Ballina / SHQIPËRIA / Sociale (faqja 10)

Sociale

Vërshimet kërcënojnë Rrugën e Kombit

Vërshimet e lumit Mat kanë shkaktuar probleme edhe në autostradën Milot-Kukës-Morin. Reshjet intensive të ditëve të fundit që kanë përfshirë Shqipërinë, sidomos në veri e verilindje të saj, kanë shkaktuar fryrjen e lumenjve. Rrjedha e fortë e lumit Mat ka krijuar gërryerje në afërsi të Skurajve në Milot, vetëm pak metra larg vendit ku pati probleme edhe gjatë muajit janar të …

Lexo më shumë »

Klosi: Liçencimi i psikologëve, pas rregjistrimit në “Urdhër”

Nga Universiteti Aleksandër Xhuvani në Durrës, Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë Blendi Klosi nisi procesin e ngritjes së “Urdhrit të Psikologut”. Si çdo profesion tjetër, edhe ky profil do të jetë i grupuar dhe rregulluar nën këtë urdhër për të patur të drejtën e ushtrimit. Ministri Blendi Klosi, në fjalën e tij e vuri theksin tek rëndësia dhe nevoja …

Lexo më shumë »

Prag katastrofe në Bulqizë, miniera rrezikon përmbytjen nga reshjet

Miniera e Bulqizës ndodhet në prag të një katastrofe e cila mund të shkaktojë dëme në njerëz (në rradhe të parë) si dhe dëme në natyrë dhe në vetë bizneset që funksionojnë atje. Reshjet e dendura të ditëve të fundit e kanë vështirësuar shumë situatën në minierën e Bulqizës duke krijuar nje situatë shumë të vështirë dhe njëkohësisht të rrezikshme …

Lexo më shumë »

Panariti për përmbytjet: Strukturat shtetërore bën detyrën

Ministri i Bujqësisë së Shqipërisë, Edmond Panariti, duke folur në Parlament mbi situatën e krijuar nga përmbytjet, ka deklaruar se strukturat shtetërore kanë bërë punën e tyre. “Të gjitha strukturat e shtetit u mobilizuan për të përballur situatën, e cila u menaxhua në mënyrën më të mirë të mundshme”, ka thënë Panariti. Ai ka theksuar se, edhe infrastruktura për përballimin …

Lexo më shumë »

Gruaja e komisarit të vrarë, 16 vjet zvarritje proceduriale

Mos ekzekutimi i një verdikti gjyqësor nga zyrat e Përmbarimit për 16 vjet rresht ka vënë në lëvizje Gjykatën Kushtetuese, që i dha të drejtë paditëses, e cila është e veja e komisarit Gani Malushi, vrarë në gusht të vitit 2003. Gjykata Kushtetuese u shpreh se Esma Malushit i janë cënuar të drejtat kushtetuese për një proces të rregullt ligjor, …

Lexo më shumë »

Vërshimi i Vjosës, bien prurjet, por dëmet të mëdha

Pas daljes së lumit Vjosë nga shtrati, shtabi i emergjencave në Novoselë ka bërë të mundur evakuimin e 20 familjeve që u strehuan më pas tek të afërmit. Prurjet e lumit Vjosë, tashmë në nivelin 6 metra, janë reduktuar. Por kjo situatë përsëritet çdo vit për banorët, shumë prej të cilëve pavarësisht alarmit për evakuim nuk janë larguar. Vjosa ka …

Lexo më shumë »

Situata e përmbytjeve, Rama mbledh Shtabin e Emergjencave

Në orët e vona të mbrëmjes lumi Vjosë ka dalë nga shtrati duke arritur në kuotat maksimale dhe duke përmbytur disa hektarë me toka në zonë e Novoselës. Deri tani janë evakuuar 20 familje, ndërsa 3 banesa janë nën ujë. Sipas banorëve të zonës nëse niveli rritet edhe me gjysmë metri atëherë do të kemi të njëjtën situatë si vitin …

Lexo më shumë »

Mbi 100 shtëpi të rrethuara nga uji në Qarkun e Shkodrës

Në qarkun e Shkodrës situata nga përmbytjet vijon të jetë problematike. Në qytetin e Shkodrës lagjia Ajasëm vijon të jetë ende nën ujë. Në fshatin Obot dhe Ana e Malit rruga është bërë e pakalueshme, ndërsa rreth 300 hektarë tokë ndodhen nën ujë. Po ashtu për shkak të rreshqitjeve të dherave dhe gurëve ka pasur probleme në akset rrugore në …

Lexo më shumë »

OSHEE: 12 fidra pa energji elektrike. Ja kush janë zonat problematike

Si pasojë e motit të keq që ka përfshirë vendin prej tre ditësh, vazhdojnë që disa zona të vuajnë mungesën e energjisë. OSHEE njofton se në burimet e furnizimit me energji elektrike që janë nënstacionet 110/35/20/10/6kV dhe linjat TL 35kV nuk ka asnjë difekt. Në orët e para të mëngjesit, në tensionin e mesëm, numri i fiderave pa energji elektrike …

Lexo më shumë »

Nishani: Ligj për pafajësinë e të dënuarve në diktaturë

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka dekretuar 38 martirët e Kishës Katolike. Në një aktivitet që u zhvillua në ambientet e Pallatit të Brigadave, Presidenti tha se e ndjente të nevojshme t’u kërkonte falje familjarëve në emër të shtetit shqiptar, duke kërkuar hartimin e një ligji të posaçëm nga Parlamenti që ngarkon Ministrinë e Drejtësisë për të rigjykuar të gjitha …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co