Ballina / Tag: Ali Ahmeti

Tag: Ali Ahmeti

BDI dhe VMRO vazhdojnë konsultimet për qeverinë

Kur i kanë mbetur edhe gjashtë ditë nga përfundimi i mandatit për formimin e Qeverisë së re, VMRO-DPMNE-ja shpreson që pikërisht parimi i fituesit me fituesin, të jetë shtysë që ta dërgojë këtë parti edhe në një mandat tjetër bashkëqeverisje me BDI-në. Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se konsultimet mes dy partive vazhdojnë kurse gjatë ditëve të ardhshme priten takime të tjera …

Lexo më shumë »

Përfundoi takimi mes Ahmetit dhe Zaevit

Pas vizitës së djeshme të kryetarit të BDI-së, Ali Ahmeti me Nikolla Gruevskin, sot ai u takua edhe me kryetarin e LSDM-së, Zoran Zaev. Këtë takim e kanë konfirmuar të dy partitë përmes komunikatave të tyre. Në komunikatat e të dy partive nuk thuhet se është biseduar për formimin e Qeverisë së re. “Ky është takimi i parë në nivel liderësh …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Deklarata e partive shqiptare, produkt nga platformat zgjedhore

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka zhvilluar sot një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Maqedoni, Fatos Rekën. Ata kanë biseduar për zhvillimet politike në vend dhe rajon, për zgjedhjet të cilat u mbajtën më 11 dhjetor dhe për formimin e qeverisë së re. Ahmeti theksoi që deklarata e partive politike shqiptare është produkt i përbashkët nga …

Lexo më shumë »

Nishani-Ahmetit: Shqipëria garanton mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani mbrëmë e ka pritur kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me të cilin bisedoi kryesisht për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe rezultatet e partive politike shqiptare. Nishani, pasi e uroi Ahmetin për fitoren e subjektit të tij politik në zgjedhje, vlerësoi angazhimin dhe kontributin e të gjitha subjekteve politike shqiptare në …

Lexo më shumë »

Këto janë 15 kushtet e BDI-së për të hyrë në koalicion qeveritar (FOTO)

Nëpër rrjetet sociale dhe në mediat shqiptare në Maqedoni nisi të qarkullojë fotografia e një letre në të cilën thuhet se Bashkimi Demokratik për Integrim i ka parashtruar 15 kërkesat e veta pa të cilat nuk do të pranojë të hyjë në koalicion qeveritar me asnjërën nga dy partitë maqedonase – VMRO-DPMNE-në dhe LSDM-në. BDI-ja në këto zgjedhje fitoi gjysmën …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Përçarja e votës do të ketë pasoja për të gjithë

Bashkimi Demokratik për Integrim, në Strugë ka mbajtur takim parazgjedhor, ku ka prezentuar platformën e saj për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.  “BDI e ka fitoren e sigurt, por nuk më gëzon fitorja e BDI-së nëse aq shumë mandate do të humbin shqiptarët me përçarjen e votës. Sa do parti të vogla që janë, dëm të madh do të shkaktojnë, sidomos në zonën e pestë zgjedhore. Ju …

Lexo më shumë »

Shkup, BDI e promovoi programin zgjedhor

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) sot në Shkup e promovoi programin zgjedhor, i cili, siç tha lideri i partisë Ali Ahmeti, përmban masa për katër vitet e ardhshme gjegjësisht nga viti 2016 deri më 2020. “Programi është hartuar dhe ka përgjegjësi, jam i sigurt dhe besoj se ne mundemi ta realizojmë dhe për këtë në faqen e internetit të BDI-së …

Lexo më shumë »

Ali Ahmeti: Unë me shokë kemi bërë shtetin e Kosovës

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti gjatë tubimit mbrëmë në Strugë ndër të tjera para të pranishmeve tha se ai së bashku me shokë e ka bërë shtetin e Kosovës. “Nuk luftoj për të ndërtuar karrierë, bashkë me shumë shokë jam njëri nga ata që kemi bërë shtet që quhet Kosovë, njëri nga ata që me shokë kam …

Lexo më shumë »

Konflikt i ashpër BDI-VMRO në Qeveri për vendimin e Ministrisë së Ekologjisë për mbylljen e Jugohromit

Në seancën qeveritare që është duke u mbajtur për momentin në ndërtesën e qeverisë në Shkup sipas burimeve të Agjencisë së lajmeve Zhurnal është duke u zhvilluar një ”luftë” e ashpër mes ministrave të BDI-së dhe atyre të VMRO-së. Ky konflikt është duke ndodhur pas dorëzimit të vendimit për mbylljen e kombinatit Jugohrom nga ana e Ministrisë së Ekologjisë e …

Lexo më shumë »

Ahmeti-Timonier: Të gjithë të japin kontributin për dalje nga kriza

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka takuar ambasadorin e Francës, Christian Timonier, në Maqedoni dhe kanë biseduar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ahmeti dhe Timonier kanë thënë se procesi duhet të jetë fer dhe demokratik. Timonier ka kërkuar nga Ahmeti që të kontribuojë si kryetar i partisë më të madhe shqiptare në procesin e zgjedhjeve. Ahmeti shtjelloi qëndrimet e BDI-së …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co