Ballina / Lajme / Bota / Peru, 12 fëmijë të vdekur nga kafshimi i lakuriqit-vampir

Peru, 12 fëmijë të vdekur nga kafshimi i lakuriqit-vampir

Prej muajit shtator të viti të kluar e deri më tani në Peru kanë vdekur dymbëdhjetë fëmijë të moshës 8-15 vjeç për shkak të kafshimit nga lakuriqët, të cilët u kanë transmetuar virusin e tërbimit.

Ndërkaq, autoritetet shëndetësore në Peru kanë shpallur gjendjen e emergjencës në rajonin e Loretos, në kufi me Ekuadorin, rreth 1100 km nga kryeqyteti Lima. Ndërkaq, viktimat janë të gjithë fëmijë që jetonin në fshatrat Yankuntich e Uncun, zona shumë të thella me pyje të dendura.

Ndryshe, kafshimi i lakuriqit të natës, i njohur si lakuriqi-vampir, ka shkaktuar shpërthimin e epidemisë së tërbimit. Ky lloj lakuriqësh ushqehen me gjak. Në vitin 2010, në të njëjtat zona shpërtheu një epidemi e ngjashme, e cila shkaktoi vdekjen e katër fëmijëve, ndërsa të prekur ishin rreth 500 persona, shkruan britanikja The Guardian.

- Lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co