Ballina / Tag: Aleppo (faqja 2)

Tag: Aleppo

Konflikti në Siri, Assad shpreson aleancë me Trump

Lideri sirian, Bashar al-Assad, shpreson se Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump, do të jetë një aleat në luftën ndaj terrorizmit, por mbetet i kujdesshëm në gjykimin e tij. Bashar al-Assad u shpreh se Trump do të jetë një aleat natyral dhe ai do të përmbushë nevojat e kërkuara për të luftuar terrorizmin, por shtoi se ka dyshime se …

Lexo më shumë »

SHBA-të ofrojnë 364 milion dollarë për të prekurit nga lufta në Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë zotuar të ofrojnë 364 milion dollarë më shumë për ndihma humanitare për personat e prekur nga lufta në Siri, shkruan BBC. Këto fonde do të ndihmojnë Kombet e Bashkuara dhe organizata të ndryshme bamirëse, që të ofrojnë ushqim, ujë të pijshëm dhe kujdes mjekësor për personat brenda shtetit dhe refugjatët në rajon. Forcat siriane …

Lexo më shumë »

Fotografia e djaloshit sirian që tronditi botën (Foto/Video,+18)

Një djalë i vogël, i moshës pesë vjeçare, shihet i ulur në karrige brenda një ambulance, pas sulmeve ajrore në qytetin e tij në Aleppo. Ai nuk e dinte se ku i ka prindërit. I mbuluar nga hiri e pluhuri i gërmadhave që dikur ishin shtëpia e tij, njëra anë e fytyrës së Omran Daqneeshit, është e tëra e mbuluar …

Lexo më shumë »

Putin kërkon ndihmën e ushtrisë serbe në betejën e përgjakshme në Aleppo

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë njoftoi se është duke e llogaritur në ndihmën e ushtrisë serbe dhe kineze në zbatimin e operacioneve humanitare në qytetin sirian, Aleppo. “Ministria i është mirënjohëse Republikës së Serbisë dhe Republikës Popullore të Kinës, të cilët ishin të parët që e kanë përkrahur iniciativën ruse-siriane për zbatimin e operacioneve humanitare. Llogarisim në hapat praktikë të …

Lexo më shumë »

Shkelet armëpushimi në Aleppo, vriten 73 persona

Të paktën 73 persona kanë mbetur të vrarë nga një sulm i forcave kryengritëse në jug të qytetit të Aleppos. Observatorët sirian për të drejtat e njeriut kanë bërë të ditur se janë zhvilluar luftime të ashpra në mes të forcave qeveritare dhe atyre kryengritëse. Kryengritësit, duke përfshirë grupet terroriste Al-Kaida dhe Al-Nusra, kanë filluar një sulm ndaj forcave të qeverisë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co