Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 5)

Politikë

Shqipëri, prej Vitit të Ri rriten pagat dhe pensionet

Kryeministri Edi Rama njoftoi në një konferencë për shtyp se në fillim të vitit të ardhshëm do të ketë një rritje pagash e pensionesh. “Viti i Ri do të nisë me rritje pagash e pensionesh. Kjo rritje do të fillojë që nga 1 marsi”, deklaroi kreu i qeverisë, i cili shtoi se me rastin e festave të fundvitit, çdo pensionist …

Lexo më shumë »

Deklarata e Donald Lu – “Qeveritë të dëgjojnë më shumë Avokatin e Popullit, se trafikantët e drogës”

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka kritikuar ashpër qeveritë e të dy krahëve politikë për mosbashkëpunim me Avokatin e Popullit. Lu: “Gjatë pesë viteve të fundit kemi bërë shumë beteja për të drejtat e njeriut përkrah Zyrës së Avokatit të Popullit.Kemi humbur shumicën e këtyre betejave për shkak se qeveritë e djathta dhe të majta nuk e kanë dëgjuar …

Lexo më shumë »

Meta: Kushtetuesja të japë sa më shpejt vendimin për vettingun

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta, përsëriti nevojën për një përgjigje sa më të shpejtë nga Gjykata Kushtetuese për ligjin e vettingut. Duke folur në analizën vjetore të punës së Avokatit të Popullit, Meta tha se forcimi i zbatimit të ligjit është me rëndësi jetike për luftimin e korrupsionit dhe forcimin e institucioneve. Meta: Një ndër prioritetet më të rëndësishme të ecjes …

Lexo më shumë »

Rama: Kosova pa viza, turp i BE-së

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në pritjen e fundvitit me ambasadorë e përfaqësues diplomatikë të akredituar në Shqipëri, e ka quajtur turp për BE-në mosliberalizimin e vizave për Kosovën. Në traditën e këtij takimi të fundvitit, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka ndarë me diplomatët e akredituar në Tiranë këndvështrimin mbi zhvillimet e një viti në Shqipëri, në rajon e …

Lexo më shumë »

Blushi: Europa nuk na do për shkak të krimit dhe kanabisit

Themeluesi i partisë LIBRA, Ben Blushi ka shkruar një status në “Facebook”, pas deklaratave të disa diplomatëve perëndimorë se negociatat me BE-­në do të hapen, kur të jenë përmbushur edhe kushte të tjera. “Është njëlloj sikur të të ftojnë në kafe, por mos të të thonë as ditën, as orën, as datën dhe as vendin. Ky është çmimi i kanabisit, …

Lexo më shumë »

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të BE-së mbështet hapjen e negociatave

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian ranë sot dakord me rekomandimin e Komisionit Evropian për hapjen e bisedimeve me Shqipërinë. “Këshilli vëren pozitivisht rekomandimin e Komisionit për të hapur bisedimet e anëtarësimit më Shqipërinë, në varësi të një përparimi të besueshëm dhe të prekshëm në zbatimin e Reformës në Drejtësi, në veçanti të vlerësimit të gjyqtarëve dhe …

Lexo më shumë »

Meta: Zgjedhjet e ardhshme me lista të hapura

Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), i ka të qarta kërkesat për të ndryshuar Kodin Zgjedhor, kur pritet që puna e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore të zgjatet edhe me 60 ditë. Kërkesën për lista të hapura e ka përforcuar vetë kryetari Ilir Meta, në apelin drejtuar forcave politike për të bërë pjesë të listave zgjedhore sa më shumë akademikë …

Lexo më shumë »

Panariti me përfaqësuesit e bankave: Mbështetini fermerët me kredi

Në kuadër të Muajve të Bujqësisë, Ministri Panariti priti sot për një mëngjes pune, përfaqësues të institucioneve financiare dhe bankave të nivelit të dytë në Shqipëri. Ministri i Bujqësisë, gjatë diskutimit me bankerët, iu bëri një rezyme të situatës së bujqësisë në vendin tonë, duke iu thënë se ky sektor ka njohur një zhvillim të madh. Por, duke vlerësuar rolin …

Lexo më shumë »

Shoqëria civile: Kushtetuesja të shqyrtojë urgjentisht vettingun

Vettingu po pritet me interes të lartë edhe nga përfaqësues të shoqërisë civile, të cilët përmes një deklarate të përbashkët i kanë kërkuar Gjykatës Kushtetuese ta shqyrtojë këtë me prioritet. Organizatat e shoqërisë civile kanë ankesa lidhur me ecurinë e ngadaltë të zbatimit të reformës në drejtësi. Sipas tyre, Gjykata Kushtetuese duhet të trajtojë me përparësi vettingun. Anisa Metalla: “Tashmë që …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co