Ballina / SHQIPËRIA (faqja 30)

SHQIPËRIA

Fushë-Krujë, tritol për krushqinë e prishur

Prokuroria e Krujës i ka kërkuar gjykatës caktimin e masave të sigurisë arrest me burg për shtetasit, Skënder Vathi, Erjon Tema dhe Ergest Duka. Këta persona, dyshohen që në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë vendosur një sasi eksplozivi që ka shpërthyer pranë një rrobaqepësie, në rrugën “Punëtori” në Fushë-Krujë. Nga hetimet e kryera janë krijuar dyshime se dy nga të arrestuarit, …

Lexo më shumë »

Kolonjë, Deri në orën 10:00 votuan 11.2% persona

Po vijon normalisht dhe pa incidente proçesi i votimit për kreun e Bashkisë në Kolonjë. Deri në orën 10:00 pjesmarrja në votime ka qenë 11.2%.  Zëdhënësja e KQZ, Drilona Hoxhaj, në një deklaratë për mediat tha se janë ngritur grupet e numërimit, dhe sot Administrata e KQZ-së do t’ trajnojë të gjithë anëtarët e grupeve të numërimit të votave të emëruar …

Lexo më shumë »

Ndalet për një minutë trafiku në kujtim të viktimave në rrugë

Sot është Dita Ndërkombëtare në kujtim të viktimave të aksidenteve rrugore. Me mijëra persona lëndohen çdo vit nga këto aksidente. Policia e Shtetit, në Shqipëri sot ka ndërmarrë një fushatë sensibilizimi, ndërsa punonjësit e rendit dhuruan gjak për të plagosurit në rrugë. Në orën 12:00 u kërkua që të ndalen automjetet për një minutë në shenjë respekti për ata që …

Lexo më shumë »

Kosova kritikon Shqipërinë për Samitin e Diasporës

Kosova shpërthen ne kritika ndaj Shqipërisë për Samitin e Diasporës qe po mbahet ne Tiranë. Përfaqësuesi i Prishtinës zyrtare, zv/ministri i Kulturës Rexhep Hoti, tha se qeveria shqiptare ka përjashtuar Diasporën e Kosovës nga ky aktivitet. Numri dy i kulturës se Kosovës e cilësoi samitin ambicie politike te kryeministrit Edi Rama. Zv/ministri Hoti vijoi kritikat edhe për bashkëpunimin ne fushën …

Lexo më shumë »

Vlorë, kapet një gomone, dyshohej se do të transportonte drogë në Itali

Policia e Vlorës ka kapur një gomone pranë Gjipesë që dyshohet se do të transportonte drogë drejt Italisë. Gomonia 7 metra e gjatë dhe me motor të fuqishëm u ndalua rreth orës 22:00 të ditës së djeshme. Policia ka arrestuar 3 persona që ndodheshin në gomone. Gomonia u ndalua pas një ndjekjeje të gjatë nga policia. Policia po kontrollon zonën pasi …

Lexo më shumë »

Vlorë, sekuestrohen 26 kg kanabis, arrestohet 42-vjeçari

Në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, Policia e Vlorës, gjatë kontrollit të ushtruar në fshatin Bunavi, konkretisht në banesën e shtetasit Enea Nanushi, ka konstatuar një sasi me lëndë narkotike të fshehur në këtë banesë. Nga peshimi i lëndës narkotike, rezultoi një sasi me peshë totale prej 26 kg e 400 gr. Cannabis Sattiva, që ishte vendosur …

Lexo më shumë »

Nishani refuzon propozimin e Ramës për shefin e Forcave të armatosura

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, refuzon propozimin e Kryeministrit Rama për dhënien e një mandati të dytë shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Jeronim Bazos. Propozimi ka mbërritur pak ditë më parë në zyrën e kreut të shtetit, pas përfundimit të mandatit trevjeçar të gjeneralmajor Bazos. Burime brenda presidencës bëjnë me dije se Presidenti Nishani ka refuzuar …

Lexo më shumë »

Lezhë – “LIBRA”, Blushi prezanton projektin për të sfiduar politikën

Në Lezhë ku prezantoi partinë e tij të re, Ben Blushin e pritën kryesisht të rinj, dhe kjo e bëri postimit për të sfiduar ata që i konsideron parti të vjetra. LIBRA, është në fazë organizimi, por Blushi është i bindur se do të jenë gati për garën e ardhshme elektorale. Blushi: Keni parasysh që Libra është organizata më e re …

Lexo më shumë »

Samiti i Diasporës, Rama: Nuk do t’i nënshtrohemi politikave të Athinës

Politika e jashtme me Greqinë ka qenë në qendër të takimit të radhës që kryeministri Rama ka zhvilluar me emigrantët shqiptarë, në kuadër të Samitit të Diasporës. Në fjalën e tij, Rama e ka vlerësuar si shumë të rëndësishme marrëdhëniet dhe partneritetin strategjik me Greqinë dhe ka shprehur gatishmërinë për zgjidhjen e çështjeve të përbashkëta. “Është e vërtetë se këto …

Lexo më shumë »

Moratoriumi i pyjeve dyfishon çmimin e druve

Megjithëse çmimi i tyre është dyfishuar krahasuar me një vit më parë, sërish në masë qytetarët Shkodranë i mbesin besnik ngrohjes me dru. Ata thonë se këtë vit përveç çmimit prej 14 mijë lekësh të reja, nga 7 mijë që ishte vitin e kaluar, vështirësi ka edhe për sigurimin e lëndës drusore pasi moratoriumi ka frenuar prerjet. Pjesa tjetër e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co