Ballina / SHQIPËRIA (faqja 3)

SHQIPËRIA

“Zgjedhjet në Shqipëri t’i monitorojë administrata e Trump”

Përmes nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, LSI­-ja ka kërkuar që zgjedhjet e 18 qershorit në vendin tonë të monitorohen edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përveç Bashkimit Europian. Vasili foli jashtë Kryesisë së Kuvendit pas diskutimeve në komisionin e posaçëm për reformën zgjedhore, duke theksuar se monitorimi nga administrata e re amerikane e Donald Trump do …

Lexo më shumë »

Rekord i temperaturave të ulëta në Shqipëri

Akset kombëtare në Shqipëri janë plotësisht të qarkullueshme dhe vetëm në ndonjë segment ka nevojë për përdorimin e zinxhirëve. Ministria e Brendshme njoftoi se situata është nën kontroll dhe punonjësit e emergjencave gjenden në terren. Sinoptikanët njoftojnë për një përmirësim të temperaturave në ditët e ardhshme, por që gjithsesi ato do të jenë nën zero ndërsa në zonat e ftohta malore, …

Lexo më shumë »

Temperaturat e ulëta, një tjetër i pastrehë humb jetën në Sarandë

Një tjetër person endacak ka humbur jetën nga temperaturat e ulëta në Sarandë. Leonard Beqiri, 54 vjeçar është viktima e dytë, pas rastit të Durrësit. Ai u gjet i pajetë në kushte të mjerueshme në një banesë të braktisur në lagjen nr.2. Mësohet se vdekja e endacakut u shkaktua nga i ftohti dhe kequshqyerja. “Rreth orës 11:45, në Spitalin e Sarandës …

Lexo më shumë »

Tahiri, qytetarëve: Kufizoni lëvizjet, presim ditë shumë më të ftohta!

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka apeluar qytetarët, kryesisht ata në veri dhe verilindje të vendit të kufizojnë sa të jetë e mundur lëvizjet. Tahiri: Ditët që vijnë do të jenë shumë më të ftohta, me temperatura shumë më të ftohta se sot. Unë e gjej këtë rast për t’u bërë thirrje edhe njëherë të gjithë qytetarëve, veçanërisht zonës veriore, verilindore, …

Lexo më shumë »

Apeli – Evitoni Rrugën e Kombit

Autoriteti Rrugor Shqiptar i bënë thirrje drejtuesve të automjeteve të evitojnë udhëtimin në Rrugën e Kombit. Ka rreshje të dendura dëbore qarkullimi është vështirësuar si pasojë akullit dhe borës. “Pjesa më e vështirë sidomos pas tunelit të Thirres. Kontraktoret janë duke punuar për të kthyer normalitetin. Të bëhet kujdes dhe të përdoren zinxhirët. Të evitohet sa më shumë përdorimi i …

Lexo më shumë »

Reshjet e borës në Kukës, Shkodër, Elbasan e Peshkopi

Kukësi është përfshirë orët e fundit nga temperatura të ulëta, rreshje dëbore dhe ngrica. Trashësia e dëborës arrin në 20-50 centimetra, duke krijuar vështirësi në qarkullimin rrugor për automjetet. Intensiteti i reshjeve të dëborës u shtua gjatë mesnatës së ditës së martë, 3 janar 2017, për të vijuar edhe gjatë ditës së mërkurë (4 janar). Ndërkohë, sipas ARRSH-së, borëpastrueset ndodhen …

Lexo më shumë »

Basha: 2016 fundviti i fundit i një kryeministri të korruptuar

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas konferencës së fundvitit të kryeministrit Edi Rama. Në një reagim për mediat, Basha tha se ky është fundviti i fundit i një  kryeministri të korruptuar e të lidhur me krimin. Basha rendit të gjitha ato që ai i quan dështime të qeverisë Rama. Basha: Bilanci 2016 dhe fundviti i fundit i një kryeministri …

Lexo më shumë »

Nishani dekreton Ligjin për Amnistinë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani dekretoi ligjin për dhënien e amnistisë i cili u miratua në seancën e fundit të Kuvendit për vitin 2016. Nga ligji për amnistinë përfitojnë të dënuar me vepra të lehta penal. Nga ligji që u miratua vetëm me votat e mazhorancës pritet të përfitojnë rreth 670 të dënuar në burgje. “Propozohet të lirohen rreth 670 persona, …

Lexo më shumë »

Siguria në festë, 500 forca policie në Tiranë

Ndërkohë që në Tiranë do të festohet nata e ndërrimit të viteve, në terren për garantimin e rendit do të jenë rreth 500 policë. Uniformat blu, do të jenë pranë lokaleve dhe mjediseve publike ku do të festohet. “Policia ka marrë masa dhe informacion 100 % për objektet ku do të ketë festime. Për çdo rast policia do të jetë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co