Ballina / Kosova / FOL: Ministri Hoti jashtëligjshëm ushtroi ndikim në agjencitë e pavarura

FOL: Ministri Hoti jashtëligjshëm ushtroi ndikim në agjencitë e pavarura

Lëvizja “Fol” ka akuzuar ministrin e Financave, Avdullah Hoti, se në mënyrë të jashtëligjshme ka ushtruar ndikim në agjenci të pavarura për tre tenderë në vlerë prej 12 milionë eurosh.

Në raportin e publikuar të martën “(Pa)Cenueshmëria e sistemit të prokurimit në Kosovë”, thuhet se Hoti ka bërë shkelje ligjore gjatë kohës sa ka refuzuar nënshkrimin e tri kontratave me vlerë prej 12 milionë eurosh, për më shumë se gjashtë muaj.

“Ministri Hoti nuk ka marrë për bazë qëllimshëm opinionin nga KRPP-ja lidhur me interpretimin e ligjit të ri për prokurim publik dhe obligimin për nënshkrim të kontratave me vlerë të madhe nga ana e tij”, ka thënë Jeton Zulfaj, menaxher i programeve në lëvizjen “Fol”. /Express/ 

- Lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Dogana e Kosovës parandalon kontrabandën prej 7 ton duhan të papërpunuar (FOTO)

Njësitë e Doganës së Kosovës në bashkëpunim me njësitë policore në rajonin e Ferizajt, në …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co