Ballina / SHQIPËRIA / Kronika (faqja 4)

Kronika

Policia shkon ta marrë me forcë, Berisha nuk e hap derën

Teksa kreu i Komisionit hetimor për CEZ, Taulant Balla ka kërkuar që në seancë deputeti Sali Berisha të merret me Polici nëse nuk vjen me dëshirë. Policia ka shkuar sot paradite në banesën e ish-kryeministrit, por nuk e kishte gjetur në shtëpi. Në një letër që Policia i ka dërguar Taulant Ballës, sipas tyre, ata kanë trokitur por nuk e kishte …

Lexo më shumë »

Durrës, tre persona nën kërcënimin e armës grabisin karburantin

Një karburant në afërsi të mbikalimit të Fllakës në Durrës është grabitur gjatë orëve të natës. Tre persona të maskuar kanë shkuar tek pika e karburantit rreth orës 03:00 të mëngjesit të sotëm, duke grabitur paratë e xhiros. Ata dyshohet se kanë grabitur një shumë prej rreth 200 000 lekësh dhe janë larguar me shpejtësi nga vendi i ngjarjes, duke …

Lexo më shumë »

Zhdukja e dosjeve në Shqipëri: Mbrohen 56 politikanë dhe zyrtarë të lartë të lidhur UDB-në

Viron Bezhani, biri i Nafiz Bezhanit – kryetarit të ish-komisionit të famshëm për verifikimin e zyrtarëve të lartë për lidhjet me ish-Sigurimin e Shtetit – deklaron se një ish-punonjës i SHIK-ut, i punësuar më pas në Ambasadën shqiptare në Belgjikë, ka rrëmbyer dhe zhdukur dosjet e politikanëve dhe pushtetarëve shqiptarë që ishin bashkëpunëtorë të UDB-së jugosllave. Bezhani ka deklaruar gjithashtu …

Lexo më shumë »

Sarandë, Vritet babai i njërit prej autorëve të vrasjes së Aleksandër Bardhit

Një 53-vjeçar është vrarë me armë zjarri mbrëmjen e kësaj të diele në qytezën e Ksamilit. Sipas policisë ngjarja ka ndodhur në oborrin e shtëpisë së viktimës, shtetasit Agron Xhezairi 53-vjeç. Shtëpia e viktimës ndodhet e veçuar në një zonë fundore të Ksamilit ku ndodhen vetëm tre objekte. Sipas hetimeve të para, autorët kanë qëlluar nga gardhi i shtëpisë fqinje, …

Lexo më shumë »

Asnjë gjurmë për Balilin, policia gjen dy pistoleta në banesa

Policia e Shtetit tha se ka angazhuar 200 forca policie për zbatimin e urdhër-arrestit për ish-drejtorin e Transporteve në Sarandë, Klement Balili. Pavarësisht angazhimit të forcave speciale RENA, Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë dhe strukturave të tjera policore, nuk është bërë e mundur gjetja e tij. Policia e Shtetit sqaron se nga “kontrolli i kryer në banesën e shtetasit Kelmend Balili …

Lexo më shumë »

Sekuestrohen 30 kg heroinë në Portin e Durrësit

Në Portin e Durrësit janë sekuestruar 30 kg heroinë. Policia Kufitare, në bashkëpunim me Specialistët e Seksionit për Narkotikët, kanë arrestuar në flagrancë edhe një shtetas për sasinë e lëndës narkotike. Bëhet fjalë për 45-vjeçarin Aurel Kryemadhi, banues në Elbasan. Gjatë kontrollit të ushtruar në vijën e dytë në kamionin tip Skania, me targa AA 618 JR dhe rimorkio ADR …

Lexo më shumë »

Tahiri: Jo ndjekje penale për ata që dorëzojnë armët deri më 30 prill 2017

Qeveria ka miratuar vendimin që amniston të gjithë ata që dorëzojnë armët vullnetarisht. Sipas Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, nuk do të ketë dënime dhe as ndjekje penale për dorëzimin e armëve deri më 30 prill të vitit të ardhshëm. Tahiri: Sot miratuam në qeveri, Jo Ndjekje Penale dhe Zero nënim per ata qe dorzojne armen brenda 30 Prill 2017. …

Lexo më shumë »

Elbasan, arrestohet hajduti i banesave, në një muaj 5 vjedhje

Një 30 vjeçar është vënë në prangat e policisë së Elbasanit pasi akuzohet se në harkun e një muaji ka kryer 5 vjedhje banesash dhe lokalesh. Andrit  Hudhri, 30 vjeç, banues në fshatin Katund i  Ri hynte në banesa dhe vidhte sende të ndryshme. Vjedhjet e dokumentuara Më datë 06.12.2016  në Lagjen “Skëndërbej” dyshohet të ketë vjedhur disa sende në …

Lexo më shumë »

Dhuna, 11 denoncime në ditë. Çdo vit 2.100 gra me urdhër mbrojtje

Policia trajton mesatarisht 11 denoncime në ditë për dhunë në familje në të gjithë vendin, ndërsa në një vit plotëson mbi 2.100 kërkesë-padi për urdhër mbrojtjeje. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë konstatohet një rritje me 5% e numrit total të denoncimeve. “E dini ç’është të vendosësh nga një polic për të zbatuar vendimin e gjykatës? …

Lexo më shumë »

Kavajë, konflikt me mjete të forta mes dy personave, një i vdekur

Një person ka humbur jetën pas konfliktit me mjete të forta me një person tjetër. Ngjarja e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme, 6 dhjetor në fshatin Cikallesh të Kavajës. Policia sqaron se: Më datë 06.12.2016, rreth orës 09:40, në fshatin “Cikallesh”, pas një konflikti me mjete të forta, ndërmjet shtetasve Q. Ç. dhe F. Ç., ka mbetur i vdekur shtetasi …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co