Ballina / Tag: Angela Merkel

Tag: Angela Merkel

Tensionet Kosovë-Serbi: Ndërhyn kancelarja Angela Merkel, javën e ardhme takim në Bruksel

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se sot pas një bisede telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, janë pajtuar që javën e ardhme të mbajnë takim me palën kosovare, me ndërmjetësimin e Brukselit. Kryeministri serb i cili po qëndron në Davos të Zvicrës ka thënë se me Angela Merkel janë marrë vesh që javën e ardhme të mbajnë takim me …

Lexo më shumë »

Liderja e fundit është femër, Angela Merkel e vetmja që po vazhdon të mbajë pozitën e saj

Shtatë ditë janë të gjata në politikë, por shtatë muajt e fundit kanë qenë kataklizmike. Fotografia e mëposhtme është bërë më 25 prill, janë pesë liderë botërorë ku u takuan për të diskutuar rreth çështjeve ndërkombëtare për vendet e tyre, por vetëm një prej tyre po e vazhdon. Që atëherë, një revoltë dramatike ka shkatërruar rendin e vjetër që mblidhte …

Lexo më shumë »

Erdogan e Merkel diskutojnë përmes telefonit

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë diskutuar sot nevojën që Bashkimi Evropian ta mbajë premtimin dhënë Ankarasë, sa i përket krizës me emigrantë. Lajmi është bërë i ditur nga burimet brenda presidencës turke, raporton Reuters. Gjatë një bisede telefonike, dy liderët po ashtu diskutuar për një zgjidhje të drejtë dhe afatgjate për krizën e Qipros. …

Lexo më shumë »

Reuters: Pengesat e anëtarësimit të Shqipërisë në BE

Agjencioni i lajmeve me renome botërore “Reuters” ka bërë një artikull për pengesat e Shqipërisë drejt BE-së.  Kryeministri shqiptar, Edi Rama i ka kritikuar disa vende për ndërhyrje në politikat e shteteve të Ballkanit Perëndimor të përhapura për shqetësimin e ndikimit të Rusisë. Rama nuk e përmendi Rusinë me emër, por diplomatët nga regjione të ndryshme janë ankuar për një …

Lexo më shumë »

Vendimi i Merkel – Gjermania do të kthejë 100 mijë azilkërkues në vendet e origjinës

Rreth 100 mijë azilkërkues të refuzuar pritet të kthehen nga Gjermania në shtëpitë e tyre, ka deklaruar kancelarja Angela Merkel  duke shtuar se një e treta e dëbimeve ka të ngjarë të jetë e detyruar. Duke folur në një konferencë rajonale të Partisë CDU, Merkel tha se rreth 60 mijë e azilkërkuesve të deportuar do të rikthehen në atdhetë e …

Lexo më shumë »

Integrimi, Merkel: Rruga e nisur të vazhdojë. Rama: Të jetë sa më i ndershëm

Kryeministri Edi Rama në konferencë të përbashkët me kancelaren Merkel. Merkel: Shqipëria është bërë një partner i rëndësishëm që para kthesës politike 26 vjet më parë, është bërë një aleate e fortë në NATO me të cilën ne ndihemi të lidhur ngushtë edhe në mënyrë bilaterale. Ne konstatojmë sot se Shqipëria është shndërruar në mënyrë rrënjësore vitet e e fundit, ka …

Lexo më shumë »

Takimi Rama-Merkel sot në 14:00, do flitet dhe për integrimin e Shqipërisë

Zyra e shtypit e kancelares gjermane Angela Merkel konfirmon se takimi i kancelares me kryeministrin Edi Rama do të mbahet sot në orën 14:00 në Kancelarinë Federale. Fokusi i bisedimeve do të jetë procesi i integrimit të Shqipërisë në BE, marrëdhëniet dy palëshe dhe çëshjet e rajonit Takimi vjen në kohën kur deputeti i Partisë së Merkelit u shpreh kundër …

Lexo më shumë »

Kancelarja gjermane Merkel kandidon për mandatin e katërt

Agjencia gjermane e lajmeve DPA, thotë se Angela Merkel do të kërkojë mandatin e katërt si kancelare e Gjermanisë në zgjedhjet e përgjithshme vitin e ardhshëm. Duke cituar burime në selinë e Partisë Kristian Demokrate të Merkelit – DPA, njoftoi të dielën se ajo do të kërkojë ri zgjedhjen. Nëse Merkel fiton në vitin 2017 dhe shërben gjithë mandatin prej …

Lexo më shumë »

Obama në Berlin, në takim lamtumirës me Merkelin

Presidenti amerikan Barak Obama po zhvillon një vizitë lamtumirëse sot me kancelaren gjermane Angela Merkel, përcjell afp. Në turneun e tij të fundit evropian si president, Obama do të përpiqet që të lehtësojë frikën për të ardhmen e partneritetit transatlantik dhe falënderon Merkel për miqësinë e saj, gjatë dy mandateve të tij, thanë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë. Në një …

Lexo më shumë »

Berisha: Rama foli me tepsi në kokë, negociatat do t’i hapë PD-ja

Ish-kreyeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në Kuvend tha se negociatat do të hapen nga PD-ja. Ai tha se Rama sot foli si njeri me tepsi në kokë. “Foli si njeriu me kokë në tepsi. E ka të qartë që e ka kokën në tepsi nga ky raport i cili në çdo rrjesht, në çdo fjalë, në çdo presje i thotë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co