Ballina / SHQIPËRIA (faqja 20)

SHQIPËRIA

Basha fton Ramën: Ta amendojmë vettingun pa Kushtetuesen

Kryetari i PD-së fton Edi Ramën të amendojnë ligjin e vettingut pa patur nevojë për vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Në një prononcim për median nga selia e PD-së  Basha tha: “I bëj thirrje Edi Ramës ta amendojmë ligjin pa patur nevojë për vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Unë jam gati që tani. Kushtetuta thotë se vettingun duhet ta bëjë Kuvendi, ndërsa Edi …

Lexo më shumë »

Basha: PD pranë njerëzve, të zgjidhim hallet e tyre

“Hapje, bashkim, qëndrim pranë njerëzve”. Kjo ka qenë porosia e kryetarit të PD, Lulzim Basha për demokratët e Përmetit. Në një takim të zhvilluar me ta, Basha ka theksuar edhe një herë parimet që duhet të udhëheqin PD, për të sjellë një ndryshim të besueshëm e të pakthyeshëm në vend, duke e kthyer pushtetin tek qytetarët, duke qeverisur për ta …

Lexo më shumë »

Durrës, Dhuna në familje, i hedh ujë të nxehtë në trup bashkëshortes

Dhuna në familje mbetet ende problem në shoqërinë shqiptare, teksa një nga rastet e fundit është shënuar në qytetin e Durrësit, ku një 35-vjeçar ka djegur me ujë të nxehtë bashkëshorten e tij. Uniformat blu të Durrësit bëjnë të ditur se është arrestuar Erion Bregasi, 35 vjeç. Pas një konflikti me bashkëshorten e tij F. Bregasi, 32 vjeçe, ai i …

Lexo më shumë »

Reuters: Pengesat e anëtarësimit të Shqipërisë në BE

Agjencioni i lajmeve me renome botërore “Reuters” ka bërë një artikull për pengesat e Shqipërisë drejt BE-së.  Kryeministri shqiptar, Edi Rama i ka kritikuar disa vende për ndërhyrje në politikat e shteteve të Ballkanit Perëndimor të përhapura për shqetësimin e ndikimit të Rusisë. Rama nuk e përmendi Rusinë me emër, por diplomatët nga regjione të ndryshme janë ankuar për një …

Lexo më shumë »

Ministri Bushati: PD të ndalë fletë-rrufetë në kryeqytetet e Europës

Ministri Bushati thotë se takimi mes kryeministrit Edi Rama dhe kancelares Angela Merkel në Berlin konfirmoi progresin e qenësishëm që ka bërë Shqipëria në rrugën e vështirë të reformave demokratizuese dhe procesit të anëtarësimit në Bashkimin Europian. “Siç konfirmon Raporti i Komisionit Europian shoqëruar me rekomandimin për çeljen e bisedimeve për anëtarësim, zbatimi i menjëhershëm i ligjit të vettingut mbetet …

Lexo më shumë »

Zbresin temperaturat, Kukësi zbardhet nga dëbora

Stina e dimrit duket se ka trokitur zyrtarisht në veri të vendit. Kjo e martë në qarkun e Kukësit ka nisur me temperatura ndjeshëm të ulëta, -1 gradë Celsius. Zonat malore të Kukësit janë zbardhur nga reshjet e dëborës. Trashësia e saj arrin 10-20 cm. Ndërkohë mësohet se situata në Rrugën e Kombit paraqitet normale dhe pa probleme. Shtresa e …

Lexo më shumë »

104-vjetori i Pavarësisë, ekspozohet pena e Ismail Qemalit

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Qendrën Mbarëkombëtare të koleksionistëve shqiptare hapën një ekspozitë për 104 vjetorin e Pavarësisë. Në hollin qëndror të Muzeut janë ekspozuar Pena me të cilin u firmos akti i pavarësisë dhe materiale të shumta etnografike 104 vjetori i shpalljes së pavarësisë u celebrua në Muzeun historik Kombëtar me një ekspozitë me materiale të kohës. Pena …

Lexo më shumë »

Parandalimi i aksidenteve, Policia arreston 19 shoferë të alkoolizuar

Edhe kjo fundjavë e ka gjetur policinë rrugore në aksion për parandalimin e ngjarjeve tragjike në rrugë si pasojë e aksidenteve rrugore. Po pavarësisht masave të shtuara nga policia, drejtuesit e mjeteve vijojnë të drejtojnë mjetet në gjendje të alkoolizuar duke u kthyer në një rrezik për veten dhe të tjerët Pas kontrollit të ushtruar efektivët e rrugores vetëm në …

Lexo më shumë »

Pavarësia në Tiranë – Festa në qendër të qytetit, pak famuj u valëvitën në banesa

Tirana e 28 Nëntorit ishte e shqiptarëve nga e gjithë hapësira shqiptare. Bashkia e Tiranës me aktivitet e saja u kujdes që atmosferën festive për Ditën e Pavarësisë ta përçojë tek çdo shqiptar, ndërkohë familjet e kryeqytetit për nder të 104 vjetorit vazhduan me traditën. Shqiptar nga Shkupi: Jam nga Shkupi, Ilirida, kemi ardhur për festime në Tiranë. Është një gëzim …

Lexo më shumë »

Mungesë energjie në 6 qarqe të vendit, përfshi Tiranën

Moti i keq që ka përfshirë vendin ka krijuar avaritë e para në shpërndarjen e energjisë elektrike. Në disa zona të vendit ka mungesë të energjisë. Shoqëria OSHEE ka ngritur Shtabin Qëndror të Gadishmërisë dhe atyre Rajonale, për garantimin dhe furnizimin me energji elektrike, të të gjithë abonenteve. Jane mbi 1500 punonjes ne gatishmeri. Deri me 12 fidra jane jashte …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co