Ballina / Opi / Int / Dr. Edi Frankeshtajni i medias…

Dr. Edi Frankeshtajni i medias…

Edi Rama realisht nuk ka pasur asgjë më të mirë për të bërë sot se sa të filmojë veten në një monolog gjynahqar për linçimin që po i bën media në Shqipëri.

Asgjë nuk e shqetëson kryeministrin e Shqipërisë më shume se analistët dhe opinionistët, gazetarët dhe portalet, ato që siç duket janë shndërruar në makthin e tij të kohëve të fundit.

Sigurisht që Edi Rama në 9 minutat e monologut kryeministror nuk ka harruar te veçojë atë pjesë të medias që llokoçitet me shpërblimet e qeverisë dhe sheh vetëm suksese e arritje nën drejtimin e tij.

Por gjuha e varfër dhe fjalori i limituar i ish mikut të shtypit, nuk fsheh dot nervozizmin e kreut të qeverisë ndaj kritikave që bashkëpunëtorët me sa duket nuk guxojnë t’ia thonë dhe servilët sigurisht kanë frikë edhe t’i mendojnë.

Në këtë të diel kur organizohet një protestë moderne dhe model për ruajtjen e Valbonës,kur ende nuk dihet fati i ligjit për riciklimin e mbetjeve, kur konçensioni për check-up -in e Vilma Nushit u rrit me miliona euro të tjerë, ai nga maja e Olimpit të Rilindjes ka zgjedhur të merret me median, me kritikët, që padyshim kanë mëkatet e tyre në këtë treg të parregulluar,në këtë kaos ku nëse nuk je klient i qeverisë dhe nuk sheh arritjet e saj,etiketohesh si linçues dhe mendjeshkurtër…..pikërisht nga ai që nëse nuk të blen me para të shet si të paaftë,arrogant,të pazotë apo kushedi çfarë epitetesh të tjera të dala nga fjalori i varfëruar i analistit dhe opinionistit të dikurshëm.

Edi Rama ka zgjedhur një të diel pasdite për t’u treguar atyre që e kanë votuar që mos të dëgjojnë çfarë shkruajnë portalet dhe thonë opinionistët, sepse kjo do t’ua prishë imazhin që ata kanë në kokën e tyre për Shqipërinë.

Dhe mbase për disa kjo dhe mund të funksionojë,por Edi Rama duhet ta lusë fatin që shumë të tjerë edhe nga ata që e kanë votuar të mos e dëgjojnë delirin e tij të së dielës pasdite. Sepse vetëm kështu mund të shmangë mendimin e tyre se kryeministri po sillet si një diktator me pamje dhe veshje moderne.

“Kësaj periudhe po i vjen fundi” thotë madje duke e përsëritur 2 herë kryeministri fjalinë me të cilën paralajmëron ndoshta dhe ndryshime në ligjin për funksionimin e medias online. Ndryshime që po i gatuan së bashku me segmente të opozitës që po ashtu si kryeministri shohin armikun tek media dhe gazetarët.

Pa  dyshim që media dhe gazetarët,analistët apo opinionistët që Edi Rama përmend sot në përçartjen e tij të mbrëmjes kanë mëkatet e tyre,gabime e probleme pafund. Që nisin me etikën,kontratat e punës,blerjen apo shitjen sipas interesave politike.

Po, po, media dhe gazetaria është me shumë probleme në Shqipëri dhe kjo jo vetëm sepse Edi Rama, bashkëpunëtorë të tij apo paraardhës e blenë dhe e shitën me bekimin e politikës. Dhe sot, kur pazaret ndryshojnë dhe gjobat ndërrojnë kah,mërziten e turfullojnë kundër medias dhe gazetarëve që dikur i kishin në borderotë e partisë apo qeverisë.

Media ka probleme me vërtetësinë e lajmeve që përcjell,sikundër qeveria ka probleme me transparencën, media nuk ka etikë dhe shkel me të dyja këmbët privatësinë, ashtu si Edi Rama qahet për fjalorin e shtypit ndërsa fjala e tij në parlament do të skuqte nga turpi dhe “lacat e bllokut”. Media përcjell lajme të pavërteta që padyshim lëndojnë, por sigurisht vrasin më pak se gënjeshtra e  “shëndetësisë falas”.

Kjo sjellje prej Frankeshtajni i shkon fiks për shtat kryeministrit që ndoshta nesër, si për Halloween,duhet të veshë pelerinën e zezë e dhe të nisë gjuetinë ndaj atyre që e kritikojnë në portalet online. Sepse ndoshta portalet janë dritaret e një shtëpie të rrëmujshme,pa rregulla që s’ka pak që është ndërtuar, por këto dritare janë pakrahasimisht më të pranueshme sesa bunkeri mediatik televiziv dhe i shkruar që ka për kryeredaktor Edi Ramën.

Autor: Desada Metaj
Botuar në Opinion

- Lajme

Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Trump, Evropa, Shqipëria, Kosova

Deri ditën e zgjedhjeve amerikane, ndonëse parashikimet jepnin si fituese Hilary Clinton, prapë kishte tërhequr …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co