Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 3)

Politikë

Vettingu kaloi, SHBA e BE: Të zbatohet pa humbur kohë

Me kalimin e Vettingut në Gjykatën Kushtetuese, prioriteti i Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian në Tiranë zhvendoset tek zbatimi i tij. Dy përfaqësitë diplomatike kanë dalë me deklarata ku kanë përshëndetur vendimin e Kushtetueses dhe bëjnë thirrje për nisjen sa më parë të zbatimit të ligjit. “Nxisim udhëheqësit shqiptarë të punojnë me shpejtësi për të zbatuar të gjitha reformat …

Lexo më shumë »

Hoxhaj mirëpret Bushatin në Konferencën e Katërt të Ambasadorëve

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka takuar sot homologun e tij nga Shqipëria, Ditmir Bushatin, në margjina të Konferencës së Katërt të Ambasadorëve që po mbahet në Prishtinë më 19-22 dhjetor. Hoxhaj falënderoi Bushatin për pjesëmarrjen dhe kontributin e tij në Konferencën e sivjetme të Ambasadorëve, ndërsa biseduan për projektet e përbashkëta të parapara mes Kosovës …

Lexo më shumë »

Rama me pensionistët: Skema e re nuk ka më tavan

Nëse reforma e pensioneve do të ishte bërë 20 vjet më parë, shumë pensionistë sot do të përfitonin pensione më të larta është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në takimin e fundvitit me pensionistët. Ai ka shpjeguar skemën e re, sipas të cilës nuk ka më tavan. “Nëse reforma do ishte bërë 20 vjet më parë, sot jo vetëm …

Lexo më shumë »

Kërkohet interpelancë me Ramën për negociatat me BE-në

Shtatë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kërkojnë një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për çështjen e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Në një kërkesë dërguar kreut të Kuvendit Ilir Meta, deputetët, Mimoza Hafizi, Dashamir Shehi, Astrit Patozi, Nard Ndoka, Vangjel Dule, Agron Duka dhe Ben Blushi shprehin shqetësimin për shtyrje me afate të panjohuar të çeljes së negociatave …

Lexo më shumë »

Festë për fëmijët; Bashkia Tiranë aktivitete pranë Kopshtit Zoologjik

Festat e fundvitit për më të vegjlit kanë mbërritur tashmë.  Që prej kësaj të diele Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit sjell për vogëlushët lodra, dhurata, dekor festash për të gjithë, duke e nisur nga stafi i vetë Agjencisë, te cilët për shumë kohë kanë punuar për të ndryshuar tërësisht pamjen e Kopshtit Zoologjik, duke i ofruar më shumë mundësi argëtimit …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Paga të reja për mësuesit, mjekët dhe administratën

Votimi i buxhetit të Shtetit për vitin 2017 i ka hapur rrugën propozimeve konkrete të rritjes së pagave në Shqipëri. Për këtë qëllim ministria e Financave atje ka hartuar një raport të plotë me shtesat që do të përfitojë në rrogë çdo punonjës i administratës shtetërore. Mbi të do të hartohen vendimet përkatëse, të cilat pritet të miratohen në fillim të …

Lexo më shumë »

Politika “jashtë” Krishtlindjes, festat fetare për të gjithë qytetarët

Kisha Katolike do të hapë dyert në Ditën e Krishtlindjes për të pritur të varfërit në një drekë festive, ndryshe nga sa ishte bërë traditë që në raste festash organizoheshin pritje për politikën. Vendimi është marrë nga arqipeshkvi i dioqezës Tiranë-Durrës imzot George Frendo. Këtë vendim për Ora News e sqaron Dom Gjergj Meta. Dom Gjergj Meta: Krishtlindja në thelb …

Lexo më shumë »

PD, kërkesë për shkarkimin e Vangjush Dakos

Partia Demokratike (PD), i ka dërguar një kërkesë kryeministrit Edi Rama, me argumentimin e plotë ligjor, sipas saj, për shkeljet që ka kryer Vangjush Dako si kryetar i Bashkisë së Durrësit. “Këshilltarët bashkiakë të Partisë Demokratike në Durrës dhe deputetët e këtij qarku kanë dorëzuar dje në zyrën e kryeministrit kërkesën zyrtare për shkarkimin nga detyra të Kryetarit të Bashkisë, …

Lexo më shumë »

Rama: Dallgët me minoritetin grek, vetëm për arsye politike

Protestat e Himarës për prishjen e ndërtimeve pa leje për kryeministrin Edi Rama janë vetëm politike. Duke folur nga Konispoli, Rama tha se qeveria e tij nuk bën dallime dhe se shtëpia më e sigurtë për minoritetet është Partia Socialiste. “Për ne ka qënë e qartë për minoritarët se shtëpia e tyre më e sigurtë është Partia Socialiste e Shqipërisë …

Lexo më shumë »

Nishani-Ahmetit: Shqipëria garanton mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani mbrëmë e ka pritur kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me të cilin bisedoi kryesisht për procesin zgjedhor në Maqedoni dhe rezultatet e partive politike shqiptare. Nishani, pasi e uroi Ahmetin për fitoren e subjektit të tij politik në zgjedhje, vlerësoi angazhimin dhe kontributin e të gjitha subjekteve politike shqiptare në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co