Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 30)

Politikë

Shehi: Të gjithë duan zgjedhje të lira, por askush nuk e vë ujin në zjarr

Deputeti i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, iu rikthye ligjit për zgjedhjet. Nga foltorja e Kuvendit, Shehi shprehu shqetësimin për reformën zgjedhore, ndërkohë që edhe 7 muaj na ndajnë nga zgjedhjet. Ai tha se të gjithë flasin për zgjedhje të lira dhe të ndershme, por askush nuk interesohet për këtë. Dashamir Shehi kërkoi nga opozita një reflektim, për të ndryshuar …

Lexo më shumë »

Basha me FMN: Droga, korrupsioni e kanë zhytur vendin në krizë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në një takim shefen e misionit të FMN-së për Shqipërinë, zonjën Anita Tuladhar dhe përfaqësuesin e FMN-së në Shqipëri, Jens Reinke. Në njoftimin e PD thuhet se: Kreu i opozitës Basha theksoi se situata është dramatike në të gjitha aspektet e jetës së vendit, për shkak të korrupsionit, kapjes së shtetit nga një grusht …

Lexo më shumë »

Ekskluzive: Merkel më 28 nëntor ia jep një lajm të madh Ramës

Kancelarja gjermane Angela Merkel do ta pres në Berlin, kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama më 28 nëntor, pikërisht në përvjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Vizita e kreut të Qeverisë shqiptare në Gjermani ndodh në prag të hapjes së negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Mësohet se Merkel me këtë rast do ia kumtojë edhe lajmin Ramës se BE-ja e …

Lexo më shumë »

Edi Rama akuzon deputetët e opozitës për konsum të hashashit

Duke iu përgjigjur akuzave të opozitës në Kuvend, kryeministri Edi Rama krahasoi deputetët e opozitës me përdoruesit e drogës. Rama tha se deputetët e opozitës nuk kanë një vijë logjike kur flasin për kanabisin dhe ngjajnë me përdoruesit e drogës apo si konsumatorë të hashashit. “Duket sikur ka pas një efekt përfundimisht shkatërrues të vijës tuaj logjike. Flisni për kanabisin …

Lexo më shumë »

Bushati-Erdogan: Shqipëria, kuadër ligjor të kompletuar për investimet turke

Gjatë vizitës së tij në Turqi, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar me kryeministrin turk Recep Tayyip Erdogan. Bashkëpunimi mes dy vendeve, dhe rritja e investimeve turke në Shqipëri kanë qënë në fokus të bisedimeve mes tyre. Ministri Bushati dhe Presidenti Erdogan evidentuan rëndësinë e thellimit të bashkëpunimit në fushat e infrastrukturës, energjisë, bujqësisë dhe turizmit, të cilat kanë …

Lexo më shumë »

Rama: Financat janë konsoliduar, borxhi publik drejt rënies

Pas 3 vitesh reformash të vonuara dhe masash jo të lehta, financat e shtetit janë të konsoliduara dhe borxhi publik ka hyrë në trend rënës. Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama, i cili mori pjesë në konferencën kombëtare të Bankës së Shqipërisë. “Po ulim borxhin publik dhe nga ana tjetër kemi ndarë për buxhetet e familjes, por 440 milionë dollarë …

Lexo më shumë »

Rama provokohet me dy gishta: Mos i ndaj se të duhen t’i biesh pianos

Teksa kryeministri Rama ishte duke folur në përurimin e rikonstruksionit të Liceut Artistik në Tiranë, një nxënës duket se e ka provokuar kryeministrin duke ngritur dy gishtat lart. Por ja si reagon kryeministri Rama: Rama: Lëri mor ato dy gishta, lëri mor lëri… Mbaji të 5 gishtat se të duhen t’i biesh pianos, mos i nda gishtat nga njëri-tjetri.  Fut kokën …

Lexo më shumë »

Pse vajti me antiplumb në Prishtinë? Rama e ka një përgjigje

Kryeministri prej kohësh vijon tu përgjigjet pyetjeve të ndjekësve të tij në facebook. Një nga ato ishte: Pse vajte me antiplumb ne Prishtine sot? Ndërkohë ish kryeministri Sali Berisha duke postuar fotot në profilin e tij në facebook komentonte: “Ne Prishtine, vigjilent dhe me antiplumb! sb” Dhe kryeministri Rama vendosi ti përgjigjet: “Ha ha ha ha ha  o zot o zot, …

Lexo më shumë »

Pezullimi i ligjit të Vetting-ut, Basha: Vendim i ndërmjetëm, por i drejtë

Kreu i opozitës në Shqipëri, Lulzim Basha ka folur sot për vendimin e Gjykatës Kushtetuese që pezulloi ligjin e Vetting-ut. Sipas tij ky është një vendim i ndërmjetëm, por i drejtë. Kujtojmë që ishte Partia Demokratike e cila e dërgoi në Kushtetuese atë ligj. “Është një vendim i ndërmjetëm, ne presim vendimin përfundimtar, pa dyshim si vendim i ndërmjetëm është vendim …

Lexo më shumë »

Tahiri fton nxënësit: Njihni problemet tona, nesër do t’i zgjidhni ju

Fëmijët e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme apo edhe vetë viktimat e trafikimit kanë zgjedhur mënyra të ndryshme për t’i thënë stop trafikut të qenieve njerëzore. Punimet e tyre që janë ekspozuar në kuadër të muajit antitrafikimit të qenieve njerëzore janë parë edhe nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili bëri një ftesë për fëmijët dhe të rinjtë e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co