Ballina / SHQIPËRIA / Sociale (faqja 30)

Sociale

Hiqet kufizimi për mishin, pas vaksinimit sëmundja nuk konsiderohet më rrezik

Ministria e Bujqësisë thotë se pas vaksinimit të një pjese të madhe të kafshëve që rrezikoheshin nga sëmundja e dermatozës nodulare, ka vendosur lehtësimin e mëtejshëm të masave që kufizonin lëvizjen e tyre. “Janë reduktuar masat shtrënguese të bllokimit total të lëvizjes së kafshëve të gjalla të llojeve gjedh duke lejuar lëvizjen e tyre në drejtim të një thertoreje të …

Lexo më shumë »

110 euro dënim nëse nuk i lidhni fëmijët në veturë

Nëse nuk vendosni rripin e sigurimit në automjet edhe brenda qytetit, do të përballeni me një sanksion që shkon deri në 15 mijë lekë të rinj. Nëse udhëtoni me fëmijën në makinë, dhe nuk e siguroni në pajisje fiksuese, përveç sanksionit në vlerë monetare, do t’ju hiqet leja e drejtimit për një afat kohor nga 6­12 muaj. Shefi i trafikut për …

Lexo më shumë »

Përfundon rikonstruksioni i plotë i kopshtit “Harry Potter” në Kombinat

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka përuruar rikonstruksionin e plotë të kopshtit të 17-të nga 23 gjithsej, duke shtuar kështu një tjetër hapësirë me standarde për fëmijët e Tiranës. Kopshti “Harry Potter” në Kombinat ofron kushte më të mira dhe përbën një tjetër investim të rëndësishëm për Njësinë Administrative Nr. 6. Kryebashkiaku Veliaj falenderoi kontributin e donatorëve dhe …

Lexo më shumë »

Sigurimi i makinave, Konfindustria: Rritja e çmimit, pasoja të rënda

Konfindustria do t’i kërkojë zyrtarisht Kuvendit të Shqiperisë të ndërmarrë sa më shpejt nismen për rishikim të plotë të legjislacionit dhe menyrës sesi eshte ndertuar dhe funksionon tregu i sotem oligopol i sigurimeve. Konfindustria duke kritikuar AMF dhe Autoritetin e Konkurences kërkon që të shqyrtohet puna e tyre. Konfindustria vlerëson se rritja e njëkohshme e fundit nga të gjithë kompanitë …

Lexo më shumë »

Ngriti shoqatë të ndihmonte personat në nevojë por i mashtronte

Mashtronte njerëzit në nevojë duke i marrë lekë me premtimin se do i ndihmonte të përfitonin pension apo ndihmë ekonomike. Suli Çollaku kishte ngritur dhe një shoqatë private e cila gjoja do të kujdesej për persona në nevojë, në qytetin e Pogradecit dhe ai ishte bërë kryetari. Sot ai është ndaluar pasi duhet të vuajë dënimin me 5 vjet heqje …

Lexo më shumë »

Universiteti – Maturantë më 30 – 31 gusht aplikohet formulari A1 Z

Më datat 30 dhe 31 gusht do të nisë aplikimi i formularit A1 Z. Në këto dy ditë do të hapet sistemi Matura Online për regjistrime. “Ata kandidatë, të cilët nuk kanë detyrime të Maturës Shtetërore, mund të regjistrohen në këto data, duke u paraqitur në shkollat përkatëse” informon ministria e Arsimit. Kush e plotëson formularin A1Z    Formulari A1Z …

Lexo më shumë »

Brenda gushtit fituesi i tenderit për varrezat murale në Tiranë

Bashkia e Tiranës pritet të ndërtoje varrezat murale brenda këtij viti, në kohën kur dy varrezat publike jane drejt mbylljes për shkak të mungesës së hapësirës. Fondi limit i përcaktuar nga bashkia është shuma 6.7 mln lekë, dhe brenda disa ditëve pritet të shpallet fituesi i tenderit. Ky projekt do të pilotohet fillimisht me zhvendosjen e varreve të ushtarëve të …

Lexo më shumë »

1950 muslimanë nga Maqedonia, Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi do të shkojnë në Haxh këtë vit

Si çdo vit tjetër, edhe këtë vit besimtarët muslimanë të Maqedonisë shprehin interesim të madh për të kryer një ndër kushtet e Islamit, Haxhin. Sekretari i përgjithshëm i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë (BFI), Irsal Jakupi, për AA bëri të ditur se këtë vit për kryerjen e Haxhit janë paraqitur 720 persona, ndër të cilët tre janë fëmijë të moshës …

Lexo më shumë »

Siguracionet e makinave, AMF: Tarifat përcaktohen nga kompanitë

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, institucioni që monitoron tregun e sigurimeve në Shqipëri, ka reaguar ndaj rritjes së çmimit të siguracioneve për automjetet. Nëpërmjet një njoftimi për shtyp në faqen e zyrtare, AMF shpjegon se sipas legjislacionit në fuqi, tarifat e sigurimit të makinave janë të liberalizuara, duke i dhënë të drejtën shoqërive të sigurimit t’i përcaktojnë vetë ato,sipas kushteve të …

Lexo më shumë »

Viti i ri shkollor – Nuk ka filluar ende shitja e librave shkollorë

Prindër dhe nxënës i janë drejtuar institucioneve arsimore për të blerë librat, por dyert e shkollave apo pikave të autorizuara për shitje, kanë qënë të mbyllura. Ministria e Arsimit dhe Sportit në një prenoncim një ditë më parë, kishte njoftuar që me 25 gusht nis shpërndarja e teksteve. Ndaj nxënësit sot kishin nxituar për blerjen e tyre. MAS shpjegoi se …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co