Ballina / Tag: Aleksandar Vuçiq

Tag: Aleksandar Vuçiq

Vuçiq, mesazh shqiptarëve: Mos luani me mjete dhe me armë

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se nuk ka shpresa të mëdha përpara vazhdimit të nesërm të dialogut me Prishtinën nesër në Bruksel, por se ai shpreson në një mesazh të qartë të BE-së në lidhje me siç ka thënë ai, “përdorimin e armëve dhe mjeteve, ku ato nuk e kanë vendin”. “Nuk kam pritje të mëdha, është e rëndësishme …

Lexo më shumë »

Tensionet Kosovë-Serbi: Ndërhyn kancelarja Angela Merkel, javën e ardhme takim në Bruksel

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se sot pas një bisede telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel, janë pajtuar që javën e ardhme të mbajnë takim me palën kosovare, me ndërmjetësimin e Brukselit. Kryeministri serb i cili po qëndron në Davos të Zvicrës ka thënë se me Angela Merkel janë marrë vesh që javën e ardhme të mbajnë takim me …

Lexo më shumë »

Vuçiq në Davos: I kam kontaktuar shqiptarët, do t’i zgjidhim problemet

Kryemistri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ka kontaktuar me autoritetet në Kosovë për problemet e fundit në mes të Beogradit dhe Prishtinës.  Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq, në Davos të Zvicrës ka thënë se problemet që janë shkaktuar në marrëdhëniet në mes të Beogradit dhe Prishtinës, beson se do të zgjidhen në mënyrë paqësore dhe racionale, mirëpo ai ka …

Lexo më shumë »

Rakiq: Nëse Prishtina dhe Brukseli nuk e bëjnë, ne do ta formojmë Asociacionin

Nëse Prishtina dhe Brukseli së shpejti nuk zbatojnë atë që është paraparë dhe rënë dakord me marrëveshjen e Brukselit për formimin e Asociacionit të komunave serbe atëherë përfaqësuesit politikë të serbëve nga Kosova, vet do ta formojnë AKS-në. Kështu ka deklaruar sot kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq. Ai në një deklaratë për “Tanjug” tha se kryetarët e komunave me shumicë …

Lexo më shumë »

Serbia para presionit të madh, për ta hequr preambulën për Kosovën

Serbia së shpejti do të ballafaqohet me “çështjen e çështjeve”: si do të përballet me presionin ndërkombëtar për ta shlyer preambulën e Kushtetutës ku Kosova llogaritet si pjesë të saj. Gjatë vitit të ardhshëm, Serbia mund të ketë Kushtetutë të re, që do të votohej me referendum. Autoritetet në Beograd, qysh vitin e kaluar ishin zotuar për ndryshimin e Kushtetutës gjatë …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Serbisë po i dhemb shumë Unioni i Bashkive Shqiptare

Lojë për fëmijë të vegjël dhe përrallë joserioze e ka quajtur kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq Unionin e Bashkive Shqiptare që u formua këtë të hënë në Tiranë, fillimisht me Bashkinë e Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës. Mirëpo, vetë reagimin e tij i pari i Prishtinës Shpend Ahmeti, i cili ishte njëri prej nënshkruesve të këtij memorandumi e sheh …

Lexo më shumë »

Vuçiq nuk shkon në punë, anulon të gjitha takimet

Kryeministri serb, Aleksandar Vuçiq mëngjesin e sotëm nuk ka shkuar në zyrën e tij dhe ka anuluar të gjitha takimet. Këshilltarija e tij për media, Suzana Vasiljeviq ka konfirmuar për gazetën “Blic” se shefi i saj nuk ka shkuar sot në punë por nuk ka ditur t’i përgjigjet pyetjes se cila ishte arsyeja. Burime të kësaj gazete brenda Qeverisë nuk …

Lexo më shumë »

Daçiq: Fjalët e Tahirit janë boshe, ja kur diskutohet për gjenocid, dëme lufte e të tjera

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se do të braktisë synimet e tij për të ndaluar anëtarësimin e Kosovës në organizatat e OKB-së. Ai ka thënë për ultimatumet e Edita Tahirit se janë fjalë boshe. “Të gjitha janë fjalë boshe. Është një zemërim lokal që përdoret për të qetësuar disa fantazma politike në Prishtinë. Megjithatë, kjo është …

Lexo më shumë »

Vuçiq e Mogherini dakordohen: Marrëveshjet mes Kosovës e Serbisë duhet implementuar

Shefja e Politikës së Jashtme dhe e Sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini, ka folur të enjten në telefon me kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq, për implementimin e marrëveshjeve që kanë dalë nga dialogu Prishtinë-Beograd. “Ata janë pajtuar në nevojën e implementimit të shpejtë të të gjitha marrëveshjeve të arritura, në të mirë të popullit”, thuhet në një deklaratë të Shërbimit …

Lexo më shumë »

Vuçiq: Dikush në Prishtinë kërkon ta poshtërojë Serbinë

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se kushtet e reja të vendosura nga Prishtina për të vazhduar dialogun në Bruksel tregojnë se pala kosovare nuk dëshiron dialog. Sipas tij, për këtë çështje do të flitet edhe në seancën e qeverisë si dhe me Përfaqësuesin e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Federica Mogherini. Shefi i ekzekutivit serb iu tha …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co