Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 2)

Politikë

“Zgjedhjet në Shqipëri t’i monitorojë administrata e Trump”

Përmes nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, LSI­-ja ka kërkuar që zgjedhjet e 18 qershorit në vendin tonë të monitorohen edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përveç Bashkimit Europian. Vasili foli jashtë Kryesisë së Kuvendit pas diskutimeve në komisionin e posaçëm për reformën zgjedhore, duke theksuar se monitorimi nga administrata e re amerikane e Donald Trump do …

Lexo më shumë »

Rekord i temperaturave të ulëta në Shqipëri

Akset kombëtare në Shqipëri janë plotësisht të qarkullueshme dhe vetëm në ndonjë segment ka nevojë për përdorimin e zinxhirëve. Ministria e Brendshme njoftoi se situata është nën kontroll dhe punonjësit e emergjencave gjenden në terren. Sinoptikanët njoftojnë për një përmirësim të temperaturave në ditët e ardhshme, por që gjithsesi ato do të jenë nën zero ndërsa në zonat e ftohta malore, …

Lexo më shumë »

Tahiri, qytetarëve: Kufizoni lëvizjet, presim ditë shumë më të ftohta!

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka apeluar qytetarët, kryesisht ata në veri dhe verilindje të vendit të kufizojnë sa të jetë e mundur lëvizjet. Tahiri: Ditët që vijnë do të jenë shumë më të ftohta, me temperatura shumë më të ftohta se sot. Unë e gjej këtë rast për t’u bërë thirrje edhe njëherë të gjithë qytetarëve, veçanërisht zonës veriore, verilindore, …

Lexo më shumë »

Basha: 2016 fundviti i fundit i një kryeministri të korruptuar

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas konferencës së fundvitit të kryeministrit Edi Rama. Në një reagim për mediat, Basha tha se ky është fundviti i fundit i një  kryeministri të korruptuar e të lidhur me krimin. Basha rendit të gjitha ato që ai i quan dështime të qeverisë Rama. Basha: Bilanci 2016 dhe fundviti i fundit i një kryeministri …

Lexo më shumë »

Nishani dekreton Ligjin për Amnistinë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani dekretoi ligjin për dhënien e amnistisë i cili u miratua në seancën e fundit të Kuvendit për vitin 2016. Nga ligji për amnistinë përfitojnë të dënuar me vepra të lehta penal. Nga ligji që u miratua vetëm me votat e mazhorancës pritet të përfitojnë rreth 670 të dënuar në burgje. “Propozohet të lirohen rreth 670 persona, …

Lexo më shumë »

Basha: Ndarja e politikës me krimin sapo ka filluar

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e quan vendimin e KQZ një ndarje të politikës me krimin, që sapo ka filluar. Në një postim në Facebook ai thotë se kjo është një fitore e shumëpritur. “Ndarja e politikës me krimin sapo ka filluar. Për të gjithë shqiptarët e ndershëm kjo është një fitore e shumëpritur. Beteja është e gjatë dhe …

Lexo më shumë »

PD: Kur banorët e Krujës u përmbytën, Rama shkoi për ekspozitë në SHBA

Duke iu përgjigjur akuzave të kryeministrit se nuk ka dëmshpërblyer banorët e përmbytur në Fushë Krujë, Partia Demokratike thekson se kreu i qeverisë po rikthehet tek banorët e prekur për shkak të afrimit të ditës së zgjedhjeve. Ina Zhupa deklaroi se kur banorët u përmbytën, Edi Rama shkoi në SHBA për ekspozitë pikture. Ina Zhupa: Me një regji bajate, ku i kërkon …

Lexo më shumë »

Athina e do Shqipërinë në BE, “por jo me hatër”

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve “AMNA” e ka quajtur tepër pozitiv dhe cilësor tekstin e konkluzioneve të presidencës sllovake të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, ku çështjet kryesore ishin integrimi i Shqipërisë, i Maqedonisë dhe i Turqisë. Ai ka shfaqur kënaqësinë e tij për miratimin e pozicionimeve greke në …

Lexo më shumë »

Programi për Shqipërinë, KE miraton 89 milionë

Komisioni Europian ka akorduar grantin prej 89 milionë eurosh për programin 2016 për Shqipërinë. Programi i KE për Shqipërinë, mbështet zbatimin e strategjisë së Shqipërisë për luftën kundër korrupsionit dhe Reformën në Gjyqësor. Gjithashtu siguron mbështetje për sektorin e mjedisit, bujqësisë dhe zhvillimit rural. Në sektorin e transporteve mbështetja e KE vjen me fokus mirëmbajtjen e rrugëve. /Tch/

Lexo më shumë »

Rama: Duam të jemi në koalicion me LSI-në

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se Partia Socialiste synon që në zgjedhjet e ardhshme të hyjë në koalicion me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Këtë deklaratë, kreu i PS-së e bëri në mbledhjen e Asamblesë. “Ne do të fitojmë në zgjedhjet e ardhshme më shumë sesa në zgjedhjet e kaluara dhe patjetër që qëllimi ynë strategjik është të jemi bashkë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co