Ballina / SHQIPËRIA / Kronika (faqja 30)

Kronika

Kapen 2 skafistë italianë, transportonin 533 kg hashash

Një tjetër operacion antitrafik i përbashkët i Policisë së Shtetit dhe Guardia di Finanza është zhvilluar pasditen e së shtunës, ku është sekuestruar një skaf me 533.5 kilogramë kanabis sativa, me dy shtetas italianë në bord. Rreth orës 12:50, Qendra Ndërkombëtare Operacionale Detare në Durrës, ka njoftuar për një mjet që lëvizte me shpejtësi nga perëndimi në drejtim të kepit …

Lexo më shumë »

Grekët furnizohen me drogë në kufi me Shqipërinë, arrestohen në Janinë

250 kg drogë u kapën në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë, në fshatin Dhespotiko në Janinë. Në prangat e policisë ranë dy grekë që ishin furnizuar me kanabis në kufirin e gjelbër. Policia greke i ka ndjekur me dyshimet se ishin trafikantë droge dhe nuk gaboi. Në mjet u gjetën 104 pako me kanabis. Mediat greke shkruajnë se janë arrestuar dy transportuesit …

Lexo më shumë »

Vritet me thikë një person në Elbasan

Një person është vrarë në orët e mbrëmjes të së shtunës në qytetin e Elbasanit me thikë. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur në zonën e njohur si “Stacioni i Trenit”, ndërsa viktima është rreth 36 vjeç, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur. Policia ka bërë të ditur se në vendngjarje ka gjetur edhe dy gëzhoja. Forca të …

Lexo më shumë »

Raporti sekret për kanabisin: Dy baxhanakët e drogës në polici

Një pjesë nga raporti sekret ndërkombëtar për kultivimin e kanabisit në Shqipëri u botua këtë të dielë. Raporti mendohet se është përgatitur nga një bashkëpunim italo-gjerman, pas monitorimit nga ajri. “Pamjet e siguruara nga këta avionë edhe një herë treguan se informaciont që kishin, ishin të sakta dhe se nuk përputheshin me informacionet nga Ministria e Brendshme shqiptare”, thuhet në raport. …

Lexo më shumë »

Në prag të protestës forcohen masat e sigurisë tek Kryeministria

Rreth 500 forca policie janë angazhuar për mbarëvajtjen e protestës së paralajmëruar kundër importit të mbetjeve. Protesta e paralajmëruar që të nisë në orën 11:00, pritet të zgjasë rreth tri orë. Protesta organizohet nga Aleanca Kundër Importit të Plehrave, në aleancë civile. “Sot më datë 01 Tetor 2016, ora 11.00 – 14.00 Aleanca Kundër Importit të Plehrave, do të zhvillojë …

Lexo më shumë »

Bllokohet kamioni në Mat, dyshohet se do transportonte drogën

Vijojnë hetimet në lidhje me sasinë prej 3 tonë drogë të sekues në një magazinë në Mat. Mësohet se  mbrëmjen e djeshme është bllokuar dhe një kamionçinë e cila mendohet se do të bënte transportin e lëndës narkotike, ndërsa nuk dihet se kush ëshët drejtuesi i mjetit Droga u gjet në një hangar dhe burime të Prokurorisë thonë se kanë …

Lexo më shumë »

Vlorë, sekuestrohen drogë, armë dhe municione; 2 të arrestuar

Policia e Vlorës ka sekuestruar 200 kg marijuanë, 2 automatikë dhe 300 fishekë, në një operacion ku u arrestuan edhe dy persona. Të arrestuarit janë 49-vjeçari Çoban Tozaj, banues në fshatin Mallkeq të Vlorës dhe 24-vjeçari Mateos Bregu, banues në fshatin Kocul të Vlorës. Policia e Vlorës në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, gjatë ndjekjes së autorëve ka …

Lexo më shumë »

Mediat italiane – “Në Tiranë arrestohet mjeku rus, klinika e tij merrej me trafik organesh”

Media italiane RaiNews informon se është arrestuar në Tiranë mjeku rus Boris Wofman, administrator i një klinike klandestine mjekësore në Kosovë, e dyshuar se merrej me transplatimin ilegal të organeve njerëzore e shitjen e tyre në tregun e zi në të gjithë botën. Boris Wolfman, i datëlindjes 1984 ka lindur në Ukrainë dhe është mbajtës i dy nënshtetësive ruse e …

Lexo më shumë »

Shkodër, i jep policit 500 lekë, arrestohet 25-vjeçari

Një 25-vjeçar është arrestuar pasi i ka ofruar ryshfet në shumën prej 500 lekësh një efektivi të Policisë Rrugore për të shmangur gjobën. Bujar Yzeiraj, banues në Krujë, është arrestuar në rrugën nacionale Shkodër-Lezhë, në vendin e quajtur Krye Bushat. 25-vjeçari u arrestua në flagrancë për veprën penale “korrupsion aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”. /tch/

Lexo më shumë »

Dy zjarre në Tiranë, flakët përfshijnë banesën dhe një lokal

Dy zjarrë kanë rënë mbrëmjen e djeshme (29 shtator) në Tiranë. Një banesë dhe një restorant  janë përfshirë nga flakët në Kombinat, duke shkaktuar dëme të shumta materiale, fatmirësisht jo viktima. Zjarri i parë ka rënë në një banesë në rrugën e Qelqit në Kombinat dhe si shkak ishte shpërthimi i një bombule gazi. Edhe zjarri tjeter ishte në zonën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co