar 15 kërkesat e veta pa të cilat nuk do të pranojë të hyjë në koalicion qeveritar me asnjërën nga dy partitë maqedonase – VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në. BDI-ja në këto zgjedhje fitoi gjysmën …

Lexo më shumë »

Demiri: PDSH-ja dhe BDI-ja u ndëshkuan me votë

Analisti Alajdin Demiri deklaron për portalet maqedonase se liderët e PDSH-së dhe BDI-së i kanë dobësuar këto parti, prandaj edhe janë ndëshkuar me votë. Ndërkaq, për Lëvizjen Besa thotë se është gjak i ri në elektoratin shqiptar. Sipas tij, rezultati i dobët i PDSH-së dhe BDI-së duhet të jetë një kthjellje për liderët e tyre, ndërkaq votuesit treguan se çfarë …

Lexo më shumë »

Gruevski fitues në Maqedoni, shqiptarët, këta humbës të mëdhenj

VMRO-DMPNE e Nikola Gruevskit ka dalë parti e parë në këto zgjedhje, duke fituar 51 mandate deputetësh, 2 më shumë se LSDM e Zoran Zaev. Nga 120 mandate deputetësh që dalin nga këto zgjedhje, dy partitë kryesore maqedonase kanë fituar 100 deputetë, ndërsa 20 mandatet e tjera janë ndarë mes 4 partive shqiptare. Gruevski ka thënë se qytetarët i besuan …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Përçarja e votës do të ketë pasoja për të gjithë

Bashkimi Demokratik për Integrim, në Strugë ka mbajtur takim parazgjedhor, ku ka prezentuar platformën e saj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.  “BDI e ka fitoren e sigurt, por nuk më gëzon fitorja e BDI-së nëse aq shumë mandate do të humbin shqiptarët me përçarjen e votës. Sa do parti të vogla që janë, dëm të madh do të shkaktojnë, sidomos në zonën e pestë zgjedhore. Ju …

Lexo më shumë »

BDI-ja: Infrastruktura rrugore, pjesë e përbetimit tonë zgjedhor

Bashkimi Demokratik për Integrim sot ka bërë fushatë zgjedhore në rrugën Dibër – Mavrovë, respektivisht te Ura e Boshkut, ku nga afër i kanë parë punimet në këtë segment rrugor. Me këtë rast, kandidati për deputet i NJZ6, Ylli Mirzo, tha se projekti për rehabilitimin inftrastrukturor të kësaj rruge është bazuar në përbetimet e Bashkimit Demokratik për Integrim, përkatësisht atë …

Lexo më shumë »

Shkup, BDI e promovoi programin zgjedhor

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sot në Shkup e promovoi programin zgjedhor, i cili, siç tha lideri i partisë Ali Ahmeti, përmban masa për katër vitet e ardhshme gjegjësisht nga viti 2016 deri më 2020. “Programi është hartuar dhe ka përgjegjësi, jam i sigurt dhe besoj se ne mundemi ta realizojmë dhe për këtë në faqen e internetit të BDI-së …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co