Ballina / Kosova / Ozan: Nuk kërkojmë ta ndryshojmë historinë e përbashkët

Ozan: Nuk kërkojmë ta ndryshojmë historinë e përbashkët

Askush nuk ka qëllim që ta ndryshojë historinë e Kosovës, apo më saktësisht ta ndërrojë historinë tonë të përbashkët, ka thënë ambasadorja e Turqisë në Kosovë, Songul Ozan.
Në një intervistë për “Kohën Ditore”, Ozan ka thënë se duke nisur që nga OKB-ja e shumë organizata të tjera, punojnë në drejtim të mësimit të historisë me një gjuhë të kujdesshme, e cila nuk ndjell urrejtje për armiqësitë historike.

Ajo ka përmendur shembullin e Francës dhe të Gjermanisë si tipik, kur bëhet fjalë për përdorimin e librave të përbashkët të historisë.

Ambasadorja turke në intervistën e gjatë ka folur edhe për marrëdhëniet tregtare ndërmjet dy vendeve, kritikat drejtuar kompanive turke në Kosovë, terrorizmin, perspektivën evropiane të shtetit të Kosovës, si dhe për të “vërtetën” rreth armenëve.

- lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Dogana e Kosovës parandalon kontrabandën prej 7 ton duhan të papërpunuar (FOTO)

Njësitë e Doganës së Kosovës në bashkëpunim me njësitë policore në rajonin e Ferizajt, në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co