Ballina / SHQIPËRIA / Sociale (faqja 2)

Sociale

Rama me pensionistët: Skema e re nuk ka më tavan

Nëse reforma e pensioneve do të ishte bërë 20 vjet më parë, shumë pensionistë sot do të përfitonin pensione më të larta është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në takimin e fundvitit me pensionistët. Ai ka shpjeguar skemën e re, sipas të cilës nuk ka më tavan. “Nëse reforma do ishte bërë 20 vjet më parë, sot jo vetëm …

Lexo më shumë »

Myftiu i Shkodrës: Të lutemi të gjithë për Alepon

Myftiu i Shkodrës, Haxhi Muhamed Syrtari gjatë faljes së Xhumasë në xhaminë e Parrucës ka bërë thirrje që të gjithë të luten për Alepon. Myftiu është shprehur se ajo që po ndodh në Alepo tregon rrënimin e vlerave të njerëzimit. “Gjithë njerëzit e kanë një fund, por duhet ta kenë dinjitoz dhe jo nga bombardime e shkatërrime. Zhvillimet e ditëve …

Lexo më shumë »

Politika “jashtë” Krishtlindjes, festat fetare për të gjithë qytetarët

Kisha Katolike do të hapë dyert në Ditën e Krishtlindjes për të pritur të varfërit në një drekë festive, ndryshe nga sa ishte bërë traditë që në raste festash organizoheshin pritje për politikën. Vendimi është marrë nga arqipeshkvi i dioqezës Tiranë-Durrës imzot George Frendo. Këtë vendim për Ora News e sqaron Dom Gjergj Meta. Dom Gjergj Meta: Krishtlindja në thelb …

Lexo më shumë »

Viktimat e trafikimit, shtohet identifikimi, në dy vite 18 raste

Identifikimi, intervistimi dhe mbrojtja e viktimave të trafikimit është kthyer në një proces më cilësor, jo vetëm sa i takon trajtimit, por edhe dënimit të personave përgjegjës. Sipas zyrës kombëtare të antitrafikimit, kjo i dedikohet ngritjes së strukturave të posaçme, shtimit të dhomave të intervistimit dhe përmirësimit të infrastrukturës. “Në 2013 ishte 1 i dënuar nga Gjykata e Krimeve të …

Lexo më shumë »

Shkodër – Mjekët sërish në protestë: Abrogoni nenin për “gabimet mjekësore”

Për të tretën të enjte me rradhë, mjekët  e spitalit rajonal të Shkodrës kanë dalë sërish në protestë për ndryshimin e ligjit që dënon mjekët për gabimet në punë. Protesta po mbahet në hyrje të spitalit. Mjekët kërkojnë të aborgohet neni 96 i kodit penal i cili trajton si vepër penale, gabimet mjekësore. Ata i quajnë të rënda veprimet e ndodhura …

Lexo më shumë »

Pritja e mësuesve, Rama: Do ndërtojmë nga e para 108 shkolla

Qeveria po përgatit programin për rikonstruksionin nga e para të 108 shkollave që jaën në inventarin e ministrisë së Arsimit. Kryeministri Rama gjatë fjalës së fundvitit me mësuesit tha se ky projekt synon përmirësimin e infrastrukturës së institucioneve arsimore në nivele të shkollave europiane. Rama: Të ndërtojmë nga e para të 108 shkollat që janë në inventarin e nevojave të Ministrisë …

Lexo më shumë »

Panariti me përfaqësuesit e bankave: Mbështetini fermerët me kredi

Në kuadër të Muajve të Bujqësisë, Ministri Panariti priti sot për një mëngjes pune, përfaqësues të institucioneve financiare dhe bankave të nivelit të dytë në Shqipëri. Ministri i Bujqësisë, gjatë diskutimit me bankerët, iu bëri një rezyme të situatës së bujqësisë në vendin tonë, duke iu thënë se ky sektor ka njohur një zhvillim të madh. Por, duke vlerësuar rolin …

Lexo më shumë »

Makina e funeralit dëmton kabinën, pa energji 250 abonentë

Një automjet i shërbimit funeral ka dëmtuar një kabinë të OSHEE duke lënë pa energji 250 abonentë. Ngjarja ka ndodhur paraditen e të marts në Kombinat, ku mjeti me targë AA 848 KN ka goditur një kabinë. Për rrjedhojë është dëmtuar rëndë transformatori që furnizon me energji pjesën qëndrore të Kombinatit dhe rethinat e tij. Grupet e punës së OSHEE …

Lexo më shumë »

Shoqëria civile: Kushtetuesja të shqyrtojë urgjentisht vettingun

Vettingu po pritet me interes të lartë edhe nga përfaqësues të shoqërisë civile, të cilët përmes një deklarate të përbashkët i kanë kërkuar Gjykatës Kushtetuese ta shqyrtojë këtë me prioritet. Organizatat e shoqërisë civile kanë ankesa lidhur me ecurinë e ngadaltë të zbatimit të reformës në drejtësi. Sipas tyre, Gjykata Kushtetuese duhet të trajtojë me përparësi vettingun. Anisa Metalla: “Tashmë që …

Lexo më shumë »

Ekspertët e OKB: 6000 të humbur gjatë komunizmit

Shqipëria ka bërë fare pak hapa përpara për të gjetur të zhdukurit e periudhës së komunizmit. Është ky përfundimi i raportit të ekspertëve të OKB të cilët kanë bërë edhe propozimet për gjetjen e të zhdukurve ndërsa apelojnë që familjarët të bëjnë denoncimet përkatëse. Ekspertët e Kombeve të Bashkuara për gjetjen e personave të zhdukur gjatë sistemit komunist kanë konstatuar …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co