Ballina / Tag: ADN

Tag: ADN

Kiev, lind fëmija që ka 3 prindër

Pas vitesh të tëra përpjekjeje të pasuksesshme, ata janë bërë prindër të një fëmije, që erdhi në jetë përmes një metode të rrallë: atë të fekondimit “in vitro” me 3 persona. “The Times” raporton se mjekët në Kiev përdorën një metodë të quajtur tranferimi pronuklear, në atë që konsiderohet si herë e parë në botë. Gjithsesi, ky nuk është fëmija …

Lexo më shumë »

Pretendon se është djali i Bill Clinton, thotë se do ta padisë ish-presidentin (FOTO)

Një djalë i cili ka deklaruar se është djali i braktisur i ish presidentit amerikan Bill Clinton, ka kërcënuar se do ta padisë ish-presidentin nëse ai nuk pranon që ta bëjë testin e ADN-së. Danney Williams, ka deklaruar qysh kohë më parë se nëna e tij e cila ishte prostitutë, Bobbie Ann, janë takuar me Clintonin kur ajo po punonte …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Gjykata e dënon 10 vite burg babain përdhunues

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dënuar me 10 vjet burg, Fatos Gurakuqin, përdhunuesin e vajzës së vet 15-vjeçare. Ka qënë analiza e AND-së ajo që ka vërtetuar përdhunimin e minorenes. Por, 39-vjeçari edhe pas kësaj vijonte të mohonte akuzat. Përveç akuzës së kryerjes së marrëdhënieve seksuale në gjini, 39-vjeçari Gurakuqi akuzohet edhe për ushtrim dhune fizike ndaj vajzës dhe …

Lexo më shumë »

Lajmi i fundit: Lind fëmija i parë në botë i krijuar nga tre persona

BBC raporton se ka lindur fëmija i parë në botë për të cilin është përdorur një teknikë e re e fekondimit nga tre persona. Abrahim Hassan, fëmija 5 mujor është konstatuar se ka marrë me sukses tri ADN-ja të tre personave të ndryshëm. ADN-në e nënës së tij, babait dhe të një dhuruesi të spermës. Mjekët amerikan nuk kanë besuar …

Lexo më shumë »

E konfirmon ADN-ja: Australianët vendës janë qytetërimi më i lashtë në Tokë

Pohimet se australianët vendës janë qytetërimi më i lashtë në Tokë janë mbështetur pas testimit të parë gjithëpërfshirës të ADN-ve të tyre. Sipas këtij studimi, Origjina e tyre daton para më shumë se 50 mijë viteve në Kohën e Vjetër të Gurit. Shkencëtarët ua kanë marrë mostrat e ADN-së popullatës moderne në Australi për t’i gjetur gjurmët gjenetike të qytetërimit të …

Lexo më shumë »

Ju ka ngordhur qeni? Ja kompania që jua rikthen

Kompania “Sooam Biotech Research Foundation” premton se do t’ju kthejë qenin e ngordhur për 100 mijë dollarë. Kompania ndodhet në Korenë e Jugut dhe është e specializuar në klonimin e kafshëve për studim sëmundjesh. Gjithashtu, vëmendje të madhe i kanë kushtuar edhe klonimit të qenve, për të cilën kanë marrë 800 porosi deri më sot. Autoritetet përkatëse të kësaj kompanie kanë …

Lexo më shumë »

Shkencërisht thuajse e pamundur, këta trenjakë thyejnë çdo pritshmëri

Mundësia që kjo të ndodhte sipas shkencëtarëve ka qenë 1 në 200 milionë raste. Roman, Rocco and Rohan janë krejtësisht të ngjashëm, jo vetëm për sytë e prindërve e të afërmëve të tjerë, por edhe shkencërisht. Kurioze për ngjashëmërinë e djemve të saj, mamaja e tyre, Becki-Jo Allen, realizoi një test ADN-je që ka habitur edhe mjekët. Testi i ADN-së …

Lexo më shumë »

Të kujt janë 200 trupat në Morgun e Prishtinës?

Ka mbi 17 vite që eshtrat e më shumë se 200 trupave e 100 mbetjeve kockore të kosovarëve të vrarë gjatë luftës së fundit në Kosovë janë duke qëndruar në morgun e Departamentit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Kjo ngase Mjekësia Ligjore e ka të pamundur që ta bëjë të ditur identitetin e këtyre personave. Ndonëse informata e vetme që …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co