Ballina / SHQIPËRIA / Kultura

Kultura

104-vjetori i Pavarësisë, ekspozohet pena e Ismail Qemalit

104-vjetori-655x356

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Qendrën Mbarëkombëtare të koleksionistëve shqiptare hapën një ekspozitë për 104 vjetorin e Pavarësisë. Në hollin qëndror të Muzeut janë ekspozuar Pena me të cilin u firmos akti i pavarësisë dhe materiale të shumta etnografike 104 vjetori i shpalljes së pavarësisë u celebrua në Muzeun historik Kombëtar me një ekspozitë me materiale të kohës. Pena …

Lexo më shumë »

Muze me armët e ushtrisë shqiptare

1480246025vlcsnap-2016-11-27-12h26m39s33

Armë që datojnë nga viti 1400, por edhe mjete tokësore e ajrore të Forcave të Armatosura ndër vite, janë ekspozuar në pritje të vizitorëve në ambientet e ish-Shkollës së Bashkuar, sot Ministria e Mbrojtjes. Përgjegjësi Asllan Zemani shpjegon se, Muzeu i Forcave të Armatosura është konceptuar në dy periudha: e para që daton nga viti 1400 deri në 1900-n, ndërsa …

Lexo më shumë »

Kompania e njohur Amerikane BUFF promovon turizmin në Shqipëri

15037283_10154522184522254_6094153589779071366_n

Më shumë se 20 vjet më parë, kompania amerikane BUFF shpiku produktin origjinal të kapelave dhe shalleve multifunksionale. Kjo bëri që kompania të njihet botërisht sidomos tek atletët dhe entuziastë në natyrë. Fotografia e shkrepur në majën e Ujezës në Shqipëri nga Nëntor Oseku nga Gjakova, i pasionuar pas natyrës dhe fotografisë, është shpërndarë nga Kompania BUFF në mediat sociale në …

Lexo më shumë »

Panairi i Librit në Tiranë hapet me ankesa për rënie të lexueshmërisë

20161110084957747646

Ngjarja më e madhe e librit në Shqipëri ka nisur me ankesa për rënien e lexueshmërisë dhe numrit të botimeve. Përderisa vitin e kaluar në Panairin e Librit në Tiranë kishin marrë pjesë mbi 100 shtëpi botuese, sivjet vetëm 90 sosh kanë ekspozuar titujt në kryeqytetin shqiptar. Në hapjen e Panairit që do të zgjasë për pesë ditë, të mërkurën …

Lexo më shumë »

Permeti shpallet Qendër e mbrojtur Historike

img_3026-20140824

Këshilli Kombëtar i Restaurimit ka vendosur të shpallë qytetin e Përmetit Qendër të Mbrojtur Historike, duke i dhënë kështu një rol të rëndësishëm si qendër e zhvillimit të turizmit në pjesën jug-lindore të vendit. “Ministria e Kulturës në bashkëpunim me IMK-në dhe institucionet e tjera pas një pune të gjatë për vlerësimin e pasurive kulturore dhe qendrave të rëndësishme të …

Lexo më shumë »

UNESCO: Kthehet ideja për mbrojtje të liqenit të Ohrit nga ana e Shqipërisë

ohri-foto-kualitet-780x439

Ideja për mbrojtje të liqenit të Ohrit nga ana e Shqipërisë, është përsëri e pranishme gjatë viteve të fundit, por akoma nuk janë bërë hapa konkret për realizimin e saj, me çka ekosistemi do të merrte mbrojtje më të madhe dhe përgjegjësi tek qeveritë. Përfaqësues nga institucionet relevante të Maqedonisë dhe Shqipërisë po parashikojnë masat ndërkufitare, të menaxhimit të liqenit …

Lexo më shumë »

Pullë postare për Dritëro Agollin

dritero-640x380

Me rastin e 85-vjetorit të lindjes, Posta Shqiptare ka vendosur t’i dedikojë pullën postare shkrimtarit dhe akademikut të shquar Dritëro Agolli. Pulla postare është realizuar nga autori Petraq Papa dhe ka një vlerë prej 120 lekësh. Tirazhi i kësaj pulle postare është 34 250 pulla si dhe 250 copë FDC ( Zarfi i ditës së parë). Emisioni i kësaj pulle përbëhet …

Lexo më shumë »

Një ditë para Nobelit për Letërsi, Kadare njëri ndër favoritët

mt-kadare_1476269889-9854700

Shkencëtarët, paqebërësit dhe ekonomistët e kanë pasur momentin e tyre. Tash, është koha që një burrë apo grua nga letërsia të futet në lavdinë e Nobelit. “Associated Press”, në një shkrim të publikuar sot, i ka radhitur disa nga favoritët kryesorë për ta rrëmbyer Nobelin në Letërsi këtë vit, e në mesin e tyre është edhe novelisti shqiptar, Ismail Kadare. Akademia …

Lexo më shumë »

Mbahet për herë të parë në zonën turistike të Belshit, Festivali Liqenor

vallja-905x395

Zhvillohet për herë të parë në Belsh festivali liqenor. Në skenën e ndërtuar pranë liqeneve do të interpretojnë 13 grupe të këngëve dhe valleve popullore nga vendi e Kosova. Në natën finale të festivalit që synon të kthehet në traditë për Belshin turistik,do të përzgjidhet dhe grupi  fitues. Ka çelur për herë të parë, siparin festivalin liqenor i Belshit që për dy ditë me radhë …

Lexo më shumë »

Turizmi shqiptar vijon të tërheqë vëmendjen e të huajve

kruja-castle-780x439

Në kuadër të promovimit të Shqipërisë përmes udhëtimeve familjarizuese me gazetarë dhe operatorë turistik të huaj, po realizohet udhëtimi familjarizues i një grupi prej 60 përfaqësuesish të mediave polake të “Press Club Polska”. Gjatë qëndrimit të tyre në vendin tonë, u realizua një prezantim mbi turizmin shqiptar dhe veprimtarinë e Agjencisë Kombëtare të Turizmit. Në këtë prezantim, fjalën e hapjes e …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co