Ballina / Tag: Akuza

Tag: Akuza

Thaçi: Serbia po synon ta ndajë Kosovën me ndihmën e Rusisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se provokimet e Serbisë ndaj Kosovës janë pjesë e “skenarit të vjetër për ndarjen e një pjese të Kosovës”. “Serbia llogaritë në ndihmën e Rusisë dhe kjo ishte arsyeja pse një tren i Rusisë ishte nisur nga Beogradi për në Kosovë. Asgjë nuk është e rastësishme, gjithçka ishte e planifikuar”, ka thënë Thaçi. …

Lexo më shumë »

Ministri maqedonas reagon ashpër ndaj Ramës dhe Thaçit

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Popovski, pas takimit të liderëve të partive shqiptare të këtij vendi me Edi Ramën dhe Hashim Thaçin, akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit. “Nuk është e hijshme, por as e përshtatshme, kur kryeministri ose kryetari i shtetit fqinj drejtpërdrejt përzihen në punët e brendshme, veçmas jo …

Lexo më shumë »

Pushteti dhe opozita fajësojnë njëra tjetrën për ngecjet në vitin 2016

Mungesa e konsensusit politik për ratifikimin e Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, me çka qytetarët e Kosovës mbetën pa liberalizim të vizave, pastaj dështimi për themelimin e Forcave të Armatosura dhe përçarjet e brendshme politike në vendimmarrje, janë cilësuar disa nga sfidat, ngecjet dhe çështjet e papërmbushura gjatë vitit 2016. Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ndërsa ka prezantuar …

Lexo më shumë »

PD: Në vend të shpërblimeve, Rama torturon mësuesit me dreka partie

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin e Shqipërisë se po përdor politikisht mësuesit e vendit. Duke iu referuar drekës së një dite me parë në Kombinat, Luçiano Boçi, tha se edhe sot me urdhër partie mësuesit e Kamzës po rreshtohen me pjata para për për të përtypur propagandë e fushatë elektorale pa hesap. Deklarata e plotë: Skandaloze ajo që ndodhi dje …

Lexo më shumë »

Prokuroria: Tahiri, Selami dhe Roshi fshehën dënimet

Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë ka njoftuar këtë të martë se në kuadër të kontrollit të formularëve të vetëdeklarimit të zyrtarëve ka konstatuar fshehje të të dhënave nga dy deputetë të Parlamentit shqiptar dhe një kryetar bashkie. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e organit qendror të akuzës ka bërë me dije se bëhet fjalë për deputetët Dashamir Tahiri, i …

Lexo më shumë »

Avokati Tomë Gashi: Astrit Dehari është vrarë

Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi ka thënë se Astrit Dehari është vrarë, edhe pse sipas raportit të ekspertëve të familjes, ku thotë se ai ka pasur lëndime trupore, nuk kanë ardhur në një përfundim të tillë, avokati Gashi thotë se Dehari është vrarë. Avokati i familjes së Astrit Deharit, Tomë Gashi ka thënë se prokurori Sylë Hoxha e ka …

Lexo më shumë »

Zeqiri i kërcënohet Zaevit: Nuk u angazhova që të mos zbatohet dygjuhësia

Anëtari i bordit ekzekutiv nga rradhët e LSDM-së, Muhamet Zeqiri në një intervistë për agjensionin “Anadolija” duke i komentuar premtimet parazgjedhore për përdorimin e gjuhës shqipe të kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev. Zeqiri tha se është i bindur se ajo nuk është një mashtrim për të marrë vota dhe se ai do të jetë zëri i fuqishëm i shqipëtarëve në …

Lexo më shumë »

Gruevski: Koalicioni i gjerë nuk është zgjidhje për krizën politike

Ish-kryeministri, Nikola Gruevski në një nga takimet me qytetarët ka deklaruar se formimi i një qeverie gjithpërfshirëse pas zgjedhjeve nuk është një zgjidhje e mirë për krizën politike. Në këtë mënyrë, lideri i VMRO-DPMNE-së mundohet t’i dekurajon zërat që kërkojnë një koalicion të gjerë, ku do të merrnin pjesë shumica e partive parlamentare. “LSDM e ka kuptuar se në 11 …

Lexo më shumë »

Basha: Buxheti i Ramës, me rritje taksash

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke folur përpara mediave pas mbledhjes së grupit parlamentar, deklaroi se, “nesër Edi Rama do të paraqesë buxhetin e fundit, që do të jetë me rritje taksash”. “Ai që 3 vite më parë erdhi në pushtet me premtimin se shqiptarët do paguajnë më pak taksa, u ka marrë më shumë. Po marr një shembull, …

Lexo më shumë »

FOL: Ministri Hoti jashtëligjshëm ushtroi ndikim në agjencitë e pavarura

Lëvizja “Fol” ka akuzuar ministrin e Financave, Avdullah Hoti, se në mënyrë të jashtëligjshme ka ushtruar ndikim në agjenci të pavarura për tre tenderë në vlerë prej 12 milionë eurosh. Në raportin e publikuar të martën “(Pa)Cenueshmëria e sistemit të prokurimit në Kosovë”, thuhet se Hoti ka bërë shkelje ligjore gjatë kohës sa ka refuzuar nënshkrimin e tri kontratave me …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co