Ballina / SHQIPËRIA (faqja 5)

SHQIPËRIA

Hoxhaj mirëpret Bushatin në Konferencën e Katërt të Ambasadorëve

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka takuar sot homologun e tij nga Shqipëria, Ditmir Bushatin, në margjina të Konferencës së Katërt të Ambasadorëve që po mbahet në Prishtinë më 19-22 dhjetor. Hoxhaj falënderoi Bushatin për pjesëmarrjen dhe kontributin e tij në Konferencën e sivjetme të Ambasadorëve, ndërsa biseduan për projektet e përbashkëta të parapara mes Kosovës …

Lexo më shumë »

Rama me pensionistët: Skema e re nuk ka më tavan

Nëse reforma e pensioneve do të ishte bërë 20 vjet më parë, shumë pensionistë sot do të përfitonin pensione më të larta është shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në takimin e fundvitit me pensionistët. Ai ka shpjeguar skemën e re, sipas të cilës nuk ka më tavan. “Nëse reforma do ishte bërë 20 vjet më parë, sot jo vetëm …

Lexo më shumë »

Kërkohet interpelancë me Ramën për negociatat me BE-në

Shtatë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë kërkojnë një interpelancë urgjente me kryeministrin Edi Rama për çështjen e hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Në një kërkesë dërguar kreut të Kuvendit Ilir Meta, deputetët, Mimoza Hafizi, Dashamir Shehi, Astrit Patozi, Nard Ndoka, Vangjel Dule, Agron Duka dhe Ben Blushi shprehin shqetësimin për shtyrje me afate të panjohuar të çeljes së negociatave …

Lexo më shumë »

Operacion i madh antidrogë, arrestohen 22 persona, dy janë nga Shqipëria

Policia e Shqipërisë ka zhvilluar një tjetër operacion antidrogë me Policinë Italiane ku janë arrestuar 22 persona ku dy prej tyre janë kapur në Tiranë. Personat e arrestuar dyshohen se janë pjesë e një organizate kriminale që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike me shtrirje në vendin tonë dhe në vendet e BE-së. Operacioni i koduar “Boaster” ka nisur në …

Lexo më shumë »

Festë për fëmijët; Bashkia Tiranë aktivitete pranë Kopshtit Zoologjik

Festat e fundvitit për më të vegjlit kanë mbërritur tashmë.  Që prej kësaj të diele Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit sjell për vogëlushët lodra, dhurata, dekor festash për të gjithë, duke e nisur nga stafi i vetë Agjencisë, te cilët për shumë kohë kanë punuar për të ndryshuar tërësisht pamjen e Kopshtit Zoologjik, duke i ofruar më shumë mundësi argëtimit …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Paga të reja për mësuesit, mjekët dhe administratën

Votimi i buxhetit të Shtetit për vitin 2017 i ka hapur rrugën propozimeve konkrete të rritjes së pagave në Shqipëri. Për këtë qëllim ministria e Financave atje ka hartuar një raport të plotë me shtesat që do të përfitojë në rrogë çdo punonjës i administratës shtetërore. Mbi të do të hartohen vendimet përkatëse, të cilat pritet të miratohen në fillim të …

Lexo më shumë »

Myftiu i Shkodrës: Të lutemi të gjithë për Alepon

Myftiu i Shkodrës, Haxhi Muhamed Syrtari gjatë faljes së Xhumasë në xhaminë e Parrucës ka bërë thirrje që të gjithë të luten për Alepon. Myftiu është shprehur se ajo që po ndodh në Alepo tregon rrënimin e vlerave të njerëzimit. “Gjithë njerëzit e kanë një fund, por duhet ta kenë dinjitoz dhe jo nga bombardime e shkatërrime. Zhvillimet e ditëve …

Lexo më shumë »

Operacioni, 421 masa administrative për mosvendosje të rripit të sigurimit

Policia e Shtetit ka zhvilluar sërish operacionin për vendosjen e rripit të sigurimit. Operacioni “Blici Rrugor”, është shtrirë në 12 qarqet e vendit, në akset kryesore dhe zonat urbane. Operacioni që nisi në orën 13:00 dhe zgjati deri në orën 14:30 minuta u zhvilla nga Policia e Qarkullimit Rrugor, Policia e Rendit dhe Shqiponjat. “Në këtë operacion blic u angazhuan …

Lexo më shumë »

Politika “jashtë” Krishtlindjes, festat fetare për të gjithë qytetarët

Kisha Katolike do të hapë dyert në Ditën e Krishtlindjes për të pritur të varfërit në një drekë festive, ndryshe nga sa ishte bërë traditë që në raste festash organizoheshin pritje për politikën. Vendimi është marrë nga arqipeshkvi i dioqezës Tiranë-Durrës imzot George Frendo. Këtë vendim për Ora News e sqaron Dom Gjergj Meta. Dom Gjergj Meta: Krishtlindja në thelb …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co