Ballina / SHQIPËRIA / Kronika (faqja 2)

Kronika

Lirimi i Lul Berishës, pranga drejtorit dhe juristit të Burgut të Durrësit

Prokuroria e Durrësit ka nxjerrë urdhërarresti për drejtorin dhe juristin e burgut të Durrësit, konkretisht Astrit Kotaj dhe T. L., të dyshuar për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Fallsifikimit të dokumentave”, në vijim të hetimit të nisur kryesisht për lirimin me kusht të të dënuarit Lulëzim Berisha. Nga ana e forcave të Policisë së Shtetit është ekzekutuar urdhëri …

Lexo më shumë »

Prokuroria: Tahiri, Selami dhe Roshi fshehën dënimet

Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë ka njoftuar këtë të martë se në kuadër të kontrollit të formularëve të vetëdeklarimit të zyrtarëve ka konstatuar fshehje të të dhënave nga dy deputetë të Parlamentit shqiptar dhe një kryetar bashkie. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e organit qendror të akuzës ka bërë me dije se bëhet fjalë për deputetët Dashamir Tahiri, i …

Lexo më shumë »

Operacion i madh antidrogë, arrestohen 22 persona, dy janë nga Shqipëria

Policia e Shqipërisë ka zhvilluar një tjetër operacion antidrogë me Policinë Italiane ku janë arrestuar 22 persona ku dy prej tyre janë kapur në Tiranë. Personat e arrestuar dyshohen se janë pjesë e një organizate kriminale që merrej me trafikimin e lëndëve narkotike me shtrirje në vendin tonë dhe në vendet e BE-së. Operacioni i koduar “Boaster” ka nisur në …

Lexo më shumë »

Operacioni, 421 masa administrative për mosvendosje të rripit të sigurimit

Policia e Shtetit ka zhvilluar sërish operacionin për vendosjen e rripit të sigurimit. Operacioni “Blici Rrugor”, është shtrirë në 12 qarqet e vendit, në akset kryesore dhe zonat urbane. Operacioni që nisi në orën 13:00 dhe zgjati deri në orën 14:30 minuta u zhvilla nga Policia e Qarkullimit Rrugor, Policia e Rendit dhe Shqiponjat. “Në këtë operacion blic u angazhuan …

Lexo më shumë »

Kavajë: Gjendet i vdekur taksisti i denoncuar si i humbur

Policia e Kavajës ka gjetur të vdekur taksistin Idriz Karriqi, i cili u denoncua ditë më parë nga familjarët si i zhdukur. Uniformat blu të Kavajës njoftuan se trupi i pajetë i Karriqit është gjetur në fshatin Rrethgreth. 65-vjeçari është gjetur gjatë natës dhe dyshohet të jetë grabitje pasi makina e tij nuk është gjetur pranë trupi të pajetë. Karriqi është …

Lexo më shumë »

Lezhë, Përplas për vdekje me kamion këmbësorin

Një 55-vjeçar nga Shkodra është arrestuar nga policia pasi ka aksidentuar me mjetin e tij një këmbësor. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Lezhës, ku shtetasi Mark Xhakaj, duke drejtuar mjetin kamion tip Benz ka përpasur shtetasin Gj.T 64 vjeç, banues në Lezhë, i cili pas ndihmes në spitalin Lezhë është dërguar në spitalin e Traumes Tiranë, ku më pas …

Lexo më shumë »

Tiranë, Përdhunonte vajzën e mitur të shokut – Ja si e zbuloi i ati

Një 39 vjeçar është vënë në pranga, pasi për një vit ka abuzuar seksualisht me vajzën 14 vjeçare të fqinjit. Ai ka përfituar duke e kërcënuar të mos tregonte, pasi do ta pësonte keq. Kjo është historia e një të miture, rritur ne ambientet e konviktit të Shkollës së Mesme të Hoteleri-Turizmit, në kryeqytet. 39 vjeçari, Lulzim Bardhi, u arrestua nga …

Lexo më shumë »

Viktimat e trafikimit, shtohet identifikimi, në dy vite 18 raste

Identifikimi, intervistimi dhe mbrojtja e viktimave të trafikimit është kthyer në një proces më cilësor, jo vetëm sa i takon trajtimit, por edhe dënimit të personave përgjegjës. Sipas zyrës kombëtare të antitrafikimit, kjo i dedikohet ngritjes së strukturave të posaçme, shtimit të dhomave të intervistimit dhe përmirësimit të infrastrukturës. “Në 2013 ishte 1 i dënuar nga Gjykata e Krimeve të …

Lexo më shumë »

Prokuroria e Durrësit nis hetimet për lirimin e Lulëzim Berishës

Në bazë të dyshimeve se zyrtarë të caktuar mund të kenë kryer veprime në kundërshtim me ligjin, me qëllim krijimin e kushteve për pranimin e kërkesës për lirim para kohe me kusht të Lulëzim Berishës, Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimet për shpërdorim detyre. “Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimin kryesisht për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” lidhur me …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co