Ballina / SHQIPËRIA / Politikë / Raporti për korrupsionin, Shqipëria njësoj me Bosnjën
sss-2

Raporti për korrupsionin, Shqipëria njësoj me Bosnjën

Shqipëria ka përmiresuar treguesit e korrupsionit sipas raportit te fundit te Transparency International për vitin 2016. Ky raport e rendit Shqipërinë në vendin e 83 nga 176 vende që janë marrë në shqyrtim në të.

Shqipëria është ngjitur nga vendi i 116-të ku ishte në vitin 2013, në vendin e 83-të në vitin 2016, pra është ngjitur 33 vende, duke përfshirë ngjitjen prej 5 vendesh nga raporti i një viti më parë.

Ministri i Shtetit për Çështjet Vendore njëherësh Koordinator Kombëtar Kundër Korrupsionit, Bledi Çuçi tha se raporti dëshmon se reformat e qeverisë po vazhdojnë të japin rezultate në çrrënjosjen e korrupsionit në Shqipëri dhe, për pasojë, po vazhdojnë të rrisin besimin e qytetarëve shqiptarë ndaj institucioneve shtetërore.

“Ne jemi shumë të ndërgjegjshëm se kemi ende shumë për të bërë. Por, rezultatet shumë inkurajuese të dokumentuara nga Transparency International dëshmojnë se angazhimi i qeverisë shqiptare për ta çrrënjosur korrupsioni dhe qasja që kemi zgjedhur për ta fituar këtë luftë, po funksionon”, u shpreh Çuçi.

Ai theksoi me tej se “Zbatimi i reformës në drejtësi është një domosdoshmëri historike për t’i konsoliduar arritjet e këtyre tri viteve të fundit në luftën kundër korrupsionit dhe për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë të të gjithë atyre që angazhohen në afera korruptive. Në mënyrë të veçantë krijimi i Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe i Byrosë Kombëtare të Hetimit do ta rrisin në mënyrë drastike forcën goditëse të shtetit kundër korrupsionit”. /Panorama/ 

- Lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

1485167329mogherini

Bushati në Barcelonë, takim me Mogherinin

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ndodhet në Barcelonë të Spanjës, ku po merr pjesë në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co