Ballina / Tag: Antaresimi ne BE

Tag: Antaresimi ne BE

Hahn: Nisni ndëshkimet për korrupsion

Shqipëria dhe vendet e tjera kandidate për anëtarësimin në BE duhet të dëshmojnë me veprime konkrete zbatimin e reformës në drejtësi dhe ndëshkimin e politikanëve apo njerëzve me pushtet të përfshirë në afera korruptive. Përpara parlamentarëve në Strazburg, komisioneri për Negociatat e Zgjerimit, Johanes Hahn, duke iu referuar edhe Shqipërisë tha se, miratimi thjesht me votë i ligjeve nuk mjafton. …

Lexo më shumë »

Athina e do Shqipërinë në BE, “por jo me hatër”

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve “AMNA” e ka quajtur tepër pozitiv dhe cilësor tekstin e konkluzioneve të presidencës sllovake të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, ku çështjet kryesore ishin integrimi i Shqipërisë, i Maqedonisë dhe i Turqisë. Ai ka shfaqur kënaqësinë e tij për miratimin e pozicionimeve greke në …

Lexo më shumë »

Kroacia me pesë kërkesa për Serbinë, bllokada në BE e vetmja zgjidhje

Deputetja kroate në Parlamentin Europian Ruzha Tomashiq, pohon se Beogradi nuk është i gatshëm të zgjidhë çështje të hapura me Zagrebin në nivelin bilateral. Për këtë arsye, ka thënë ajo, Kroacia nuk ka zgjidhje tjetër pos për ta bllokuar Serbinë në negociatat e saj për anëtarësim në BE. Në një bisedë për agjencinë serbe të lajmeve tanjug, ajo ka treguar …

Lexo më shumë »

Austria bën thirrje për ndërprerjen e bisedimeve për anëtarësimin e Turqisë në BE

Austria dëshiron që Bashkimi Evropian t’i ndërpresë bisedimet me Turqinë për anëtarësimin e saj në bllok, për shkak arrestimeve masive, spastrimit dhe largimit nga puna të mijëra njerëzve pas puçit të dështuar. Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, ka thënë sot se BE-ja duhet patjetër që të paktën t’i ndërpresë negociatat për anëtarësim. “Është gabim të vazhdohet me negociata …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën

Sa më shumë që po i afrohet skadimi i mandatit si kryetar i Serbisë, aq më e ashpër po bëhet retorika e Tomislav Nikoliqit kundër Kosovës. Ai sot, siç njofton agjencia serbe e lajmeve beta, ka thënë se “qëndrimi i Serbisë është i qartë, ajo nuk i takon Bashkimit Europian dhe nëse është kusht marrëveshja me Kosovën, Serbia nuk do …

Lexo më shumë »

Greqia paralajmëron vendosjen e VETO-s për Shqipërinë

Raporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian Knut Fleckentein i kërkon Komitetit të Jashtëm të PE t’i hapë dritën jeshile hapjes së negociatave me Shqipërinë. Raporteri Knut Fleckenstain tha se në rastin e Shqipërisë mund t’i kërkohen të përmbushë kriteret në reformën në drejtësi dhe ndërkohë negociatatat me këtë vend të hapen. Por eurodeputetët grek duket sikur kanë zbrazur gjithë zemërimin …

Lexo më shumë »

Reuters: Pengesat e anëtarësimit të Shqipërisë në BE

Agjencioni i lajmeve me renome botërore “Reuters” ka bërë një artikull për pengesat e Shqipërisë drejt BE-së.  Kryeministri shqiptar, Edi Rama i ka kritikuar disa vende për ndërhyrje në politikat e shteteve të Ballkanit Perëndimor të përhapura për shqetësimin e ndikimit të Rusisë. Rama nuk e përmendi Rusinë me emër, por diplomatët nga regjione të ndryshme janë ankuar për një …

Lexo më shumë »

Ministri Bushati: PD të ndalë fletë-rrufetë në kryeqytetet e Europës

Ministri Bushati thotë se takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kancelares Angela Merkel në Berlin konfirmoi progresin e qenësishëm që ka bërë Shqipëria në rrugën e vështirë të reformave demokratizuese dhe procesit të anëtarësimit në Bashkimin Europian. “Siç konfirmon Raporti i Komisionit Europian shoqëruar me rekomandimin për çeljen e bisedimeve për anëtarësim, zbatimi i menjëhershëm i ligjit të vettingut mbetet …

Lexo më shumë »

Bushati: Sfida jonë, të vijojmë reformat

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, e ka konsideruar reformën në drejtësi si element tejet të rëndësishëm për procesin e integrimit europian të Shqipërisë. Në një intervistë dhënë për portalin “euractiv.com”, shefi i diplomacisë shqiptare kujton ndryshimet kushtetuese, në funksion të reformës në drejtësi. Për Bushatin, kjo reformë ka për qëllim një sistem tërësisht të ri drejtësie. Ai vë …

Lexo më shumë »

Basha: PD, partia që do të hapë negociatat me BE-në

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vlerësuar progres raportin për Shqipërinë, ku theksoi se do të jetë Partia Demokratike që pas zgjedhjeve të ardhshme do të hapë negociatat me Bashkimin Europian. “Hapja e negociatave do të jetë fillimi i një rruge të gjatë e të vështirë por të sigurtë e të pakthyeshme të vendit tonë. Sot ka një dritë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co