Ballina / SHQIPËRIA / Kronika / Dhuna, 11 denoncime në ditë. Çdo vit 2.100 gra me urdhër mbrojtje

Dhuna, 11 denoncime në ditë. Çdo vit 2.100 gra me urdhër mbrojtje

Policia trajton mesatarisht 11 denoncime në ditë për dhunë në familje në të gjithë vendin, ndërsa në një vit plotëson mbi 2.100 kërkesë-padi për urdhër mbrojtjeje. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë konstatohet një rritje me 5% e numrit total të denoncimeve.

“E dini ç’është të vendosësh nga një polic për të zbatuar vendimin e gjykatës? I thonë 2.100 forca policore, gjë që nuk është e mundur. Edhe nëse do kishim mundësi, në momentin që gjykata i lë në një banesë të dhunuarin dhe dhunuesin askush nuk e merr vesh se çfarë ndodh, sepse kanë ndodhur krime të rënda në shtratin bashkëshortor”, deklaron Silvana Alimadhi, shefe e sektorit kundër dhunës në familje.

Por cilat mbeten shkaqet kryesore të dhunës? 

“Pamundësitë financiare, kushtet e vështira sociale dhe ekonomike kanë bërë që të kemi një agresivitet të shtuar në familjet shqiptare. Sepse individi projekton të gjitha pamundësitë e tij për të qenë i realizuar në formë dhune ndaj personave më të pambrojtur brenda familjes”, thotë Valbona Treska, kryetare e Shoqatës së Psikologëve Ligjorë.

Ndërkohë, zv.ministrja e Brendshme, Elona Gjebra ka një propozim. 

“Ai urdhër mbrojtjeje i ngelur diku në gjykatë tregon se problemi ekziston dhe ne kemi mundësi që t’i rregullojmë këto gjëra. Ndoshta me një komision i përbashkët që mund të funksionojë më mirë. Gjithashtu ka mënyra plot dhe shpresoj se këto do të adresohen në një kohë sa më të shpejtë”, deklaron Gjebrea. //tch/

- Lajme

Lajme
Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Gripi po tërhiqet, ulet numri i të prekurve

Zyrtarisht mjekët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se numri i të prekurve nga sëmundjet …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co