Ballina / Tag: Aleppo

Tag: Aleppo

Me Alepon, por larg Alepos!

Njerëzimin nuk e bashkon veç gëzimi, por dhe trishtimi. E tillë ishte ndërgjegjja e njerëzve të thjeshtë anembanë botës pas pamjeve të trishta nga Alepo. Këto pesë vite lufte e masakra na kanë bërë të besojmë se sirianët janë jetimët e shekullit. Qindra mijëra të vdekur e plagosur, mbi 12 milionë të shpërngulur, brenda një shpejtësie kohore marramendëse, e kthyen Sirinë …

Lexo më shumë »

Evakuimi nga Aleppo po vazhdon me ritme të shpejta

Evakuimi i civilëve në Aleppo po vazhdon me ritme të shpejta dhe pa incidente, pasi armëpushimi është respektuar edhe gjatë mbrëmjes së të enjtes. Sipas Kryqit të Kuq, të gjithë vullnetarët po punojnë fort për të mbajtur të njëjtin vrull dhe ritëm pune. Më shumë se 3 mijë njerëz, përfshirë fëmijë dhe 40 të plagosur, u larguan në ditën e …

Lexo më shumë »

Grupet siriane: Rusia e involvuar në krime lufte

Katër organizata siriane e kanë akuzuar Rusinë se ka kryer ose është bashkëfajtore për krime të luftës në Siri, duke thënë se nga sulmet ajrore ruse në qytetin Aleppo, janë vrarë 1,207 civilë, përfshirë 380 fëmijë. Në një letër dërguar Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimeve për Sirinë, grupet i kanë shënuar 304 sulme të dyshuara të kryera në Alepo, …

Lexo më shumë »

Turqia: Rreth 50.000 njerëz do të evakuohen nga Aleppo brenda 2-3 ditëve

Rreth 50.000 njerëz pritet të evakuohen nga lindja e Aleppos në Siri, përmes një operacioni që pritet që kompletohet brenda dy apo tri ditëve. Kështu ka thënë sot për Reuters një zyrtar i lartë turk. Një operacion ka nisur sot për evakuimin e mijëra civilëve dhe luftëtarëve nga bastioni i fundit i rebelëve në Aleppo. Operacioni është pjesë e një …

Lexo më shumë »

Egeland: Ka filluar evakuimi në Aleppo, por sërish ka incidente

Këshilltari i OKB-së për çështje humanitare, Jan Egeland ka thënë sot se ai është optimist për evakuimin e mijëra civilëve nga Aleppo lindore, ndonëse kërkesa ruse për përfshirjen e OKB-së iu ka shkuar shumë vonë. “Sapo e kemi marrë informacionin nga rusët që thonë se na duan të përfshirë në evakuim, por konfirmimi për këtë ka ardhur tani, këtë mëngjes, …

Lexo më shumë »

Letra e dhimbshme: Po vetëvritem që të shpëtoj nga përdhunimi

Një grua siriane ka shkruar një letër përpara se të vetëvritej në Aleppo. Ajo është një nga dhjetëra gra që kanë ndërmarrë aktin e vetëvrasjes për të shpëtuar nga dhuna barbare e ushtarëve të diktatorit Bashar al Assad. Letra është përhapur gjerësisht në mediat e botës: “Jam një grua nga Aleppi. Ndërkohë që po ju shkruaj kanë mbetur edhe pak orë …

Lexo më shumë »

Mogherini i bën thirrje qeverisë siriane që të mbrojë civilët

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka bërë thirrje sot qeverisë siriane dhe Rusisë që të bëjnë ç’është e mundur që t’i mbrojnë civilët në Aleppo. “Prioritet në këto orë që të mbrohen civilët, t’u garantohet kalim të sigurt nga vendi i konfliktit në vende të sigurta”, ka thënë sot Mogherini, transmeton Asociated Press. Mogherini ka deklaruar …

Lexo më shumë »

Marsh në Kosovë kundër bombardimeve në Aleppo

Një grup studentësh të Universitetit të Prishtinës, “Hasan Prishtina”, kanë organizuar një marsh protestues kundër bombardimeve në Aleppo. Në një njoftim të publikuar në internet studentët i kanë bërë ftesë gjithë OJQ-ve dhe qytetarëve të Republikës për pjesëmarrje. Protesta do të mbahet me 16 dhjetor, në ora 14:00 dhe Nisja do të bëhet nga Teatri Kombëtar. /Express/

Lexo më shumë »

Ferri në Tokë: Humanizmit po i vjen fundi në Aleppo

Civilë po vriten në vend, teksa betejës për Aleppon po i vjen fundi. Raportohet për civilë të vrarë dhe të bllokuar në ndërtesa në kohën kur forcat e Bashar al-Assadit po e marrin qytetin më të madh të Sirisë. Forcat pro-qeveritare po ekzekutojnë civilët, përfshirë gratë e fëmijët. Në disa raste, forcat luajale ndaj Assadit po futen brenda shtëpive duke …

Lexo më shumë »

Pamjet dramatike të shpëtimit të fëmijës 6-vjeçar nën rrënoja (Video +16)

Mbrojtja civile siriane ka publikuar pamje dramatike gjatë shpëtimit të një djali gjashtë-vjeçar nga rrënojat e ndërtesës pas bombardimit në qytetin e Aleppo, gjatë luftimeve të ashpër mes forcave qeveritare e kaluar dhe xhihadistët . Operacioni i shpëtimit zgjati katër orë, vullnetarët e shumtë ndihmuan të shpëtojnë djaloshin. Në videoja në një moment dëgjohet: “Ai heshti, nxitoni”, raporton Sky News, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co