Ballina / MAQEDONIA / Rritet buxheti i harxhimeve të ilaçeve në Maqedoni

Rritet buxheti i harxhimeve të ilaçeve në Maqedoni

Harxhimi i ilaçeve me recetë në kurriz të Fondit për Sigurim Shëndetësor të Maqedoni (FSSHM) përmes barnatoreve shënon rritje të vazhdueshme.

Nëse më 2002 për ilaçe u ndanë 1.2 miliardë denarë për 8 milionë receta, në shtator të vitit 2016, FSSHM-ja e rriti buxhetin për ilaçe, për 2.55 miliardë denarë. Numri i recetave të realizuara në vitin 2016 është 22.2 milionë denarë, ose 5.4% më shumë se sa në vitin 2015.

Sipas numrit të recetave të realizuara, tre ilaçet më të harxhuara janë Enaprin – ilaç kundër rritjes së trysnisë së gjakut, pastaj Metformin – ilaç për diabet, diazepam – ilaç për sistemin nervor.

 

/Telegrafi/

- Lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co