Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 190)

Politikë

PD: Qeveria humbi 70 milion euro dhe rriti taksat

Deputetja Jorida Tabaku nga radhët e Partisë Demokratike, ka thënë se ndryshe nga pretendimet e qeverisë së gjeneratës tjetër se kishte krijuar një buxhet që do ta nxirrte vendin nga prapambetja në rritje ekonomike. Sipas Tabakut, raporti i KLSH-së, i dorëzuar pak ditë më parë në Kuvend, dëshmon atë çfarë opozita ka denoncuar, por edhe çdo qytetar i këtij vendi …

Lexo më shumë »

Kosova e Shqipëria pjesë e konferencës “Speak Up”

Është duke u mbajtur në Bruksel, konferenca e tretë “Speak Up”, me temën liria e shprehjes dhe medieve ne rajonin e Ballkanit dhe ne Turqi. Këtë konferencë e ka organizuar Komisioni Evropian. Kjo konferencë e cila është shndërruar në ngjarje të rregullt, mbahet çdo dy vjet, ka mbledhur për diskutim përfaqësues të medieve dhe shoqërisë civile nga të gjitha vendet …

Lexo më shumë »

Rreziku ndaj sulmeve terroriste në Kosovë dhe Shqipëri (foto)

Shtetet si Spanja, Franca, Turqia, Tunizia dhe Egjipti janë vende në të cilat ekziston rreziku më i madh nga sulmet terroriste, posaçërisht ndaj turistëve. Në këtë hartë vendet që janë të ngjyrosura me të kuqe momentalisht janë vendet të cilat duhen shmangur nëse keni vendosur t’i vizitoni. Shkak i sulmeve terroriste që kanë ndodhur në Francë gjatë vitit të fundit, …

Lexo më shumë »

Çollaku: Do të kthehen ndalesat në kufirin Kosovë-Shqipëri

Ministri për Integrime Evropiane në Kosovë, Bekim Çollaku, ka bërë të ditur sot se Kosova dhe Shqipëria me kërkesën e Komisionit Evropian për parandalimin e krimit, do të kthehen dy ndalesat në kufi. “Ka qenë kërkesë eksplicite që me Shqipërinë duhet t’i kemi dy ndalesa (kufitare), jo vetëm një, kjo për shkak të parandalimit të krimit ndërkufitar”, deklaroi ministri Çollaku …

Lexo më shumë »

PD: Rama vjedhë para përmes tenderëve të dyshimtë

Deputeti i Partisë Demokratike, Edmond Spaho në një dalje për medie akuzoi kryeministrin Rama për vjedhje të parave të shtetit përmes tenderëve të dyshimtë dhe fituesve të paracaktuar në to. Sipas tij popullit i janë marrë nëpërmjet taksave dhe janë ndarë ndërmjet Edi Ramës dhe njerëzve të tij që e financuan për të ardhur në pushtet. “Raporti i Kontrollit të …

Lexo më shumë »

Pittelle: Qeveria ka bërë reforma të thella në drejtimin pozitiv

Presidenti i së majtës në Parlamentin Evropian Giani Pittella sot gjatë takimit me kryeparlamentarin Ilir Meta, ka vlerësuar progresin e Shqipërisë në drejtim të integrimit evropian. Pittella, është ndalur për të diskutuar për reformat në drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe ajo në administratën publike si tejet të rëndësishme për hapa konkretë drejt çeljes së bisedimeve të anëtarësimit me BE-në. “Shqipëria …

Lexo më shumë »

Rama: 70 % e të rinjve kërkojnë të kenë një punë shtetërore

Gjatë një fjalimi të sotëm në konferencën “Profesionet më të kërkuara”, kryeministri shqiptar Edi Rama, ka thënë se mundësia e vjetër me kërkimin e një pune duhet të ndryshojë. Edi Rama tha se sot se në zyrat e punës janë mbi 26 mijë vende pune të lira, për njerëz me arsim të lartë ose më pak të arsimuar. Sipas tij, …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje thotë se nuk kanë gjuajtur vezë ndaj kryeministrit

Lëvizja Vetëvendosje në Kosovë e ka mohuar përfshirjen e aktivistëve të saj për goditjen me vezë ndaj kryeministrit shqiptar Edi Rama. Pas raportimeve se, të rinjtë që kanë gjuajtur Edi Ramën me vezë janë aktivistë të Vetëvendosjes, ka reaguar zëdhënësi i këtij subjekti politik, Frashër Krasniqi. Përmes rrjetit social Facebook, Krasniqi ka thënë se dy nga 3 personat që kishin …

Lexo më shumë »

Fuqizohet më thellë bashkëpunimi ndërkufitar mjedisor Shqipëri-Kosovë

Është zhvilluar sot takimi i dytë i grupit të punës për bashkëpunimin ndërkufitar mjedisor Shqipëri-Kosovë. Ndryshe, takimi i parë është mbajtur në muajin gusht të këtij viti në Shqipëri, ndërsa i dyti u zhvillua sot në Kosovë. Në këtë takim të pranishëm ishin Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinor të Kosovës, Ferid Agani, i cili tha se me një fond …

Lexo më shumë »

Lufta ndaj informalitetit, godet bizneset e vogla

Sipas liderit të PD-së, Lulzim Basha, lufta kundër informaliteti po godet më tepër biznesin e vogël, dhe po pasuron ministrat. Basha në një konferencë për medie, ka akuzuar qeverinë se emërimet në tatime janë bërë vetëm për të mbushur xhepat e shefave. Kreu i PD-së akuzoi një për një për korrupsion ministrat e qeverisë. “Kjo është radioskopia e korrupsionit që …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co