Ballina / SHQIPËRIA (faqja 4)

SHQIPËRIA

Basha: Ndarja e politikës me krimin sapo ka filluar

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e quan vendimin e KQZ një ndarje të politikës me krimin, që sapo ka filluar. Në një postim në Facebook ai thotë se kjo është një fitore e shumëpritur. “Ndarja e politikës me krimin sapo ka filluar. Për të gjithë shqiptarët e ndershëm kjo është një fitore e shumëpritur. Beteja është e gjatë dhe …

Lexo më shumë »

PD: Kur banorët e Krujës u përmbytën, Rama shkoi për ekspozitë në SHBA

Duke iu përgjigjur akuzave të kryeministrit se nuk ka dëmshpërblyer banorët e përmbytur në Fushë Krujë, Partia Demokratike thekson se kreu i qeverisë po rikthehet tek banorët e prekur për shkak të afrimit të ditës së zgjedhjeve. Ina Zhupa deklaroi se kur banorët u përmbytën, Edi Rama shkoi në SHBA për ekspozitë pikture. Ina Zhupa: Me një regji bajate, ku i kërkon …

Lexo më shumë »

Krimet e Rënda, Apeli shpall të pafajshëm prokurorin e Fierit

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda shpalli të pafajshëm prokurorin e Fierit, Petrit Vukaj, i marrë i pandehur një vit më parë për afera korruptive. Për prokurorin Vukaj, shkalla e lartë e Krimeve të Rënda kishte shpallur më herët 18 muaj dënimin me shërbim prove, si dhe heqje të së drejtës për të ushtruar funksione publike për 5 vjet. …

Lexo më shumë »

Athina e do Shqipërinë në BE, “por jo me hatër”

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në një intervistë për agjencinë shtetërore të lajmeve “AMNA” e ka quajtur tepër pozitiv dhe cilësor tekstin e konkluzioneve të presidencës sllovake të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, ku çështjet kryesore ishin integrimi i Shqipërisë, i Maqedonisë dhe i Turqisë. Ai ka shfaqur kënaqësinë e tij për miratimin e pozicionimeve greke në …

Lexo më shumë »

Programi për Shqipërinë, KE miraton 89 milionë

Komisioni Europian ka akorduar grantin prej 89 milionë eurosh për programin 2016 për Shqipërinë. Programi i KE për Shqipërinë, mbështet zbatimin e strategjisë së Shqipërisë për luftën kundër korrupsionit dhe Reformën në Gjyqësor. Gjithashtu siguron mbështetje për sektorin e mjedisit, bujqësisë dhe zhvillimit rural. Në sektorin e transporteve mbështetja e KE vjen me fokus mirëmbajtjen e rrugëve. /Tch/

Lexo më shumë »

Masakra e Cërrikut 1997: Arrestohen dy të dënuar nga Krimet e Rënda

Policia e Elbasanit ka arrestuar dy shtetas të shpallur fajtorë në rigjykimin nga Gjykata për Krimet e Rënda në Tiranë për vrasjen e gjashtë gardistëve dhe plagosjen e 16 të tjerëve në ngjarjet e ndodhura në Cërrik në vitin 1997. Të ndaluarit janë Meti Bozi, 58 vjeç dhe Skënder Cano, 61 vjeç. Shkalla e Parë për Krime të Rënda në …

Lexo më shumë »

Rama: Duam të jemi në koalicion me LSI-në

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se Partia Socialiste synon që në zgjedhjet e ardhshme të hyjë në koalicion me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Këtë deklaratë, kreu i PS-së e bëri në mbledhjen e Asamblesë. “Ne do të fitojmë në zgjedhjet e ardhshme më shumë sesa në zgjedhjet e kaluara dhe patjetër që qëllimi ynë strategjik është të jemi bashkë …

Lexo më shumë »

Vettingu kaloi, SHBA e BE: Të zbatohet pa humbur kohë

Me kalimin e Vettingut në Gjykatën Kushtetuese, prioriteti i Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian në Tiranë zhvendoset tek zbatimi i tij. Dy përfaqësitë diplomatike kanë dalë me deklarata ku kanë përshëndetur vendimin e Kushtetueses dhe bëjnë thirrje për nisjen sa më parë të zbatimit të ligjit. “Nxisim udhëheqësit shqiptarë të punojnë me shpejtësi për të zbatuar të gjitha reformat …

Lexo më shumë »

Lirimi i Lul Berishës, pranga drejtorit dhe juristit të Burgut të Durrësit

Prokuroria e Durrësit ka nxjerrë urdhërarresti për drejtorin dhe juristin e burgut të Durrësit, konkretisht Astrit Kotaj dhe T. L., të dyshuar për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Fallsifikimit të dokumentave”, në vijim të hetimit të nisur kryesisht për lirimin me kusht të të dënuarit Lulëzim Berisha. Nga ana e forcave të Policisë së Shtetit është ekzekutuar urdhëri …

Lexo më shumë »

Prokuroria: Tahiri, Selami dhe Roshi fshehën dënimet

Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë ka njoftuar këtë të martë se në kuadër të kontrollit të formularëve të vetëdeklarimit të zyrtarëve ka konstatuar fshehje të të dhënave nga dy deputetë të Parlamentit shqiptar dhe një kryetar bashkie. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e organit qendror të akuzës ka bërë me dije se bëhet fjalë për deputetët Dashamir Tahiri, i …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co