Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 4)

Politikë

OSBE: Shqipëria nuk ka luksin që të vonojë drejtësinë

osbe-655x356

“Shqipëria nuk e ka luksin që të vazhdojë të vonojë drejtësinë”.   Kështu deklaroi zëvendëskryetari i Prezencës së OSBE, Robert Wilton, i cili theksoi se gjykatave iu duhen akorduar burimet e nevojshme që të përmbushin detyrat në mënyrë efikase, që rikthen besimin dhe pritshmërinë e qytetarëve tek institucionet. Deklaratën  Wilton e bëri gjatë prezantimit të raportit të OSBE mbi  “Monitorimin e …

Lexo më shumë »

Kreu i Kushtetueses: Vendimi për vettingun shumë shpejt

bashkim-dedja-905x395

Gjykata Kushtetuese do të marrë një kohë sa më shpejtë një vendim përfundimtar për ligjin e vettingut. Deklarata u bë nga kreu i organit më të lartë të gjyqësorit, Bashkim Dedja, në një aktivitet të Avokaturës së Shtetit. Në përgjigje të akuzave se Kushtetuesja po vonon vettingun, Dedja u shpreh: “Sa me shpejt do marrim nje vendim per ligjin e …

Lexo më shumë »

Kuvend, miratohet me 80 vota pro buxheti 2017

votimi-per-buxhetin

Kuvendi miratoi me 80 vota pro projekt-buxhetin për vitin 2017. Pas diskutimeve maratonë të seancës së mbrëmshme, me vetëm votat e mazhorancës kuvendi kaloi nën për nen buxhetin. Në votim nuk mori pjesë opozita. Kuvendi miratoi gjithashtu edhe rritjen e pagave në institucionet Kushtetuese. Ndërkohë Kuvendi ka votuar edhe projektligjet e tjera të parashikuara në rendin e ditës. Ndërsa, nuk është …

Lexo më shumë »

Manjani për rastin Balili: Mjaft me “ping-pongun” e përgjegjësive

manjani

Ministri i Drejtësisë së Shqipërisë, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me deklaratat e ambasadorit amerikan Donald Lu, për mungesën e arrestimit të Klement Balilit, i akuzuar për trafik narkotikësh. Nga Sllovenia, ku po merr pjesë në Forumin e Ministerialit të Ballkanit Perëndimor për Çështjet e Drejtësisë dhe ato të Brendshme, Manjani ka theksuar se, shqetësimin për rastin e Balilit …

Lexo më shumë »

Lirimi i Lul Berishës, Basha: Rama të shkarkojë urgjentisht Dakon

lulzim-basha1-620x401

Nisur nga lajmet se, ish-kreu i bandës së Durrësit, Lulzim Berisha është liruar me kërkesë të kryetarit të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha i ka kërkuar kryeministrit shkarkimin e menjëhershëm të tij. Në një deklaratë për mediat, ku të pranishëm kanë qenë edhe anëtarët demokratë të Këshillit Bashkiak të Durrësit, Basha ka …

Lexo më shumë »

Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratoj projektbuxhetin 2017

kuvendi_i_shqiperise-780x439

Seanca e Kuvendit e së enjtes, e parafundit për këtë sesion parlamentar, parashikon diskutimin e disa çështjeve të rëndësishme, ku mes tyre veçohet miratimi nen për nen dhe në tërësi i projektbuxhetit 2017 dhe i paketës fiskale, zgjatja e mandatit të komisionit të posaçëm për reformën zgjedhore, votimi i dy anëtarëve të rinj të Autoritetit të Konkurencës etj. Pika e …

Lexo më shumë »

Formimi i qeverisë, Rama takon sot faktorin politik shqiptar në Maqedoni

edi-rama-1

Kryeministri, Edi Rama, do të zhvillojë sot në Tiranë një takim me faktorin politik shqiptar të Maqedonisë. Në qendër të diskutimeve të këtij takimi është formimi i qeverisë së re në Maqedoni. Faktori shqiptar në këtë drejtim është kyç, pasi asnjëra nga dy partitë kryesore maqedonase nuk krijon dot qeverinë e re pa partitë shqiptare. Burime nga Tirana zyrtare bëjnë …

Lexo më shumë »

Pritja e mësuesve, Rama: Do ndërtojmë nga e para 108 shkolla

1442218569-edi-rama-2

Qeveria po përgatit programin për rikonstruksionin nga e para të 108 shkollave që jaën në inventarin e ministrisë së Arsimit. Kryeministri Rama gjatë fjalës së fundvitit me mësuesit tha se ky projekt synon përmirësimin e infrastrukturës së institucioneve arsimore në nivele të shkollave europiane. Rama: Të ndërtojmë nga e para të 108 shkollat që janë në inventarin e nevojave të Ministrisë …

Lexo më shumë »

Negociatat, Bregu: Kompromis politik, mos përdoret integrimi për fushatë

Kryetarja e Këshillit Kombëtar të Integrimit, Majlinda Bregu bëri thirrje për një kompromis politik për hapjen e negociatave me BE. Në një dekalratë për mediat nga kryesia e Kuvendit, Bregu tha se duhet të ulemi bashkë për të plotësuar detyrimet dhe integrimi mos përdoret për fushatë elektorale. Bregu: Ndaj le të ulemi sot në shenjën e kompromisit politik të gjejmë rrugën …

Lexo më shumë »

Basha: BE-ja i dha Shqipërisë shuplakë të rëndë

1481723278basha

Lulzim Basha e cilësoi një shuplakë për qeverinë mospërcaktimin e një date nga Bashkimi Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Demokratike, Basha bëri përgjegjës kryeministrin Edi Rama. “Duke mohuar problemet me drogën, krimin, korrupsionin dhe mosmarrjen e përgjegjësisë për zgjedhje të lira, qeveria e Ramës faktikisht ka refuzuar të marrë përgjegjësi për këtë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co