Ballina / SHQIPËRIA / Politikë (faqja 10)

Politikë

Bushati: Urime Enver Hoxhaj që sigurove njohjen nga Singapori

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati ka uruar homologun e tij nga Kosova, Enver Hoxhajn që siç ka thënë ai ka arritur që të sigurojë njohjen e pavarësisë nga Singapori.  “Urime Enver Hoxhajt që ka arritur ta sigurojë njohjen nga ana e Singaporit. Ky është një kontribut për stabilitetin në rajon”, ka shkruar Bushati në llogarinë e tij …

Lexo më shumë »

Afera e CEZ, Balla: Takime të fshehta të Berishëve në Tiranë, Pragë, Vienë

Deputeti i PS, Taulant Balla ka deklaruar se Komisioni Hetimor për aferën e CEZ sot ka administruar prova konkrete nga dëshmitarë. Në një postim në FB, Balla sqaron se “Komisioni Hetimor për aferën korruptive 414 milione Euro “CEZ”, administroi sot zyrtarisht dokumenta dhe prova shkresore nga dëshmitari Romeo Karra. ka pasur lidhje të errta ryshfeti dhe të dhëna llogarish bankare; …

Lexo më shumë »

Investime në periferi, Veliaj: Nxitje bujqësisë, blegtorisë e turizmit

Bashkia e Tiranës veç investimeve në infrastrukturë do të fokusohet edhe në zhvillimin e bujqësisë dhe blegtorisë në periferi, si dhe në promovimin e aseteve turistike. Sipas kryetarit të Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, ky do të jetë dhe fokusi i tij në vitin e dytë të punës. Veliaj ishte sot në Krrabë ku inspektoi punimet në aksin që lidh zonën …

Lexo më shumë »

Meta: Kemi nevojë ta lidhim rininë më fort me vendin

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një shfaqje artistike në kuadër të festave të 28-29 nëntorit të titulluar “UNË dhe TI Talente”. Gjatë aktivitetit, Kryetari i LSI-së Ilir Meta përshëndeti organizatorët dhe përgëzoi të rinjtë për iniciativën dhe talentin e tyre, ndërsa theksoi se kjo rini është e ardhmja e vendit dhe si e tillë duhet bërë gjithçka që ata ta …

Lexo më shumë »

Inspektimi dixhital, Klosi: Të heqim inspektorin xhandar në derën e biznesit

Çdo inspektim ndaj bizneseve, tashmë do të jetë online përmes projektit “e-inspektimi”. Ministria e Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, në bashkëpunim me Inspektoriatin e Punës prezantuan metodologjinë e re të inspektimit të subjekteve, përmes dixhitalizimit. Ministri Klosi tha se të dhënat do të kalojnë në Inspektoriatin Qendror dhe ka për synim të ofrojë më shumë transparencë për inspektorët. Ministri Klosi bëri …

Lexo më shumë »

Rama: Paga më e ulët do bëhet 375 mijë lekë, unë nuk përfitoj asnjë qindarkë

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se paga minimale do të bëhet 375 mijë lekë të vjetra, nga 220 që është aktualisht. Në një aktivitet për modernizimin e administratës publike, kryeministri tha se duke filluar nga 1 marsi i viti të ardhshëm të gjithë do të kenë një pagë më të mirë. Rama: Ne kemi pagën më të ulët në shtet …

Lexo më shumë »

Xhafaj rrëzon propozimin e Bashës për ndryshimin e “Vetting”-ut

“Kjo është gjëja më absurde që kisha dëgjuar ndonjëherë në jetën time parlamentare, që partitë politike paskan fuqi të zhbëjnë Gjykatën Kushtetuese”. Me këtë përkufizim, mazhoranca e refuzoi propozimin e kreut të opozitës për të ndryshuar me konsensus ligjin e “vetting”-ut në pikat që opozita e konsideron antikushtetues. “Përfundimisht e bëri një kauzë në Gjykatën Kushtetuese, me të vetmin qëllim …

Lexo më shumë »

Basha: Buxheti i Ramës, me rritje taksash

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke folur përpara mediave pas mbledhjes së grupit parlamentar, deklaroi se, “nesër Edi Rama do të paraqesë buxhetin e fundit, që do të jetë me rritje taksash”. “Ai që 3 vite më parë erdhi në pushtet me premtimin se shqiptarët do paguajnë më pak taksa, u ka marrë më shumë. Po marr një shembull, …

Lexo më shumë »

Rama: Interesohemi për Maqedoninë për shkak të shqiptarëve që jetojnë atje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë për “Deutsche Welle” ka folur për problemet e brendshme të Maqedonisë dhe zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit, duke thënë se Shipëria është mjaft e interesuar për stabilitetin e Maqedonisë dhe se gjithmonë do ta mbështesin për përparimin e shtetit. “Me interes të veçant e ndjekim procesin e zgjedhjeve, shpresoj se do …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co