Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 20)

Politikë

Laboratorët ushqimorë, Panariti: Kontrolle të vazhdueshme

Ministri i Bujqësisë i shoqëruar nga përfaqësuesi i lartë i BE në vendin tonë Jan Rudolf, dhe zv.ministrja e Integrimit Erisa Xhixho, panë nga afër laboratorët modernë ushqimorë të AKU në Durrës. Investim 5 mln euro i BE, u cilësua nga kjo e fundit, si një prioritet për integrimin, i të njëjtit rëndësi me vettingun. Ndërtimi i 7 laboratorëve rajonal …

Lexo më shumë »

Reforma Zgjedhore, PS rrëzon ekspertët për “listat e hapura”

Ekspertë të çështjeve zgjedhore kërkojnë të bëhen pjesë e procesit për hartimin e një Kodi të ri Zgjedhor, me propozime që tashmë janë pjesë e tryezës së punës. Edhe për këto amendime, Oerd Bylykbashi dhe Taulant Balla, dy bashkëkryetarë të komisionit, janë të ndarë në qëndrime. Ndërsa opozita kërkon kohë për t’i shqyrtuar, mazhoranca shprehet pro, me përjashtim të listave …

Lexo më shumë »

Rama mëngjes pune në Bruksel nënvizohet zbatimi i Vettingut

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Bruksel ku përmes rrjeteve sociale informoi se sot kishte qenë pjesë e një mëngjesi pune me vëndet anëtare, iniciuar nga grupi i Miqve të Shqipërisë në Këshillin e BE-së. “U fol me tonet më pozitive për Raportin e Progresit dhe u konfirmua vullneti i vendeve anëtare për mbështetjen e rekomandimit pozitiv të Komisionit për çeljen …

Lexo më shumë »

Komunikimi i Javës – Rama: PD çoi në Kushtetuese Vettingun për të vonuar hapjen e negociatave

Duke theksuar se tri vite më parë, Shqipëria ishte një shtet i pa reformuar dhe se kishte një imazh të keq ndërkombëtar, kryeministri Edi Rama e përqendroi tek çelja e negociatave me Bashkimin Evropian “Komunikimin e Javës” në Facebook. Rama tha se opozita po na turpëron ndërsa dërgimi në Gjykatën Kushtetuese i Vettingut është bërë me qëllim të që bllokojë …

Lexo më shumë »

Përmbytjet – Basha: Qeveria shpenzime luksi, nuk ka parashikuar investime

Kryetari i Partisë Demokratike Luzim Basha,  regoi  për situatën e përmbytjeve në vend duke thksuar se kryemisnitri Edi Rama,  ka ndarë 25 milionë dollarë për zyra dhe mobilim zyrash në buxhetin e vitit 2017. Sipas Bashës  moti i keq i ditëve të fundit nxorri në pah nevojën jetike që ka vendi për investime në infrasrukturë dhe në mbështetje për njerëzit …

Lexo më shumë »

Presidenti Nishani nderon ushtarët britanikë

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani mori pjesë në ceremoninë solemne të Ditës së Kujtesës, ku u përkujtua dhe u nderua heroizmi dhe sakrificat e ushtarëve dhe civilëve britanikë të rënë në vendin tonë gjatë Luftës së Dytë Botërore, të cilët tashmë prehen përjetësisht në Parkun Kombëtar të Liqenit Artificial të Tiranës. Sipas zyrës së shtypit të Presidencës fillimisht u krye shërbesa …

Lexo më shumë »

Aksioni, Veliaj: Qyteti i Tiranës tani është më i pastër

Ka nisur sot në Tiranë aksioni për pastrimin e qytetit. Aksioni nisi që prej orës 8 të mëngjesit për të vazhduar gjatë gjithë paradites. Në aksion ishte i pranishëm edhe kryebashkiaku Erion Veliaj i cili tha se tashmë falë këty aksioneve qyteti i Tiranës është më i pastër. Veliaj i ka bërë thirrje qytetarëve që të japing kontributin e tre …

Lexo më shumë »

Basha në zonat e përmbytura në Lezhë: Banorët në mëshirë të reshjeve

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha sot qëndroi në zonat e përmbytura në Lezhë, që sipas tij janë braktisur në mëshirë të reshjeve. Në një postim në rrjeti social Facebook, Basha thotë se gjendja është drejt përkeqësimit duke i kërkuar qeverisë të zbresë në terren në ndihmë të banorëve. “Në Spiten, Lezhë ku gjendja është kritike dhe drejt përkeqësimit. Banorët …

Lexo më shumë »

Për kanabisin në Shqipëri kërkohet reagim serioz

Zyra e presidentit të Republikës ka dalë mbrëmjen e së premtes me një njoftim për shtyp lidhur me mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare lidhur me çështjen e kultivimit të kanabisit. Në njoftimin e publikuar online në faqen e Presidencës thuhet se, Këshilli nënvizoi shqetësimin se ky fenomen i përhapur përbën një aktivitet të rëndë kriminal, me tendencë kriminalizimin e …

Lexo më shumë »

Situata e kanabisit, Nishani mbledh Këshillin e Sigurisë

Kreu i Shtetit ka mbledhur në orën 18:00 të pasdites së sotme në Presidencë, Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Këshilli do të diskutojë mbi situatën alarmante, siç e ka cilësuar Nishani, të kanabisit në vend. Në takimin me dyer të mbyllura po marrin pjesë kryeparlamentari Ilir Meta, Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, kreu i SHISH Visho Ajazi Lika, Prokurori i Përgjithshëm …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co