Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 210)

Politikë

Nisë riparimi i rrugëve të Tiranës

Bashkia e Tiranës ka nisur edhe një tjetër aksion intensiv. Riparimi i rrugëve kryesore dhe atyre dytësore të Tiranës janë prioritet tjetër i Bashkisë, përveç punës që ka nisur për pastrim dhe lirim të hapësirave. Kreu i Bashkisë, Erion Veliaj ka publikuar në rrjetet sociale disa foto nga puna në orët e vona e punonjësve të bashkisë në riparimin e …

Lexo më shumë »

Dekretohet Komandanti i ri i Forcave Ajrore

Presidenti Shqiptar Bujar Nishani ka dekretuar Gjeneral Brigade Vladimir Avdiaj si komandantin e ri të Forcave Ajrore. Nishani ka thënë se mbetet e nevojshme që sfidat që ballafaqohen Forcat e Armatosura, të adresohen me buxhetin e nevojshëm në mënyrë që të arrihen dhe forcohen standardet e arritura, si dhe të ballafaqohen me sukses ato që shfaqen në vijimësi në rrafshin …

Lexo më shumë »

Rama për Samitin e Vjenës, informalitetit dhe drejtësinë

Kryeministri jep argumentet e tij, përse nuk ka probleme brenda koalicionit, siç është përfolur masivisht në media gjatë dy muajve të fundit. Shefi i qeverisë shqiptare pohon se do të ketë edhe reformim të Kodit aktual Zgjedhor. Pjesë e intervistës janë edhe çështjet që lidhen me mosndëshkimin e zyrtarëve të lartë në qeverinë “Berisha”, të dyshuar për afera korruptive, dhe …

Lexo më shumë »

Rinisin punimet për shëtitoren e Vlorës

Kreu i bashkisë së Vlorës, Dritan Leli është takuar sot me përfaqësuesit e firmës që zbaton projektin e Lungomares. Leli deklaroi se punimet do të rinisin në shtator dhe do të vijohet me ndërhyrjet e 3 parkimeve. “Punimet do rinisin ne 15 shtator për të mos cenuar turizmin dhe do të alternohen nga pjesa e 3 parkimeve dhe ajo afër …

Lexo më shumë »

Pogradec, aksion i bashkisë për lirimin e hapësirave publike

Pogradeci ka nisur çlirimin e hapësirave publike nga tavolinat dhe karriget e vendosura në çdo cep të vijës liqenore apo shëtitores “1 Maji”, nga bizneset që operojnë atje. Një aksion i menjëhershëm është ndërmarrë në një gjatësi prej 4 km, ku dhjetëra biznese private, kryesisht lokale, janë shtrirë duke shfrytëzuar territorin publik, zonat e gjelbëruara apo ato buzë plazhit pa …

Lexo më shumë »

Rama i përgjigjet ekstremistit Italian

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka dhënë një interviste për gazetën italiane l’Unita, kur prek çështje te ndryshme ne Ballkan, marrëdhëniet Shqipëri-Itali, si dhe historinë e emigranteve shqiptare ne vendin fqinj. Ai nuk la pa “thumbuar” politikanet ekstremiste italiane, qe shpeshherë janë kundër emigranteve. Në Itali këto ditë, emigracioni është në qendër të debatit. Partia e Mateo Salvinit, Lega Nord, …

Lexo më shumë »

Topalli: Pse po hesht opozita përballë problemeve të vendit

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka kritikuar qëndrimet e opozitës dhe të Partisë Demokratike mbi një sërë problematikash, që sipas saj, po kalon vendi. Topalli rendit përmes një postimi në Facebook evazionin fiskal, azilantët, mungesën e ujit dhe dritave në zonat turistike e të tjera. “Ikin 150 milionë euro nga evazioni fiskal dhe vjedhja pa hesap, ikën FMN, ikin në …

Lexo më shumë »

PD: Të hetohet trajnimi, 720 milionë lekë iu dhanë firmës së afërt me qeverinë

Zëdhënësja e Partisë Demokratike kërkoi sot që Prokuroria të hetojë  lidhur me trajnimin e punonjësve të OSHEE-së pasi kjo e fundit i ka paguar një firme të afërt me qeverinë 720 milion lekë. “Siç e ka bërë traditë Edi Rama me agjensitë e tij, OSHE ka vendosur të mbledhë një shumë të madhe parash, 720 milionë lekë, për tia dhënë …

Lexo më shumë »

Rama paralajmëron Evropën: Lodhja nga zgjerimi, rrezikohet paqja

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar Evropën duke thënë se lodhja nga zgjerimi do të kishte ndikim për paqen në Ballkan. Këtë paralajmërim Kryeministri i Shqipërisë e bëri në revistën e njohur amerikane “Newsweek”. Ai theksoi se Evropa duhet të bëjë më shumë për t’i mirëpritur shtetet e Ballkanit. “Sot, ne kemi një paqe në rajon, të cilën nuk e kemi pasur …

Lexo më shumë »

Fonde të pakta për mirëmbajtjen e rrugëve në Shqipëri

Në 10 vitet e fundit, Shqipëria ka ndjekur një politikë agresive, duke investuar miliarda dollarë në ndërtimin e rrugëve të reja. Por tani, buxheti nuk ka para t’i mirëmbajë ato. Të dhënat zyrtare tregojnë se, në vitin 2012, Shqipëria shpenzoi për mirëmbajtjen e rrugëve mesatarisht 2914 euro për çdo kilometër. Ky është niveli më i ulët në rajon. Në vendet …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co