Ballina / SHQIPËRIA / Sociale (faqja 4)

Sociale

Dita Ndërkombëtare e Aftësisë së Kufizuar, Klosi: Punësim i kësaj kategorie

Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë ka shpërndarë 200 karroca për personat me aftësi të kufizuar, në ditën Ndërkombëtare të Aftësisë së Kufizuar. Ministri Blendi Klosi tha se përditë po punohet për të ofruar sa më shumë shërbiem për njerëzit me aftësi të veçantë. Klosi vuri theksin te zbatueshmëria më e mirë e legjislacionit, për punësimin e personave me aftësi …

Lexo më shumë »

IKMT përplaset me banorët për një mur, arrestohen 3 persona

Një aksion i Inspektoriatit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit ka përfunduar në përplasje mes banorëve, policisë dhe inspektorëve të inspektoriatit. Bëhet fjalë për një mur ndarës në rrugën  “Faik Konica” për të cilin IKMT ka ndërhyrë që ta shembë me qëllim zgjerimin e rrugës. Në vendngjarje kanë mbërritur edhe forcat Shqiponja si dhe një ambulancë pasi gjatë përplasjes 2 gra …

Lexo më shumë »

Dita botërore e AIDS, në Shqipëri 120 raste të reja

Zyrtarisht në Shqipëri regjistrohen 984 persona të infektuar me HIV/AIDS, por dyshohet se kjo shifër është edhe më e lartë, deri në mbi 1400 të prekur. Për herë të parë, sivjet është diagnostikuar asnjë fëmijë që ka lindur me HIV/AIDS për shkak të transmetimit nga nëna te fëmija. “Kemi 100 raste të reja. Gjinia mashkullore më e prekur dhe më zbuluar”, …

Lexo më shumë »

FA, 200 të rinj thirren për t’u rekrutuar. S’përjashtohen as femrat

Plot 200 të rinj kanë mundësi të rekrutohen në Forcat e Armatosura Shqiptare. Të gjithë të interesuarit mund të depozitojnë dokumentat e tyre pranë Qëndrës së Përsonel Rekrutimit (QPR) deri në datë 19 dhjetor 2016.  Nuk përjashtohen as femrat Kriteret e përgjithshme për rekrutimin e ushtarëve/detarë aktivë është : – Të ketë shtetësi shqiptare. – Të ketë figurë të pastër …

Lexo më shumë »

Lushnje, në pritje të vaksinës për dermatozën, lopët po ngordhin

Në fshatin Rrapëz të Lushnjës, banorët ende nuk i kanë marrë vaksinat e premtuara prej 10 ditësh nga Ministria e Bujqësisë. Lopët vazhdojnë të ngordhin nga dermatoza nodulare dhe fermerët thonë se mishi i disa prej tyre është shitur për sallam. “E morën lopën e ngordhur e çuan në Tiranë. E tërhoqën zvarrë 20 burra. S’di unë, mish, sallam. Lopa …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Amnistia, lirohen 1.000 të burgosur. Plot 4.000 përfituesit

Amnistia me rastin e festave të fundvitit, pritet të përfshijë të gjithë të burgosurit, me përjashtim të atyre që janë me burgime të përjetshme. Sipas disa burimeve, aktualisht drafti është duke u hartuar në Ministrinë e Drejtësisë, e cila me gjasa do të propozojë që të gjithë të dënuarve t’u falet nga një vit nga dënimi që ju ka mbetur. …

Lexo më shumë »

Tiranë – Bashkia hap mensën e tretë sociale për njerëzit në nevojë në Shkozë

Bashkia e Tiranës vijon me shtrirjen e rrjetit të mensave sociale në të gjithë kryeqytetin. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishte i pranishëm në hapjen e mensës sociale në Shkozë, pjesë e Njësisë Administrative Nr 1, një tjetër premtim i mbajtur i bashkisë për krijimin e hapësirave të reja për njerëzit në nevojë. Duke falenderuar të gjithë ata …

Lexo më shumë »

Temperatura deri në -6 gradë në Shqipëri

Gadishulli i Ballkanit dhe Shqipëria është prekur nga i ftohti i parë arktik, i cili mëngjesin e së martës ka sjellë reshje bore në verilindje dhe juglindje të vendit në lartësitë deri në 600 metra në nivelin e detit. Në Kukës, Peshkopi, Bulqizë, Korçë dhe Pogradec, janë regjistruar reshje. Por përveç ngricave në disa akse në Tropojë, Kukës e Bulqizë, …

Lexo më shumë »

104-vjetori i Pavarësisë, ekspozohet pena e Ismail Qemalit

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Qendrën Mbarëkombëtare të koleksionistëve shqiptare hapën një ekspozitë për 104 vjetorin e Pavarësisë. Në hollin qëndror të Muzeut janë ekspozuar Pena me të cilin u firmos akti i pavarësisë dhe materiale të shumta etnografike 104 vjetori i shpalljes së pavarësisë u celebrua në Muzeun historik Kombëtar me një ekspozitë me materiale të kohës. Pena …

Lexo më shumë »

Adem Demaçi, “Qytetar Nderi” i Tiranës

Veprimtari i çështjes kombëtare, politikani dhe shkrimtari shqiptar, Adem Demaçi është nderuar me titullin “Qytetar Nderi” i Tiranës, si dhe “Çelësin e Qytetit”. Në një ceremoni të posaçme, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ka dorëzuar Adem Demaçit titullin “Qytetar Nderi” si dhe “Çelësin e Qytetit” me motivacionin e intelektualit të shquar, simbol i rezistencës së gjithanëshme, për …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co