Ballina / SHQIPËRIA (faqja 10)

SHQIPËRIA

Edi Rama fton liderin e Lëvizjes Besa në takim në Tiranë?!

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka ftuar në një takim në Tiranë kryetarin e Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, njoftojnë burime partiake. Kasami pritet të jetë lideri i parë i shqiptarëve të Maqedonisë që do të takohet me kryeministrin Rama, gjë që tregon një qasje të re të Shqipërisë ndaj subjekteve në Maqedoni, pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit dhe pas suksesit të …

Lexo më shumë »

Ksamil: 10 të shoqëruar, vrasja dyshohet se është kryer me pagesë

Rreth 10 persona deri tani janë shoqëruar nga ana e policisë lidhur me ekzekutimin e Agron Xhezairit pasditen e kësaj të diele në oborrin e shtëpisë së tij në Ksamil të Sarandës.  Burimet thonë se vrasja dyshohet se është kryer me pagesë. Hetimet janë përqëndruar në pistën e hakmarrjes. Personat e shoqëruar nga policia janë nga Ksamili dhe fshati Shendelli. …

Lexo më shumë »

Me kafshë transporton 122 kg drogë drejt Maqedonisë

Një sasi prej 122 kg drogë po transportohej me kafshë drejt Maqedonisë. Droga ishte futur në çanta dhe është kapur në Bllatë, në afërsi të Piramidës E-14/ 3 e cila kufizohet me fshatin Kllobçisht të Njësisë Administrative Maqellarë, rrethi Dibër dhe me fshatin Banjisht, Komuna Dibër e Madhe, Maqedoni. Pasi është konstatuar personi që transportonte drogë menjëherë janë vënë në …

Lexo më shumë »

Ambasadorja Vlahutin: Shoqëria Civile ka ende punë për të bërë

Ambasadorja e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin, deklaroi sot se shoqëria civile ka ende punë për të bërë. Ajo tha se Bashkimi Europian do të mbështesë në këtë drejtim shoqërinë civile. “Kemi filluar nën grande. Politika për motivimin e shoqërise civile. Bashkitë do të kenë koordinator të BE-së.Të marrin një proces të hapur se si ta fuqizojme shoqerine civile”. Vlahutin tha …

Lexo më shumë »

Këshilli Europian vendos sot, Hahn: Ne do gjejmë zgjidhje për shqiptarët

Këshilli i Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian janë mbledhur sot në Bruksel  ku do të shqyrtohet dhe rekomandimi për Shqipërinë për çeljen e negociatave. Në një prononcim për median jashtë komisionieri për zgjerimin e BE-së u pyet dhe për Shqipërinë Johannes Hahn: “Ne do ta bëjmë. Gjithmonë kemi gjetur zgjidhje në interes të shqiptarëve”. //oranews/

Lexo më shumë »

Berisha për “21 janarin”: Nëse Rama s’do përmbahej, nuk do ishte sot

Kur kanë kaluar pesë vjet nga 21 janari i 2011-ës, ish-kryeministri Sali Berisha deklaron se nëse Edi Rama nuk do te përmbahej ditën e protestës, ai sot nuk do të ishte gjallë. Në emisionin Top Story, Berisha theksoi se për asnjë arsye në bote nuk do ta lëshonte zyrën atë ditë. “Nuk e kisha konceptuar deri në atë ditë kurrë …

Lexo më shumë »

Dy të arrestuar në Fier për falsifikim vulash dhe dëmtim të rrugëve

Policia e Fierit ka arrestuar dy shtetas të shpallur në kërkim për falsifikim dhe shkatërrim rrugësh. Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, ndaluan shtetasin e shpallur në kërkim Dritan Hoxhallari, 39 vjeç, banues në lagjen “20 Tetori” Lushnjë. Ndalimi i këtij shtetasi u bë pasi Gjykata e Rrethit Gjyqesor Korçë, …

Lexo më shumë »

Konsullata italiane në Shkodër do të shndërrohet në pallat multifunksional

Alberto Cutillo, ambasador i Italisë në Shqipëri: Mirëserdhët në prezantimin e projektit të rikonstrukturimit të konsullatës së Shkdorës. Me këto pak fjalë në shqip i ka uruar mirëseardhjen të pranishëmve në sallën e këshillit bashkiak, ambasadori Italian Alberto Cutillo. Zgjodhi prag festat e fundvitit që qytetarëve të Shkodres t’i prezantojë projektin që do ta zhndërrojë konsullatën e nderit, në pallat multifunksional, …

Lexo më shumë »

Ekspertët e OKB: 6000 të humbur gjatë komunizmit

Shqipëria ka bërë fare pak hapa përpara për të gjetur të zhdukurit e periudhës së komunizmit. Është ky përfundimi i raportit të ekspertëve të OKB të cilët kanë bërë edhe propozimet për gjetjen e të zhdukurve ndërsa apelojnë që familjarët të bëjnë denoncimet përkatëse. Ekspertët e Kombeve të Bashkuara për gjetjen e personave të zhdukur gjatë sistemit komunist kanë konstatuar …

Lexo më shumë »

Apeli i Metës për partitë shqiptare në Maqedoni: Nxirrni mësime

“Shpresojmë që shqiptarët të nxjerrin mësimin e duhur dhe të forcojnë bashkëpunimin e tyre në të ardhmen”. Kështu është shprehur kryetari i LSI-së Ilir Meta sot pasdite duke përshëndetur zgjedhjet në Maqedoni. Në mbledhjen e Këshillit Drejtues kombëtar, Ilir Meta tha : Shpresojmë që forcat politike shqiptare të kontribuojnë në stabilitetin e Maqedonisë,  të nxjerrin mësimet e duhura dhe të forcojnë bashkëpunim e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co