Ballina / Uncategorized

Uncategorized

Mohohen përleshjet mes Policisë së Kosovës dhe Xhandarmërisë së Serbisë në kufi

Policia e Kosovës ka demantuar raportimet në një media se në një zonë të kufirit të Kosovës me Serbinë ka pasur shkëmbime me armë zjarri mes pjesëtarëve kosovarë dhe atyre të xhandarmerisë serbe.  “Referuar këtyre raportimeve ju informojmë se nuk ka asnjë informacion zyrtar se ka ndodhur një rast i tillë”, tha  zëdhënësi Baki Kelani. “Lajmi i publikuar është veçse …

Lexo më shumë »

PD: Në vend të shpërblimeve, Rama torturon mësuesit me dreka partie

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin e Shqipërisë se po përdor politikisht mësuesit e vendit. Duke iu referuar drekës së një dite me parë në Kombinat, Luçiano Boçi, tha se edhe sot me urdhër partie mësuesit e Kamzës po rreshtohen me pjata para për për të përtypur propagandë e fushatë elektorale pa hesap. Deklarata e plotë: Skandaloze ajo që ndodhi dje …

Lexo më shumë »

Jep dorëheqje kryebashkiaku që ofendoi Michelle Obaman

Kryebashkiaku e Clay, West Virginia, ka dhënë dorëheqje nga posti i tij shkaku i një postimi në Facebook, në të cilin e quajti Michelle Obaman si “majmun me taka”. Një e punësuar, Pamela Taylor kishte shkruar në Facebook: “Do të jetë një fillim i ri me një Zonjë të Parë klasi, të bukur dhe me dinjitet që kthehet në Shtëpinë …

Lexo më shumë »

Grabitje e armatosur në një bankë në qendër të Prishtinës

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha e ka konfirmuar se ka ndodhur një grabitje në filialin e Bankës Kombëtare Tregtare në qendër të Prishtinës.  Grabitësi ka kërcënuar me armë zjarri punonjësit e bankës. Hoxha ka thënë se tani njësitet e policisë po merren me rastin. Ndërsa, zëdhënësja e policisë, Flora Ahmeti ka thënë se rasti ka ndodhur në orën 16:20. “Personi …

Lexo më shumë »

“Omnix”, Manjani: Gjykata keqmenaxhoi çështjen. Masa disiplinore

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, në një deklaratë të mbajtur lidhur me rastin e kompanisë “Omnix” ka fajësuar Gjykatën e Durrësit se në mënyrë të paligjshme i ka dhënë pronësinë mbi një sipërfaqe toke prej 45 mijë metra katrorë familjes Selçuni, e përfshirë në debatin për ndërtimin e resortit turistik në Gjirin e Lalëzit. Në komunikimin e tij me mediat, …

Lexo më shumë »

Salianji denoncon mbjelljen e kanabisit në Kolonjë: Prej 3 vitesh sundojnë bandat

Partia Demokratike ka vijuar edhe sot denoncimin e mbjelljes së kanabisit në vend. Sekretari për Aksionin Qytetar në selinë blu, Ervin Salianji udhëtoi drejt zonave të Kolonjës. Sipas tij në këto zona po bëhen 3 vite që sundojnë bandat e kanabisit, me mbështetjen e qeverisë. Sipas tij, territore të tëra janë mbjellur me drogë dhe ruhen nga njerez të armatosur. …

Lexo më shumë »

Të miturit me taksi në Tiranë, i dërgoi mësuesja nga Cërriku pa dijeninë e prindërve

Pesë nxënës të shkollës 9-vjeçare “7 Marsi” në Cërrik u dërguan me taksi në Tiranë nga mësuesja e tyre kujdestare të pashoqëruar nga prindërit. Duke pretenduar një rast dhune të ushtruar ndaj nxënësve të saj, nga një kolege, mësuesja Mjaftoni Ago i dërgoi nxënësit e saj në Tiranë në një televizion privat për të denoncuar dhunën. Ata që u shtangën …

Lexo më shumë »

8 vjet nga “Gërdeci”, Tahiri: Një prej autorëve, jashtë vendit duke folur për drejtësinë

Sot shënohen tetë vjet nga shpërthimi tragjik në Gërdec, ku humbën jetën 26 persona, u plagosën qindra të tjerë dhe u dëmtuan qindra biznese e shtëpi. “Në përvjetorin e tetë të kësaj tragjedie, një prej autorëve të saj ndodhet jashtë vendit duke folur për reformën në drejtësi dhe dekriminalizimin”. Kështu u shpreh sot  ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, gjatë një …

Lexo më shumë »

KGS rrëzon Blushin. Reagon deputetja Hafizi

Komisioni i Garancive Statutore (KGS) në Partinë Socialiste rrëzuan dje pretendimet e Ben Blushit dhe një grupi deputetësh mbështetës të tij që kërkojnë kryerjen e zgjedhjeve për kryetar sipas parimit “një anëtar, një votë”. Përmes një dokumenti prej 11 faqesh, Komisioni vlerëson se mënyra e zgjedhjes së Kryetarit është tagër i Kongresit që do të mbahet në 19 mars. “Kongresi …

Lexo më shumë »

Meta: Reforma në drejtësi kyçe edhe për zhvillimin ekonomik

Në vijim të takimeve në Tiranë, zv/Presidenti i Bankës Botërore për Evropë dhe Azinë, Cyril Muller ka zhvilluar një takim me kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta. Gjatë bisedës, Meta shprehu nevojën për asistencë teknike të Bankës në drejtim të përforcimit administrativ dhe rritjes së kapaciteteve zbatuese në vend. Zt. Muller vlerësoi progresin e Shqipërisë gjatë viteve të fundit dhe vuri …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co