Ballina / Tag: Austri

Tag: Austri

Horror në Austri: Vret pesë anëtarët e familjes dhe më pas veten

Policia austriake ka thënë se këtë të enjte në një shtëpi në rajonin Beajmkirhen kanë gjetur gjashtë trupa të pajetë të një familjeje. Prokurori ka konfirmuar se në mesin e të vdekurve janë edhe tre fëmijë mes moshës shtatë dhe dhjetë vjeç, shkruan Blic.rs. Mësohet se një burrë ka vrarë më pistoletë të bijën 35 vjeçare, nënën 59 vjeçare, vëllain …

Lexo më shumë »

Shpërthim në parlamentin e Austrisë (FOTO/VIDEO)

Një shpërthim masiv ka ndodhur rreth orës 6:30 minuta në mëngjes në parlamentin austriak, mirëpo ende nuk është raportuar për ndonjë të plagosur. Shkaku i zjarrit nuk dihet ende mirëpo supozohet se ka pasur probleme sistemi i ventilimit, shkruan b92. Para ndërtesës së parlamentit tashmë kanë arritur edhe ambulanca dhe ekipet e zjarrfikësve. /Express/

Lexo më shumë »

Europoli arreston mbi 300 persona

Europoli sot kumtoi se në aksionin njëjavor kundër rrjetit kontrabandues të lartë të sofistikuar janë arrestuar më shumë se 300 persona dhe janë sekuestruar një ton kokainë. Operacioni ka vijuar pas zbulimit të agjencisë së rrejshme turistike në Greqi, që ka ndihmuar në tregtinë me njerëz në një bordel në Austri, ku, mes tjerash, është kultivuar edhe kanabis. Deri tani janë …

Lexo më shumë »

Presidenti kritikon BE’në në Vjenë, thotë se kosovarët po mbahen padrejtësisht të izoluar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në Kongresin Panevropian në Vjenë në panelin me president të rajonit ka folur për procesin e integrimeve evropiane të rajonit dhe për procesin e liberalizimit të vizave. Me këtë rast, presidenti Thaçi ka thënë se është e papranueshme që një shtet që 95% e kërkojnë anëtarësimin në BE, të mbetet edhe më tutje shteti më …

Lexo më shumë »

Thaçi në Vjenë me homologët e tij nga rajoni, diskutojnë për integrimin e Ballkanit

Presidenti Hashim Thaçi do të udhëtojë sot, për në Austri, me ftesë të Lëvizjes Paneuropa, e cila këtë vit shënon 100-vjetorin e themelimit të saj, njofton Zyra për Informim e Presidencës. Presidenti Thaçi, bashkë me Presidentë të tjerë të rajonit, do të jetë pjesëmarrës në panelin kryesor të këtij Kongresi, ku do të diskutohet për zgjerimin e Bashkimit Evropian dhe …

Lexo më shumë »

Me kostume popullore mbi “Harley” në Austri

Një grup shqiptarësh të apasionuar pas motorave “Harley Davidson”, “Albanian Bikers”, me anëtarë në Itali, Gjermani e Shqipëria kanë marrë pjesë në një paradë me motora të zhvilluar në Faaker See, të Austrisë. Kjo paradë zhvillohet prej vitesh në Austri, ku marrin pjesë me mijëra motoçiklista nga e gjithë bota, të cilët vishen me kostume tradicionale të vendeve nga vijnë. …

Lexo më shumë »

Hoxhaj në Austri, thotë se liberalizimi i vizave dëshmi e përkushtimit të përbashkët Kosovë-BE

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Austri, ku pritet të ketë një agjendë të ngjeshur takimesh dhe ligjëratash. Gjatë pasdites së djeshme, Hoxhaj ka mbajtur një ligjëratë në Institutin Austriak për Marrëdhënie Ndërkombëtare me temën “Ballkani Perëndimor pas BREX-it: Si Kosova po përballet me paqartësitë e zgjerimit të …

Lexo më shumë »

Thaçi nesër takon Papa Françeskun

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi të enjten do të takojë Papa Françeskun, në selinë e shenjtë në Romë. Këtë lajm për Klan Kosovën e ka konfirmuar Ardian Arifaj, këshilltar i presidenti Hashim Thaçi, mirëpo nuk ka dhënë detaje tjera të këtij takimi. Ndryshe, kjo vizitë zhvillohet pas takimit që presidenti zhvillon sot në Austri, me presidentin në largim të këtij vendi, …

Lexo më shumë »

Visar Kasa, finalist në “The Voice of Austria” (VIDEO)

Djaloshi nga Mitrovica,Visar Kasa është finalist i garës për zërin më të mirë në Austri, “The Voice of Austria”. Ai ka marrë votat e nevojshme për të qenë deri më tash pjesë e 9-të finalistëve të kësaj gare muzikore. Visari studion për muzikë në Vjenë të Austrisë. Para se të shpërngulej për në Austri, si 17 vjeçar, Visari ishte pjesë e të …

Lexo më shumë »

UP pjesëmarrës në konferencën shkencore në Austri

​Rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, së bashku me prorektorin për Bashkëpunim Ndërkombëtar, Afrim Hoti, me ftesë të Akademisë së Shkencave të Austrisë, po marrin pjesë në konferencën ‘2nd Joint Science Conference-Moving Forward: Guidelines to Improved Science Systems’. Konferenca, në të cilën po marrin pjesë rektorët dhe përfaqësues të Akademive të Shkencave të vendeve të Evropës Juglindore, synon të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co