Ballina / SHQIPËRIA / Kronika / Shqipëri, Asnjë i arratisur në vitin 2016

Shqipëri, Asnjë i arratisur në vitin 2016

Gjatë vitit 2016, nuk është shënuar asnjë rast arratisje nga burgjet e vendit. Ky fakt është renditur ndër arritjet e drejtorisë dhe gjithë administratës së burgjeve në analizën e punës për vitin e kaluar, e cila është zhvilluar me dyer të mbyllura pa praninë e mediave.

Gjithashtu, policia e burgjeve ka konstatuar se gjatë viti të kaluar janë ulur me 60 për qind tentativat për futjen e sendeve të ndaluara brenda regjimit të burgut, ashtu sikurse janë ulur me 50 për qind rastet e dëmtimit të prones dhe orendive brenda sistemit.

Në shifra më të vogla në masen 7 për qind kanë qënë edhe rastet e konflikteve mes të dënuarve. Sipas drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve në Shqipëri këto rezultate kanë ardhur jo vetëm si pasojë e rritjes së masave të sigurisë por edhe shtimit të aktivitetit sociale dhe sportive për të burgosurit.

Por nga ana tjetër, paga dhe uniformat e policisë së burgjeve mbeten një ndër problemet kryesore, që ul motivimin e punonjësve në një sektor që është ndër kryesoret e sigurisë së vendit. /Tch/

- Lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Bushati në Barcelonë, takim me Mogherinin

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ndodhet në Barcelonë të Spanjës, ku po merr pjesë në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co