Ballina / Kosova / Sistemi i Informimit Shëndetësor jofunksional, improvizohen të dhënat elektronike
BenQ Digital Camera

Sistemi i Informimit Shëndetësor jofunksional, improvizohen të dhënat elektronike

Dy javë para fillimit të mbledhjes së shtatëpërqindëshit nga pagat e të punësuarve kosovarë, Sistemi i Informimit Shëndetësor pa të cilin nuk mund të mbahet nën kontroll fondi i sigurimeve shëndetësore nuk është funksionalizuar ende.

Ndonëse janë shpenzuar miliona euro në këtë sistem, Ministria e Shëndetësisë e konsideron normale mosfunksionimin e tij.

“Në një sistem të ri dhe në ndërtim e sipër siç është SISH-i me komponentët e tij, problemet teknike dhe të natyrave të tjera janë të pritshme. Për këtë arsye, Departamenti i SISH-it me zyrtarët e tij, janë për të ndihmuar punëtorët shëndetësorë dhe institucionet në përdorimin e sistemit dhe zgjidhjen e problemeve që mund të shfaqen, në atë pjesë të institucioneve ku sistemi është duke u pilotuar”, thuhet në përgjigjen e MSH-së.  //koha/

- Lajme

Lajme
Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Dogana e Kosovës parandalon kontrabandën prej 7 ton duhan të papërpunuar (FOTO)

Njësitë e Doganës së Kosovës në bashkëpunim me njësitë policore në rajonin e Ferizajt, në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co