Ballina / SHQIPËRIA / Sociale

Sociale

Gripi po tërhiqet, ulet numri i të prekurve

Zyrtarisht mjekët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se numri i të prekurve nga sëmundjet respiratore në rang vendi arrin në 15 mijë, mes të cilëve pjesa më e madhe të moshuar dhe të sëmurë kronikë. Pavarësisht se situata është nën kontroll, mjekët thonë se krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, numri i të prekurve është …

Lexo më shumë »

S’ka më letra, mjekët do t’i japin recetat elektronikisht

“Brenda pranverës në të gjithë Shqipërinë do të aplikohet receta elektronike”. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri këtë deklaratë nga Durrësi, duke shtuar se sot receta elektronike është një realitet i përshëndetur nga të gjithë mjekët e familjes. Kreu i qeverisë shqiptare pohoi se me këtë recetë korrupsioni në sistem bëhet i pamundur. “Receta elektronike e bën të pamundur korrupsionin. …

Lexo më shumë »

Shkodër, banorët e përmbytur grevë urie më 25 janar

Më 25 Janar në orën 09.00 zyrtarisht një përfaqësi e banorëve të lagjes “Livade” në qytetin e Shkodres, ashtu siç kanë paralajmëruar edhe më herët, do të hyjnë në grevë urie. Ato kanë dorëzuar në Drejtorinë e Policisë njoftimin për këtë vendim ekstrem, i cili sipas tyre vjen nga gjendja e vështirë ekonomike dhe mosdhënia e dëmshpërblimit të përmbytjeve të …

Lexo më shumë »

Shqipëri: Bora mbush spitalin, 76 persona pësuan fraktura

Dëbora në Tiranë është shoqëruar edhe me lëndime dhe fraktura. Në kryeqytet, por edhe në qytetet e tjera të vendit, qytetarët kanë rrëshqitur për shkak të dëborës dhe akullit, duke i lënë me pasoja në krahë, këmbë apo në kokë. Nga ora 01:00 e mëngjesit të ditës së enjte në spitalin e Traumës janë paraqitur 76 persona të dëmtuar, 8 …

Lexo më shumë »

Veriu i Shqipërisë i izoluar, shpërndahen pako ushqimore me helikopter (VIDEO)

Situata më e rëndë nga moti i ligë, me reshje dëbore dhe ngrica është në pjesën veriore dhe verilindore të Shqipërisë. Trashësia e dëborës ka arritur në rreth 1 metër në Vermosh, aty ku rrugët janë të bllokuara prej ditësh, ndërsa emergjencat civile u vijnë në ndihmë banorëve përmes ajrit. Në videon e mëposhtme shihet se helikopteri i ushtrisë shpërndan …

Lexo më shumë »

Rekord i temperaturave të ulëta në Shqipëri

Akset kombëtare në Shqipëri janë plotësisht të qarkullueshme dhe vetëm në ndonjë segment ka nevojë për përdorimin e zinxhirëve. Ministria e Brendshme njoftoi se situata është nën kontroll dhe punonjësit e emergjencave gjenden në terren. Sinoptikanët njoftojnë për një përmirësim të temperaturave në ditët e ardhshme, por që gjithsesi ato do të jenë nën zero ndërsa në zonat e ftohta malore, …

Lexo më shumë »

Apeli – Evitoni Rrugën e Kombit

Autoriteti Rrugor Shqiptar i bënë thirrje drejtuesve të automjeteve të evitojnë udhëtimin në Rrugën e Kombit. Ka rreshje të dendura dëbore qarkullimi është vështirësuar si pasojë akullit dhe borës. “Pjesa më e vështirë sidomos pas tunelit të Thirres. Kontraktoret janë duke punuar për të kthyer normalitetin. Të bëhet kujdes dhe të përdoren zinxhirët. Të evitohet sa më shumë përdorimi i …

Lexo më shumë »

Reshjet e borës në Kukës, Shkodër, Elbasan e Peshkopi

Kukësi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta, rreshje dëbore dhe ngrica. Trashësia e dëborës arrin në 20-50 centimetra, duke krijuar vështirësi në qarkullimin rrugor për automjetet. Intensiteti i reshjeve të dëborës u shtua gjatë mesnatës së ditës së martë, 3 janar 2017, për të vijuar edhe gjatë ditës së mërkurë (4 janar). Ndërkohë, sipas ARRSH-së, borëpastrueset ndodhen …

Lexo më shumë »

Nishani dekreton Ligjin për Amnistinë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani dekretoi ligjin për dhënien e amnistisë i cili u miratua në seancën e fundit të Kuvendit për vitin 2016. Nga ligji për amnistinë përfitojnë të dënuar me vepra të lehta penal. Nga ligji që u miratua vetëm me votat e mazhorancës pritet të përfitojnë rreth 670 të dënuar në burgje. “Propozohet të lirohen rreth 670 persona, …

Lexo më shumë »

Siguria në festë, 500 forca policie në Tiranë

Ndërkohë që në Tiranë do të festohet nata e ndërrimit të viteve, në terren për garantimin e rendit do të jenë rreth 500 policë. Uniformat blu, do të jenë pranë lokaleve dhe mjediseve publike ku do të festohet. “Policia ka marrë masa dhe informacion 100 % për objektet ku do të ketë festime. Për çdo rast policia do të jetë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co