Ballina / SHQIPËRIA / Sociale (faqja 3)

Sociale

INSTAT: Papunësia u ul. Në tre muaj 18.060 punësime të reja

Instituti i Statistikave raportoi se ekonomia shqiptare shtoi 18 mijë e 600 vende të reja pune në tremujorin të tretë të vitit, duke bërë që shkalla e papunësisë të zbresë në nivelin më të ulët në tre vite. Të dhënat janë bërë publike në anketën e fundit të punësimit. Sipas INSTAT, për periudhën korrik-shtator, shkalla e papunësisë për personat nga …

Lexo më shumë »

Ministri Tahiri miraton udhëzimin për listat e zgjedhësve

Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri ka miratuar udhëzimin për nisjen e procedurave të hartimit të listave zgjedhore në kuadër të zgjedhjeve të 18 qershorit 2017. Ministria e Brendshme sqaroi se ekstraktet e përbërësve zgjedhor dhe listat gjenerohen automatikisht nga Regjistri Kombëtar i Gjendjes Civile. Ai gjeneron formatin elektronik të ekstraktit të përbërësve zgjedhorë brenda datës 20 dhjetor 2016, …

Lexo më shumë »

Veliaj letër çdo familjeje të Tiranës: Administratorët do jenë pranë jush

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj u ka dërguar nga një letër çdo familjeje të kryeqytetit ku shpjegohet procedura se si do të zgjidhen administratorët e pallateve. Duke vlerësuar besimin që qytetarët i kanë dhënë për drejtimin e Tiranës, kryebashkiaku Veliaj thekson në letër se Tirana është i pari qytet në Shqipëri, i cili nis t’u japë zgjidhje problemeve …

Lexo më shumë »

Tiranë – Rijetëzimi i bibliotekave, Veliaj: Librat, paja më e mirë për fëmijët

Të apasionuarit pas leximit, prej ditës së sotme kanë mundësi të gjejnë në bibliotekat e lagjeve të Tiranës më shumë tituj librash, kryesisht të autorëve të mëdhenj, me famë botërore dhe vendas. Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës vunë sot në zbatim projektin e rijetëzimit të bibliotekave të lagjeve, ku paralalelisht me rikonstruksionin, janë pasuruar edhe me tituj të …

Lexo më shumë »

Qeveria miraton amnistinë, 1000 të dënuar do dalin nga burgu

Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave qeveria miratoi amnistinë e propozuar nga ministria e Drejtësisë. Nga kjo amnistia përfitojnë rreth 1000 persona të cilët do të dalin nga burgu dhe rreth 3000 të tjerë përfitojnë ulje dënimi. Pak ditë më parë ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, prezantoi draftin për amnistinë, i cili pritet të miratohet në seancën  parlamentare./oranews/

Lexo më shumë »

IKMT, aksion për shembjen e objekteve që kanë zënë hapësirën e Universitetit Bujqësor

IKMT-ja do të nisë një aksion për shembjen e objekteve që kanë zënë hapësirën e Universitetit Bujqësor. Për këtë arsye është bllokuar rruga nga rrethrotullimi i Bathores deri në Qendër Institut. Aksioni do të nisë me bizneset e më pas do të nxirren jashtë familjet që kanë zënë hapësirat e universitetit. Në mbështetje të tij do të jenë forcat e …

Lexo më shumë »

Dhuna, 11 denoncime në ditë. Çdo vit 2.100 gra me urdhër mbrojtje

Policia trajton mesatarisht 11 denoncime në ditë për dhunë në familje në të gjithë vendin, ndërsa në një vit plotëson mbi 2.100 kërkesë-padi për urdhër mbrojtjeje. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë konstatohet një rritje me 5% e numrit total të denoncimeve. “E dini ç’është të vendosësh nga një polic për të zbatuar vendimin e gjykatës? …

Lexo më shumë »

Rreth 160 tonë napalm nisen për t’u shkatërruar në Francë

Në Portin e Durrësit u zhvillua sot një ceremoni për të shënuar fundin e një projekti të përbashkët mes Prezencës së OSBE-së në Shqipëri dhe Ministrisë së Mbrojtjes për shkatërrimin e kimikateve të rrezikshme ushtarake. Të pranishëm qenë Kryetari i Prezencës, ambasadori Bernd Borchardt, Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli dhe përfaqësues të trupit diplomatik, shtetet e të cilëve kanë financuar …

Lexo më shumë »

Të rinjtë në biznes, projekte Start Up për mbështetjen e nismave të reja

Shumë të rinj janë kthyer tashmë në sipërmarrës falë mbështetjes së start up-eve. Projekti ka ndihmuar të rinjtë që të realizojnë idete e tyre. Disa prej tyre prezantuan këtë të hënë frytet e kësaj pune. “Kur isha student punoja në një kompani që merrej me prodhimin e maskave veneciane, por dëshira ime ishte të kisha edhe unë biznesin tim, modelet …

Lexo më shumë »

Protestë ndaj mbetjeve, bashkë PD e ambientalistë

Të rinjtë e qytetit të Elbasanit të mbështetur nga PD dhe ambientalistë protestuan  kundër ndertimit te impiantit të përpunimit të mbetjeve urbane. Sipas protestuesve, Elbasanit po i rikthehet kombinati metalurgjik. Ambientalisti Sazan Guri u shpreh në mbështetje të qytetarëve të Elbasanit deri në anulimin e ndërtimit të këtij inceneratori. Ndërtimi i impiantit të përpunimit të mbetjeve urbane në Elbasan mori …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co