Ballina / SHQIPËRIA (faqja 2)

SHQIPËRIA

Hyn në fuqi ligji i Vettingut, publikohet në Fletoren Zyrtare

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për ligjin e Vettingut është zbardhur në Fletoren Zyrtare. Me botimit në Fletoren Zyrtare, ligji hyn në fuqi menjëherë. “Ky vendim është përfundimtar, i formës së prerë dhe hyn në fuqi ditën e botimit në Fletoren Zyrtare”, thuhet në faqen 144 të Numrit 5 të Fletores Zyrtare për vitin 2017. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese u shpall …

Lexo më shumë »

BE jep 10 milionë euro për “Vetting”-un

Është mbledhur në Tiranë tryeza e radhës e Komitetit të Monitorimit të Fondeve (IPA), ku, veç ministres së Integrimit, Klajda Gjosha dhe përfaqësuesve të lartë të Komisionit Europian, ishin të pranishëm dhe aktorë të shoqërisë civile. Në fjalën e saj, Gjosha u ndal tek mbështetja që Komisioni Europian i ka dhënë Reformës në Drejtësi dhe në veçanti procesit të “Vetting”-ut. …

Lexo më shumë »

Agjentë civilë në terren, kontrolle të befasishme nga policia në të gjithë vendin

Policia në Shqipëri, organizon një Plan Veprimi me forca policie civile për kontrolle të befasishme, për kapjen e personave që qarkullojnë me armë, personave në kërkim, parandalimin dhe goditjen e trafikut të lëndëve narkotike etj. Keto kontrolle të befasishme jane shtrirë në të gjithë vendin, në akset rrugore nacionale, në qytete, në makina, automjete e lokale. Gjatë 12 orëve të fundit …

Lexo më shumë »

Zgjedhjet 2017 – Basha mesazh indirekt OSBE për votimin dhe numërimin elektronik

Kryetari i Partisë Demorkatike, Lulzim Basha, ritheksoi angazhimin e tij për një proçes të hapur dhe përfshirës në përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë. Basha përjashtoi në mënyrë kategorike mundësinë e bojkotit të zgjedhjve, ndërsa shprehu sigurinë se Partia Demokratike do ti fitojë ato.  Gjatë takimit me drejtuesit e strukturave në rrethe, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, rrëzoi në mënyrë …

Lexo më shumë »

Debate në mbledhjen e PD-së, Majlinda Bregu kundër bojkotit të Parlamentit

Mbledhja e grupit parlamentar të PD-së sot është shoqëruar me debate dhe diskutime rreth zgjedhjeve të qershorit. Deputetë të saj kanë hedhur edhe idenë e shtyrjes së datës së zgjedhjeve, nëse nuk plotësohen kushtet e opozitës për votimin dhe numërimin elektronik. Ndërsa sa i përket bojkotit të parlamentit dhe protestave, deputetja Majlinda Bregu ka qenë kundër. “Të dalim nga parlamenti …

Lexo më shumë »

Vrasja në Vlorë, prishje e pazareve të drogës

Prishja e pazareve të drogës është pista ku policia e Vlorës është fokusuar në kuadër të hetimeve për vrasjen e pasdites së të dielës. Viktima, Jetnor Toro, i njohur ndryshe me emrin Refit, rezulton person me precedentë penalë në skedarët e policisë, si dhe i hetuar nga autoritetet në Itali. Dëshmitarë të pyetur nga policia kanë deklaruar se para vrasjes …

Lexo më shumë »

Shqipëri: Bora mbush spitalin, 76 persona pësuan fraktura

Dëbora në Tiranë është shoqëruar edhe me lëndime dhe fraktura. Në kryeqytet, por edhe në qytetet e tjera të vendit, qytetarët kanë rrëshqitur për shkak të dëborës dhe akullit, duke i lënë me pasoja në krahë, këmbë apo në kokë. Nga ora 01:00 e mëngjesit të ditës së enjte në spitalin e Traumës janë paraqitur 76 persona të dëmtuar, 8 …

Lexo më shumë »

Temperaturat e ulëta në Shqipëri: Vdes një tjetër person në Vlorë

Një tjetër viktimë është regjistruar nga moti i ligë i ditëve të fundit në Shqipëri. 80-vjeçari Tashin Llanaj nga qyteti i Vlorës, ka ndërrur jetë sot pas frakturave të shumta në trup që iu shkaktuan nga rrëshqitja në akull. Ngjarja ndodhi më 5 janar jashtë banesës së tij. Prej 7 ditësh i moshuari qëndroi në spitalin e Vlorës, por nuk …

Lexo më shumë »

Tjetër viktimë nga moti i ftohtë, një 38-vjeçar nga Pogradeci

Një tjetër viktimë si pasojë e të ftohtit është shënuar në zonën jug-lindore të vendit. Një 38-vjeçar është gjetur i pajetë në banesën e tij në qytetin e Pogradecit, me vdekjen që dyshohet të ketë ardhur nga shkaqe natyrale. Ngjarja është regjistruar në lagjen numër 4 të qytetit, ku Anastas Shuka, i cili jetonte i vetëm është gjetur i pajetë nga …

Lexo më shumë »

Veriu i Shqipërisë i izoluar, shpërndahen pako ushqimore me helikopter (VIDEO)

Situata më e rëndë nga moti i ligë, me reshje dëbore dhe ngrica është në pjesën veriore dhe verilindore të Shqipërisë. Trashësia e dëborës ka arritur në rreth 1 metër në Vermosh, aty ku rrugët janë të bllokuara prej ditësh, ndërsa emergjencat civile u vijnë në ndihmë banorëve përmes ajrit. Në videon e mëposhtme shihet se helikopteri i ushtrisë shpërndan …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co