Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 211)

Politikë

Medvedev, mesazh për Shqipërinë

Për embargon që Rusia i ka vënë Shqipërisë dhe disa shteteve tjera ka shkruar edhe kryeministri Rus, Dimitri Medvedev në rrjetin social twitter. Shqipëria tash do të përballet me embargon për produktet ushqimore pasi kjo e fundit iu bashkua Bashkimit Evropian për ti shtuar sanksionet ndaj Rusisë. “Shqipëria, Mali i Zi, Islanda, Lishtenshteni dhe me gjasë edhe Ukraina përballen me …

Lexo më shumë »

Nishani, kthen në kuvend ligjin për arsimin e lartë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani ka kthyer në kuvend ligjin për Arsimin e Lartë, sipas Nishanit ky ligj cenon rëndë autonominë e Universiteteve. Sipas tij, ky ligj vë në qendër shtetin dhe jo Universitetin çka qon në kontrollë të tepruar të këtij institucioni arsimorë nga shteti. Ligji i Arsimit të Lartë, sipas Presidentit, nuk duhet të hyjë në fuqi kështu siç …

Lexo më shumë »

Tirana, 100 mije euro për Tetovën

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka kërkuar edhe nga kryetarët e bashkive të tjera që ta miratojnë një fond për Tetovën.  Ky fond do të jetë ndihmë nga Shqipëria pas përmbytjeve që pësoi Tetova. “I propozoj Këshillit Bashkiak një fond prej 10 mijë eurosh për Komunën e Tetovës për shkak të përmbytjeve të javës së shkuar”, u shpreh kryebashkiaku i …

Lexo më shumë »

Thellohet kriza financiare e qeverisë

Ndonëse qeveria e Edi Ramës po lufton kundër informalitetit dhe aksioneve represive, qeveria po thellohet në krizë financiare gjithnjë e më shumë. Sipas shifrave të publikuara nga Financat, vetëm për muajin e kaluar të ardhurat nga taksat dhe burimet e tjera, ishin 2.5 miliardë lekë më të ulëta. Kjo rënie e ka vënë buxhetin e qeverisë në krizë. /syri.net/

Lexo më shumë »

Basha: Nuk ka koalicion as me PS-në as me LSI-në

Mediet e Shqipërisë gjithnjë e më shumë po diskutojnë rreth mundësisë së një koalicioni në mes të PD-së dhe PS-së, por në mesin e spekulimeve është edhe mundësia për një koalicion në mes të PD-së dhe LSI. Megjithatë kreu i PD-së është shprehur se të gjitha këto janë spekulime dhe se nuk do të ketë ndonjë koalicion të tillë. /Top-Channel/ …

Lexo më shumë »

Tiranë, zona e Brrylit kthehet në park

Bashkia e Tiranës ka filluar sot punimet tek Zona e Brrylit të cilin nga një treg të rrobave të përdorura do ta shndërrojnë në park, njofton I pari I kësaj bashkie, Erion Veliaj. Pengesa kryesore për vazhdimin e punimeve të këtij parku janë qytetarët të cilës më shumë janë të interesuar të fitojnë para e të punojnë se sa të …

Lexo më shumë »

Prokuroria nis hetimet ndaj Bashës

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet ndaj ish-kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha për lejet e dhëna nga kjo bashki. Agjencia Kombëtare e Planifikimit të Terrorit ka kërkuar nga organi i akuzës që të shqyrtohen rreth 100 leje të lëshuara me firmën e Lulzim Bashës që nga qershori i vitit 2013. Sipas agjencisë, nuk janë respektuar kërkesat ligjore për dhënien …

Lexo më shumë »

Shqipëria në listën e zezë të importeve perëndimore

Rusia ka shpallur listën e vendeve me të cilat e ka të ndaluar importin. Ky vendim vije si hakmarrje ndaj sanksioneve të perëndimit të vendosura ndaj Moskës. Zëvendëskryeministri  Arkady Dvorkovich  nuk ka përmendur emrat e  shtetet ndaj të cilave Rusia e ka bllokuar importin, por Bashkimi Evropian ka dhënë një listë të emrave ku ndër disa vende e ka radhitur …

Lexo më shumë »

Nishani nuk dekreton ligjin e ri për Turizmin

I pari i shtetit Shqiptarë, Bujar Nishani nuk ka dekretuar ligjin e ri për Turizmin, kjo sepse sipas tij, 4 nene të këtij ligji bien ndesh me kushtetutën. Një nga nenet që bien ndesh me Kushtetutën është edhe ai që parashikon financimin e projekteve të edukimit e promovimit të turizmit përmes fondeve buxhetore, duke përjashtuar procedurat e prokurimit. /scan-tv.com/  

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co